Technológia

Equitone: az anyag természete

2015.03.27. 09:27

Letisztult formák, színek és a fényben váltakozó felületek. Egy anyag újkori története: a környezetbarát szálcement Equitone homlokzatburkolat a modern építészet eszköze.

Ásványi anyagok, víz, levegő és tűz – a természet alapelemei, amelyek a szálcement alkotóelemei, ahogy megannyi természetes anyagé. A 19. század vége felé Ludwig Hatscheck ezen elemek elegyítésével egy új eljárás segítségével hozott létre egy új anyagot, a szálcementet, amit az egyik leginkább rá jellemző tulajdonság a tartósság alapján Eternitnek (a latin eterna, örökkévalóság) nevezett el.

Az Etex 1905 óta gyárt szálcement anyagokat. A Hatscheck gyártási eljárás minden Equitone homlokzati panelt sajátos szálcement textúrával tesz egyedivé. A legtöbb lap felülete nem pigmentált, így megmarad a jellegzetes anyagában színezett, csak erre az anyagra jellemző nyers, valódi szálcement karakter.

Az 1950-es években olyan híres építészek használták elsőként a szálcement paneleket átszellőztetett homlokzatokhoz, mint Walter Gropius. Willy Guhl dizájner 1954-ben 1 darab szálcement lapból hajlította meg a híres hurok-hintaszékét. Ez az alkotás megmutatja a szálcement anyag további fontos tulajdonságait: vékony, ugyanakkor elpusztíthatatlan és szép.
1987-ben Herzog & De Meuron által tervezett laufeni Ricola raktárépület új dimenzióba helyezte az anyagot. A homlokzat burkolására bevonat nélküli szálcement paneleket használtak és az így elkészült redőnyszerű homlokzat – ami a raktárépületben található kartondobozokra utal – inspirálta az Etex csoportot a nyers, kezeletlen szálcement anyagok ipari fejlesztésére.

Mára az Equitone az anyagában színezett, nyers megjelenésű szálcement anyagok széles skálájával, letisztult, újrastrukturált felületi megjelenésével áll az építész kreativitásának szolgálatában. Az anyag megjelenik a kortárs építészek kisebb, de akár monumentális méretű munkáin is. A családra jellemző szürke színárnyalatok az anyag természetességét hangsúlyozzák. A tervezés szabadságát fokozza a könnyű megmunkálhatóság, így bármilyen forma és méret kialakítható, de az anyag akár belsőépítészeti elemként is értelmezhető.
A színek, a felületek és a nagytáblás méretek tartós értéket teremtve elegáns megjelenést kölcsönöznek az épületnek.

www.equitone.hu