Közélet, hírek

Építészfórum a Construmán – Beszámoló

2023.04.04. 15:31

A legnagyobb hazai építőipari kiállításon, a Construmán az Építészfórum idén sem csak egy standdal, de szakmai beszélgetésekkel is jelen volt. Meghívott beszélgetőpartnereinkkel és a közönséggel a lakásépítés alternatíváit és a meglévő épületállomány újrahasznosításának lehetőségeit vitattuk meg. A Budapesti Építész Kamarával közös, Studio Nomad által tervezett standunknál pedig az Építészkereső szolgáltatást ismerhették meg az érdeklődők.

 

Alternatívák a lakásépítésben

A szerdai napon, részben kapcsolódva a tavalyi Construmán szervezett Az OTÉK alakú ház című beszélgetés tematikájához, a lakhatásról, a magyarországi lakásépítés helyzetéről és a lehetséges alternatív tipológiákról beszélgettünk. A résztvevők Erő Zoltán Budapest főépítésze, Kerékgyártó Anna szociológus (Józsefvárosi Önkormányzat), Horváth Áron elemző közgazdász (ELTINGA) és Takács Ákos építész (Mókembé) mind más szempontból foglalkoznak a lakhatás és a lakásépítés kérdéseivel, ezért a beszélgetés lehetőséget adott sok különböző nézőpont és vélemény megismerésére.

Az esemény rendhagyó módon egy olyan felvezetéssel indult, amelyben valamennyi résztvevő egy-egy olyan lakhatási projektet mutatott be, amelyet valamilyen oknál fogva példamutatónak, inspirálónak tart.

Horváth Áron a kevéssé ismert budapesti Metrodom Young fejlesztésről beszélt, kiemelve, hogy a régebbi épület felújítása mellett sok közösségi funkció is helyet kapott. Kerékgyártó Anna a Mikhail Riches által tervezett, a RIBA Arany Medálját is elnyerő Goldsmith Streetet méltatta, amely egy önkormányzati szociális bérlakástelep. Takács Ákos Bécs egyik építészetileg és funkciójában is kísérletező, új projektjét, a Werner Neuwirth tervezte Atelierhaus c21 tömbjét mutatta, amelyben kötetlen téri elrendezésű műteremlakások találhatók. Winkler Márk moderátor, az Építészfórum szerkesztője és Erő Zoltán pedig az alacsony, sűrű beépítés pionír példáját, a Neave Brown teraszos elrendezésű Dunboyne Road lakótelepét méltatta.

A beszélgetésen ezt követően több téma is előkerült, amelyeket a Fórum felületén májusban induló Lakhatás tematikus héten részletesebben is kibontunk majd.

Új építés helyett újrahasznosítás

A március 30-i beszélgetés során a meglévő épületállomány újrahasznosításának lehetőségein volt a hangsúly. Dr. Reith András azzal a provokatív felütéssel kezdte a beszélgetést, hogy a legjobb megoldás az lenne, ha nem épülne több új épület, hiszen a meglévő épületállományban van annyi potenciál, hogy kiszolgálja a legtöbb igényt. Szakál Andrea, a BLOKK építész műterem társalapítója egy holland példán keresztül mutatta be, milyen pozitív hatása tud lenni egy épület újrahasznosításának a lakókörnyezet szempontjából is. Dobos András, a LAB5 társalapítója pedig a tavaly a Média Építészeti Díja finalista projektjei közé is bekerült Gizella Loft irodaházról beszélt, ahol a beruházóval közösen sikerült megőrizni az egykori telefongyár épületét.

A beszélgetés során szó volt többek között az épületek életciklus-elemzésének fontosságáról, és arról, hogy mennyire fontos lenne, ha ez a szemlélet minél mélyebben beépülne a szabályozásba is. Amennyiben minden új beruházásnál az lenne az első lépés, hogy megvizsgálnák, van-e a kívánt funkció befogadására alkalmas ingatlan a meglévő épületállományban, ami a lehető legkisebb átalakítással újrahasznosítható, akkor rengeteg fölösleges új építést lehetne elkerülni – de ehhez a jogszabályi környezetnek is ilyen irányba kell elmozdulnia.

A beszélgetésbe a közönség tagjai is aktívan bekapcsolódtak, kérdéseikkel és meglátásaikkal színesítve az eseményt. Az egyik legérdekesebb javaslat például a fölösleges bontások szabályozása kapcsán hangzott el: egy résztvevő azt tanácsolta, hogy minél újabb egy épület, annál magasabb adót kellene kivetni a bontására, ezzel kompenzálva a karbonlábnyomát.


Építészkereső

Épp egy évvel ezelőtt, a tavalyi Construmán mutattuk be az Építészfórum új szolgáltatását, az Építészkeresőt, amely az építkezés vagy felújítás előtt állókat segíti abban, hogy megtalálják a megfelelő tervezőket. Az elmúlt egy év során összegyűlt tapasztalatok alapján, most egy átfogó fejlesztésen esik át az oldal, illetve a felhasználók által tett észrevételek alapján egy méginkább felhasználóbarát verzió készül. Fontos fejlesztés, hogy a regisztált építészek és a hirdetést feladó építtetők kapcsolatfelvételét automata e-mailek gyorsítják ezentúl, illetve nemcsak a hirdetések, hanem az építészek referenciamunkái között is lehet majd böngészni.

A Construma ideje alatt sokan érdeklődtek a szolgáltatás iránt, több új építész regisztrált a helyszínen is, valamint az építtetők - kiemelten a két nagyközönség napon - örömmel vették az új szolgáltatás nyújtotta lehetőségeket. 

Jelenleg az építész regisztráció és a hirdetés feladás is ingyenes, érdemes élni a lehetőséggel.


Missing Texture – az Építészfórum és a BÉK közös standja

A Studio Nomad (Ferenczy Kinga, Pásztor Bence, Pongor Soma) tavaly tervezte meg a BÉK és az Építészfórum közös standját, melyet kisebb átalakításokkal idén is felépítettek a Yuglon Művek segítségével. A pulton megjelenő mintázat a 3D tervező szoftverek és játékok világából ismert "missing texture" jelenséget mutatja be és állítja párhuzamba a mai építőipari trendekkel. Amikor a modell felületén megjelenítendő textúrát a programok nem találják, egy fekete-magenta kockás textúrával helyettesítik azt.

Napjainkban az építőanyagok almalmazása során a felület nem csak a virtuális térben, hanem gyakran a valóságban is utólagos mintázatként jelenik meg nyomtatott burkolatok, lépték nélküli felületek és természetes anyagokat minél valósághűbben megidéző építőelemek formájában. Az installáció ezt az ellentmondást állítja középpontba, és a digitális térben megszokott hiányzó információt értelmezi valódi anyagként, és használja a térben megjelenő felületen.

Építészfórum