Épületek/Ipari és kereskedelmi épület

Elkészült a Béres Borászat Erdőbényén

2006.05.17. 09:37

A helyszín a tokaji borvidék, Erdőbénye, Lőcse dűlő. Egykor Lőcse város birtoka volt, a városháza pincéit itteni bor töltötte meg. Ma a Béres Csepp készítői kívánják folytatni a hegyaljai borkészítés legjobb hagyományait. Ehhez tervezet épületet Anthony Gall, Pintér Tamás és Csaba Kata.

Az építési hely három út találkozása. Ezek az utak egyben különböző domborzattal és növényzettel bíró területek határai, ezért ezek lettek az épület geometriáját meghatározó fő irányok. A telepítés fix pontja egy nagyméretű diófa, amely köré szerveződik az épület. Két tömeg jelenik meg az említett geometriában, egy hegy-völgy irányú gazdasági és egy rétegvonalra ültetett vendégház épület. A pinceszinten az épületek összekapcsolódnak, ez kívülről csak támfalként látszik. Az épületek közötti tér kültéri rendezvények színtere. A vendégház egy fedett terasszal nyílik ide. A teraszról egy kút formájú felülvilágító enged bepillantást a borászat mindennapjaiba.

A mai igényeknek megfelelően ez egy sok funkciójú ház. A legnagyobb rész persze maga a borászat, amely a teljes pinceszintet elfoglalja. Innen nyílik a boltozott pincerendszer, amelyben a hordós erjesztés zajlik. A technológiai és funkcionális követelmények kielégítésén túl fontos szempont volt a borkészítés folyamatának bemutathatósága az érdeklődők, vendégek számára. A hosszanti szárny felső vége a szőlészet, ami traktorokat és egyéb gépeket jelent, alsó része az iroda szárny, ahol az adminisztráció zajlik. Külön épület a vendégház, ahol kóstoló terem, szivarszoba, apartmanok és borpatika várja az ide látogatókat.

Igyekeztünk tájba illő anyagokat és színeket használni. Natúr hornyolt cserép, vörösréz bádogos szerkezetek, viaszolt vörösfenyő nyílászárók és zsalugáterek, jellegzetes helyi, mádi kőburkolat és kőporos vakolat jellemzi a homlokzatokat. Az épülettömegek homlokzati kialakításánál azt a hagyományos elvet követtük, miszerint az emberek háza vakolt, vagy meszelt volt, míg a gazdasági épület nyersen maradó tégla, kő vagy fa épület. Így a hosszanti szárny kő(burkolatú)épület lett, a vendégház pedig ugyanennek a kőnek az őrleményéből készült egyedi kőporos kapart vakolatot kapott.

Pintér Tamás