Közélet, hírek

Elodázhatatlan a római-parti mobilgát építése

2015.01.08. 14:42

Ismét jelentős késedelmet szenved a teljes Csillaghegyi-öblözet ármentesítése a római-parti mobilgát engedélyezési eljárásának minapi megszüntetése miatt, így a III. kerület több lakóövezetének árvízvédelme továbbra is megoldatlan - írja sajtóközleményében az Egyesület a Római-partért.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) szakmai jelentésében egyértelműen a part menti mobilfal építése mellett foglal állást – a dokumentumban foglaltakat a Magyar Tudományos Akadémia illetékes bizottsága és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem is megerősítette –, a mértékadó árvízszintek várható növekedése miatt azonban az eddigi tervek felülvizsgálatára van szükség. A helyi civilek szerint a további károk elkerülése érdekében a munkálatok elodázhatatlanok. Az Egyesület a Római-partért (ERP) kezdeményezte, hogy a projektet nyilvánítsák nemzetbiztonsági beruházássá.

Az Egyesület a Római-partért tagjainak meggyőződése, hogy az emberi életek védelménél semmi sem lehet fontosabb, továbbá hogy a meglévő védmű kellő műszaki szintre emelése természetvédelmi szempontból legalább akkora mértékű beavatkozással járna, mint a part menti mobilfal megépítése. Különösen igaz ez a védett fasorra, amelynek jelentős része áldozatául eshetne a gát megerősítésével és a kapcsolódó közműkiváltással járó munkálatoknak. Ennek alátámasztására utalnak az OVF Vízügyi Tudományos Tanácsa Római-parti gát Munkabizottságának 2014 júniusában készült szakmai állásfoglalására. A dokumentum egyértelműen a folyóparton megépítendő védvonal mellett áll ki, hangsúlyozva, hogy a tét nem csupán a Római-part, hanem sokkal nagyobb terület, a teljes, úgynevezett Csillaghegyi-öblözet védelme.

Ahogy az OVF állásfoglalása is rámutat, a közvetlen vízparti terület – mintegy 70 hektáros beépített térség – védelme és használati értékének, továbbá a „jelenlegi part természeti értékeinek minél teljesebb megőrzése a cél.” A Munkabizottság összefoglalójában javasolja, hogy a munka gyorsítása érdekében a projektet minősítsék nemzetbiztonsági beruházássá. Az ERP az elmúlt év végén hivatalosan is kezdeményezte ezt a Miniszterelnökségnek és a Fővárosnak küldött levelében. Hangsúlyozzák, hogy a római-parti mobilgát megvalósulásával

  • biztosítható lenne az eddig be nem védett 70 hektáros terület fertőzésmentessége (az ÁNTSZ és a Grazi Egyetem nemzetközileg akkreditált laboratóriumának vizsgálatai egyaránt kimutatták az emberi egészségre súlyos veszélyt jelentő kórokozók jelenlétét az árvíz után vett talajmintákban),
  • a szennyvíz többé nem fenyegetné a területet, így megtörténhetne a Római-part tényleges rehabilitációja,
  • érintetlen maradhatna a Királyok útja – Nánási út vonalán lévő védett fasor.

A civil egyesület felhívta a figyelmet egy tavaly decemberben Franciaországban született bírósági döntésre, amelyben börtönbüntetésre ítélték egy település több elöljáróját, amiért szándékosan figyelmen kívül hagyták a térséget fenyegető árvízveszélyt. Emiatt a 2010-ben pusztító Xynthia nevű szélvihar okozta gátszakadást követően az alig 900 lakos közül 29-en – zömmel kisgyerekek és idősek – vesztették életüket saját otthonaikban. A Csillaghegyi-öblözetben mintegy 55 ezer ember él, és bár hasonló mérvű tragédia remélhetőleg soha nem következik be a Duna mentén, könnyen belátható, hogy megfelelő védmű hiányában egy nagyobb árvíz súlyos károkat okozhat emberéletben, anyagi értékekben és a természeti környezetben egyaránt.

További információ:

Egyesület a Római-partért
Andriska László
1021 Budapest
Üdülő u. 1.
Telefon: +36 30 827 1658

(forrás: sajtóközlemény)