Design/Formatervezés

Gyaloglóasztal, kerékpárasztal: a jövő íróasztalai megérkeztek

2020.04.27. 14:04

A Homo sapienst, a természeti lényt igába vonta a modern, nagyvárosi élet. A 21. századunk embere élete jelentős részében íróasztal mellett ül, egy irodai székben. Mi lesz a folytatás? (x)

Ahogyan a minőségi pihenés része a jó ágy, úgy a munkához is nélkülözhetetlen egy megfelelő asztal egy kényelmes székkel, megfelelő kéztámasszal és szemmagassághoz beállított monitormagassággal.

Eddig legalább is így gondoltuk. De biztosan jó megoldás az, ha kényelmesen ülünk egész nap a képernyőt bámulva? A legújabb kutatások szerint egyáltalán nem az.

Ahhoz képest, hogy az ülőmunka olyan betegségeket indukálhat, melyek kockázata összevethető a dohányzáséval, nem sokat hallunk arról, hogy korunk népbetegsége az ücsörgés.

Egy 14 éven át tartó, 123 ezer fő részvételével zajlott amerikai kutatás megdöbbentő számokat publikált: a napi 6 óránál hosszabb ideig ülő nők és férfiak esetében 40%-kal, illetve 20%-kal magasabb halálozási arányt tapasztalt azokhoz képest, akik kevesebb, mint 3 óra napi ülésről számoltak be. (Patel et al., Leisure Time Spent Sitting in Relation to Total Mortality in a Prospective Cohort of US Adults, Am. J. of Epidemology, 2010, 172.)

Nagyon sok ember ül naponta akár 9-10 órát is, mióta az internet, a számítógép, a játékkonzolok és a TV sorozatok reneszánszát éljük. Egy átlagos amerikai 7,7 órát alszik és 9,3 órát ül.

Itthoni adatok alapján a munkaképes felnőtt magyarok ennél valamivel többet, átlagosan 8-8,5 órát alszanak, miközben a 18-29 évesek harmada legalább 8 órát ül mindennap, míg a diplomás férfiak ötöde sokszor napi 12 órát is egyhelyben tölt!

Az egészségügyi kockázatok sokrétűek; a gerincfájdalmak mellett az agyvérzés, a szívinfarktus, a szívnagyobbodás, a vesebetegségek, a porckorongsérv, a meszesedés, a csonthártya, az ízületi szalagok, a porcfelszínek degeneratív elváltozásai, a metabolikus szindróma (a magas vércukor- és koleszterinszint, a magas vérnyomás, ezek szövődményei: a szív- és érrendszeri betegségek), haspuffadás, belek renyhe működése, visszerek, rákkockázat növekedése (emlőrák, béltumor), nem alkoholos eredetű zsírmáj, aminek következménye a májzsugor, végül pedig a májtumor lehet.

Sokak munkája számítógéphez kötött, nincs módjuk másfajta munkát végezni. Mi a megoldás, ha hosszú, egészséges életet szeretnénk? Az aktív testmozgás. A ülőmunka mellett végzett sport jelentősen kompenzálhatja a káros hatásokat, de fontos megjegyezni, hogy ez csak kompenzáció, mert a káros folyamatok ülés közben végbemennek.

A nagy múltú, amerikai LifeSpan cég olyan eszközökkel jelent meg a piacon, amikkel a kompenzáció helyett a megelőzést tűzte zászlajára.

A kerékpározás és a gyaloglás olyan mozgásformák, amik kielégítik a kívánalmakat, hogy egyrészt a munkahelyen ne izzadjon le az ember, másrészről a mozgás ne akadályozza a manuális tevékenységet, gépelést, egér mozgatást.

A LifeSpan gyaloglóasztalok mellett az ember észrevétlenül, munka mellett sétálhat akár 10-20 kilométert, letudva a napi mozgást, így több idő marad a családra, vagy a régen polcra helyezett könyvet újra leporolni, és végre elolvasni.

Legyen szó irodáról vagy otthoni munkáról, ezekkel a bútorokkal lehetőség nyílik arra, hogy megalkothassuk a jövő high-tech munkaállomását, ahol az ember egészsége legalább ugyanolyan fontos, mint az általa végzett munka. A munkáltató is boldog; kevesebbet beteg a dolgozó, és sokkal szívesebben jár munkahelyére, ha tudja, hogy egészséges körülmények között végezheti a munkáját.

 

Tőlünk nyugatra már szép példákat láthatunk arról, hogy milyen egy munkahely, ahol számít a dolgozók egészsége, vagy arra, hogy milyen az, ha kerékpárasztalok mellett folyik egy iskolai oktatás az erre speciálisan kialakított osztálytermekben.

Magyarországon a hivatalos forgalmazótól szerezhetők be a LifeSpan Workplace termékei. Oldalukon egy praktikus belsőépítészeti megoldást is bemutatnak egy kisebb aktív irodára.

A termékek árát a prémium kategóriájú alkatrészek használata magyarázza, melyek hosszú távon is kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtanak a felhasználónak. Ezek a termékek nem mennek tönkre három hónap alatt, mint sok olcsó kínai termék, amik egy óra használat után túlmelegszenek, a gyaloglófelületet naponta akár többször is állítani kell az olcsó hengerek miatt, és az Ízületeket sem védik. A LifeSpan gyaloglóasztalok esetén az emelhető asztal 100 kg terhelhetőségű, a sétálópad egy speciális, nagy teljesítményú (2-3 lóerős) motorral van meghajtva, ami akár egész nap működtethető anélkül, hogy a rendszer túlmelegedne. Az ízületek védelméről a 6 pontos rezgéscsillapítás gondoskodik, a futószalag elmozdulását a kúpos kialakítású hengerrel gátolják.

Mit hoz a jövő? Nem kérdés, hogy a dolgozók egészségének megőrzése egyre fontosabbá fog válni. A nagyobb tech-cégek már felismerték, hogy emellett a munkaerő toborzásban is jelentős vonzerőt képezhet egy egészségközpontú cégfilozófia. Az ipari szereplők, hivatalok mellett az oktatásban is egyre nagyobb szerepet fognak kapni a sportbútorok. Az iskolákban napi 6-8 órát gubbasztó gyermekeket felválthatják az asztal mögött vidáman kerekező osztályok.

Itt az idő a munkahelyek és az íróasztalok konzervatív szemléletének megreformálására!

 

A termékek, illetve a felhasznált információk az alábbi honlapokon érhetőek el;

https://www.paracelsusmedicina.hu/lifespan-sportbutor-lifespan-workplace
https://sportbutor.hu/
https://montazsblog.wordpress.com/portfolio/iroda-office/
https://www.eletestudomany.hu/ki_mennyit_alszik__
https://www.origo.hu/tudomany/20170308-aranyer-a-magyarok-tul-sokat-ulnek-az-irodaban-es-a-mellekhelyisegben-is.html