Közélet, hírek

Eladja belvárosi palotáit az állam – árverésen értékesítik a műemléki épületeket

2025.07.17. 11:46

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) árverésen értékesítené a budapesti belváros számos ikonikus, műemléki védettség alatt álló állami épületét. A tervekről az MNV honlapjára feltöltött prospektusból értesült a nyilvánosság.

A dokumentum szerint többek között eladásra kerül:

  • a Belügyminisztérium Széchenyi téri, három épületből álló komplexuma, mintegy 35 ezer négyzetméteren;
  • az Alpár Ignác tervei alapján épült Pénzügyminisztérium központja a József nádor téren;
  • a Miniszterelnökség egyik korábbi, Garibaldi utcai irodaháza;
  • a Magyar Államkincstár Hold utcai székháza, amely Lechner Ödön tervei alapján készült;
  • valamint a NAV korábbi központja a Széchenyi rakparton, és további minisztériumi épületek az Akadémia utcában.

Az értékesítési szándékot semmilyen fejlesztési koncepció, funkcionális előírás vagy jövőkép nem kíséri, kizárólag az eladásra kínált ingatlanok bemutatását tartalmazza a prospektus.

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón kifejtette, hogy a kormányzati központ jelenleg a Budai Várban és környékén található, így a belvárosban lévő épületek értékesítése indokolt. Véleménye szerint a legjobb hasznosítás ezek esetében a szállodaüzemeltetés, mivel ez biztosítja az állam számára a legnagyobb bevételt. Hangsúlyozta, hogy az értékesítés nyílt liciten történik, ahol a legmagasabb ajánlatot tevő vásárolhatja meg az ingatlanokat.

Arra a kérdésre, hogy a műemléki jelentőségű épületek eladásánál miért nem határoztak meg hasznosítási előírást, Gulyás azt mondta, azon a helyen nagyon nehezen tudja elképzelni, hogy ne szálloda legyen. Hozzátette, hogy a tranzakció több mint százmilliárd forintos bevételt jelenthet az állam számára a vételár, felújítás és átépítések révén.

A Válasz Online információi szerint a felsorolt ingatlanok egy részét Tiborcz István érdekeltségébe tartozó BDPST Group, illetve magántőkealapok vásárolhatják meg. 

Forrás: Telex, Válasz Online, Vitézy Dávid/Facebook