Épülettervek/Középület

Goldberger Textilmúzeum hallgatói belsőépítészeti ötletpályázat – I. díj, Pásztor Ádám

2012.04.05. 09:45

Kihirdették a Goldberger Textilmúzeum hallgatói belsőépítészeti ötletpályázat eredményét, az I. díjat Pásztor Ádám műve nyerte el. Koncepciójában átláthatóságra, funkcionális tisztaságra, flexibilis, könnyű üzemeltetésre és letisztult formavilágra törekedett, ahol a múzeum fő témája, a textil csak áttételesen jelenik meg.

tér + funkció

A megújuló múzeum koncepciójában átláthatóságra, funkcionális tisztaságra, flexibilis, könnyű üzemeltetésre és letisztult formavilágra törekedtem. Textilt csak a kiszolgálóterekben, kitüntetett helyeken használtam, a kiállítóterekben iparibb anyagok uralkodnak – fehérbeton és acél. Kevés falkiváltással, befalazott ajtók bontásával összefüggő, átlátható, kontrollálható, de mégis tagolt fogadóteret hoztam létre, a múzeum így minimális személyzettel is működőképes. A kiállítótérbe való belépés és távozás egy helyen ellenőrizhető, ugyanitt a kiállítótér le is zárható. Ilyenkor a ruhatár, a mosdók, a rendezvényterem és a kávézó akár hétvégén vagy este is használható, bérbe adható.

 

 

 

Az udvari rámpa biztosítja az akadálymentes bejutást. A kiállítás felsőbb szintjére a mosdóblokk melletti rámpán lehet eljutni, mely a lépcsőbe integrált személyemelővel kiváltható. A kiírásban az emeletre tervezett időszakos kiállítótér és raktárak az előtérből a liften, vagy a kiállítótérből elérhető lépcsőn közelíthetők meg, a múzeumpedagógiai helyiség időszakos használata és zsivajos tevékenysége miatt a bejárathoz közeli külön helyiségbe került.

 

 

 

bejárat + jel

A múzeumot egy új kortárs acél szobor-jel emeli ki a parkoló autók tengeréből, melynek a kiállítási koncepciót idéző acélpászmái közé az aktuális rendezvényt hirdető molinó kerülhet. Kivilágítva este is hírét viszi a múzeumnak, és kijelöli a múzeum helyét  a lakótelepi parkolódzsungelben úgy, hogy a műemlék épület érintetlenül marad.

fogadótér + olvasgató

A fogadótér akár egy iskolai osztály ostromát is kiállja egyedi színes puffjaival, tágas terével. A fényfestett mennyezeten textilminták váltják egymást, megalapozva a hangulatot akár a kiállításhoz, akár egy rendezvényhez. Múzeum előtt vagy után, a család többi részére várva unatkozás helyett a shopban kapható kiadványok lopásgátolt példányait lehet lapozgatni, vagy prospektusokat bezsebelni. És ha már leültünk, miért ne igyunk egy kávét a Goldberger Caféban? (A jegy mellé amúgy is ingyen teasütemény jár...)

 

 

 

info + shop + ruhatár

Az információ, jegyvásárlás és a shop mind egy pultnál érhető el, így minimális személyzettel is működtethető. Rálátni a boltra, a fogadótérre és a beléptetést is kontrollálni lehet innen. A shop zárható vitrines és szabadpolcos olvasgatós szekrényekből áll, ahol kortárs ruha- és formatervezők portékáit is lehet kapni. A süllyesztett fali polcokon szőtt-font-varrt design cuccok csalogatják a látogatót. A divathoz kapcsolódó rendezvényeken és a kiállításokon kívül ez biztosítaná azt, hogy a múzeum ne csak egy letűnt textilipar mementója legyen, hanem hozzájáruljon a hazai kortárs ruha- és formatervezés népszerűsítéséhez. A ruhatár személyzetet nem igényel, mindenkinek saját, egyedi textilmintás ruharekesze van – csak a mintát kell megjegyezni. A csoportos ruhatár a mosdó folyosójáról érhető el, a foglalkozásra érkező diákok a múzeumpedagógiai helyiségben hagyhatják holmijukat. A falba süllyesztett info-shopnál és ruhásszekrényeknél indul el a kiállítás időszalagja – de erről később.

 

 

 

kávézó + flexibilis rendezvényterem + rendezvényudvar

Az 50 főt befogadó rendezvényterem és a kávézó összenyitható, így akár nagyobb közönség számára elérhető lehet a most végzett textilesek divatbemutatója vagy egy esti koncert. Családi napon, mikor több foglalkozás és esemény zajlik egyszerre, az udvarra is nyitható a tér. Az udvarra javasolt beltér szintjére emelt faterasz erősíti a kapcsolatot a rendezvény- és kávézótérrel, ráadásul így könnyedén és esztétikusan alakítható ki az akadálymentes bejutást biztosító rámpa. A szomszéd gyárfalra szerelt, a bejárati jelhez és a kiállítótér mennyezeti acélszövedékéhez hasonló tartószerkezetre örökzöld futónövény kúszik fel: növényszövet.

 

 

 

az állandó kiállítás koncepciója

A mozgalmas gyártószerkezetek, lyukkártyakésztők, szövőgépek és a színes, változatos textilek háttere a monokróm, homogén installáció. A múzeum fő témája, a textil csak áttételesen jelenik meg az építészeti koncepcióban. A különböző korokból származó térrészek a kiállítás történeti vonalára erősítenek rá. A két nagy csarnokteret igény szerint kétfelé kellett osztani, hogy az öt korszak jól elkülönüljön egymástól. Ezt egy függesztett, felnagyított fénykép-molinóval oldottam meg, így a terek egységét nem kellett megbontanom.

Az állandó kiállítás installációja három alapelemből épül fel. A múzeum egységes, melegszürke öntött padlóját csak a kiállítás csiszolt fehérbeton téglány burkolati foltjai tematizálják. A szigorú raszterben kiemelkedő hasábok a gyártás monotonitását és lassan változó ismétlődéseit, a gyárcsarnok gépsorait idézik. Ezek lehetnek egy szövőgép posztamensei, vitrinasztal, interaktív touchscreen és játék fonó-szövő asztal vagy akár ülő- és fekvőhely, ahol a gyár történetéből hallgathatunk meg epizódokat.

 

 

 

Ezzel ellentétes a második elem, a mennyezetet beszövő acélháló, mely a végtermék, a szövet változatos mintáira, színeire utal. Az acélszövedékre szerelhetőek a világítótestek, a kiállításhoz kapcsolódó textilek és ruhák akaszthatóak rá. A gyártás lent - a végtermék fent. A harmadik elem a külső falon végigfutó időszalag, egy gipszkarton falisáv, mely a gyár történetét követi végig süllyesztett vitrinekkel, tablókkal, fényképekkel, tájékozódást segítő évszámokkal.

Pásztor Ádám
építész, MOME DLA doktorandusz

ketteS műterem

portfolio


Kapcsolódó oldal:

Óbudai Múzeum – Goldberger Textilmúzeumának belsőépítészeti terv ötlet-pályázata