Közélet, hírek

Elkészült a budajenői Magtár felújításának második üteme

2018.02.05. 09:45

Elkészült Budajenőn a település kulturális és közösségi életének fontos szereplőjévé váló késő barokk stílusú műemléképület, a Magtár felújításának [építész: Csóka Balázs] második üteme, amelynek keretében ifjúsági- és zarándokszállást alakítottak ki. 

A pénteki átadáson az Emberi Erőforrások Minisztériumának egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára a ránk hagyott örökség megőrzésének felelősségét hangsúlyozta. Soltész Miklós elmondta, hogy a magyarországi németek kulturális és gazdasági történetének is emléket kíván állítani a helyi civilek összefogásával és a kormány támogatásával felújított Magtár. Hozzátette, hogy a magyarországi német nemzetiség képviselőivel elhatározták, hogy mindenképpen emléket állítanak a magyarországi németek elűzetésének, ezért kívánják létrehozni a németek meghurcoltatásait bemutató Elűzetés Házát, amely néhány éven belül elkészülhet, és a Kárpát-medencén is túlmutató jelentőséggel bírhat. 

Az államtitkár beszélt arról is, hogy a Magtár felújításának tervezett harmadik ütemében a német nemzetiségi kultúra ápolásának fontos helyszíne lesz az épület második emelete, ahol egy állandó kiállítás fogja bemutatni a Kárpát-medencei nemzetiségek zarándoklásait. A negyedik ütemben pedig megújul a magtár környezete. Budai István (független), Budajenő polgármestere elmondta, hogy a Magtár műemléképületének most átadott második ütemében ifjúsági- és zarándokszállást alakítottak ki az épület első szintjén. A földszinten még az első ütemben kiállítóteret és rendezvénytermet építettek ki, valamint felújították a közműveket, a nyílászárókat és a homlokzatot.

A polgármester szólt arról is, hogy az első ütem összesen 72 millió forintba került, amiből az Emmi 34 millió forintot, a Nemzeti Kulturális Alap pedig további 4 millió forint támogatást adott. A második ütem kivitelezése 92,5 millió forintba került, amit az Emmi 50 millió forinttal szintén támogatott - fűzte hozzá Budai István.

forrás: MTI