Épületek/Középület

Fenntartható luxus a korallzátonyon

2016.01.20. 14:49

Igen kényes helyre, egy dús vegetációjú trópusi korallszigetre épített visszafogott, a környezettel harmonizáló luxus üdülőfalut a szingapúri SCDA Architects. A számos fenntarthatósági és öko turisztikai minősítést elnyert üdülősziget vízen álló villáiban jól visszaköszönnek a helyi, maldív építészeti hagyományok. Bán Dávid írása.

Az Indiai-óceán közepén, távol a világ zajától, a Maldív-szigetek atolljainak egyik korallzátonyán, 400 kilométerre Malétól, a fővárostól délre, szinte az Egyenlítőn ül az a kicsi, trópusi sziget, ahova a Hyatt szállodalánc különleges luxus üdülőfalut építtetett. A lélegzetelállító kékségű óceánban fekvő korallsziget egy, a kizárólag üdülés céljára beépített 87 hasonló szigetből, villáiban egyszerre csak kis számú turistát fogad.

A többszöri díjnyertes szingapúri SCDA Architects iroda tervezte üdülőegyüttes az egész szigetre kiterjed, 50 különálló villájának egy részét a tengerbe építették. Minden lakóépületet úgy helyeztek el, hogy azok legjobban alkalmazkodhassanak a trópusi éghajlathoz, ugyanakkor számos elemmel törekednek a fenntarthatóságra. A tervezés során kiemelten ügyeltek arra, hogy a korábban érintetlen szigeten a lehető legkisebb beavatkozással jöjjön létre a szálloda, ne vesszen el a terület eredeti atmoszférája, valamint a komplexum ökológiai lábnyomát is igyekezték minimalizálni. A szálloda, a Maldív szigetvilágban elsőként felelt meg a fenntartható turizmus független minősítő szervezetének, az EarthCheck, valamint a Green Global kritériumrendszerének. A tervezés és kivitelezés során gyakorolt odafigyelés után a környezetkímélő üzemeltetés elindításával elnyerte a minősítő Silver fokozatát, majd további ökológiai díjat és elismerést söpört be az üdülőfalu. Az indoklásokban sorra kiemelték a magas fokú társadalmi és környezeti felelősségvállalást, a fellelhető energiaforrások visszafogott használatát, a helyi és természetes építőanyagok felhasználását. A gazdag élővilágú korallszigeten üzemelő szálloda kiemelten figyel annak érintetlenségére, az egyedek fennmaradására.

A védett környezetben létrejött luxus üdülőhely épületei jól ötvözik a maldív hagyományokat és a kortárs építészetet. A főleg fából és kőből épült villák elhelyezésénél ügyeltek arra, hogy azok lábazatai ne romboljanak bele a korallzátonyba, az épületek ugyanakkor jól harmonizáljanak a trópusi környezettel és az óceánnal.

Az épülteket úgy alakították ki, hogy azok hűtését, a friss levegő beáramlását a természetes ventilláció biztosítsa, ezért a villák teteje magas, a mennyezet nyitott, így a levegő könnyen átáramlik a házakon. A tetők hosszan túlnyúlnak az épület síkján, így segítve az árnyékolást. A szigeten igyekeznek kíméletes vízgazdálkodást és visszafogott hulladékkezelést folytatni, a vizet ásványokkal, helyben fellelhető kristályokkal tisztítják és újrahasznosítják. A területen nem használnak eldobható műanyagpalackot, az ivóvizet a helyszínen, újrahasznosítható üvegekbe töltik.



Az üdülő wellness központjában a helyi hagyományok szerint és a környező szigeteken fellelhető növények gyógyerejével kényeztetik a vendégeket, akik éjszakánként akár 1800 dollárt is kifizethetnek egy villa kibérléséért. A különböző fenntartható turisztikai minősítések kitérnek arra is, hogy a szállóvendégek és a környező szigetekről idejött személyzet között kulturális interakció jött létre, így a hagyományokat és szokásokat – remélhetőleg nem csak felszínes módon – megismerhetik az idelátogatók is.

Bán Dávid