Technológia

„Együtt a közösségért” – Holcim-önkéntesek világszerte

2013.01.30. 09:34

A Holcim 2012-ben ünnepelte fennállásának 100. évfordulóját, amit világméretű önkéntességi programmal tettek emlékezetessé. A cég munkatársai változatos feladatokat végeztek el, helyi közösségek, intézmények igényeihez igazodva, mely programok mind az ő kezdeményezéseik voltak. Magyarországon az önkéntesek 2012 órát dolgoztak, 25 helyszínen.

„Együtt a közösségért” („Together for Communities”) a hívószava a Holcim cégcsoport világméretű önkéntességi programjának, amelyet a cég fennállásának centenáriuma alkalmából indítottak útjára 2012-ben. A kezdeményezés célja az volt, hogy a Holcim munkatársai közül minél többen legalább egy napot egy helyi közösségért szenteljenek, s így az év végéig várhatóan 100 évnek megfelelő önkéntes munkát tudjanak világszerte elvégezni. A Holcim honlapján található önkéntesség-mérő 2012 július elején 95.000 órát, szeptember 25-én 137.683 órát, december végén pedig 192.200 órát (85 %) mutatott. Az „Együtt a közösségért” program keretében a Holcim önkéntesei többek között Kínában, Indiában, Libanonban, Nicaraguában, Indonéziában, a Fülöp-szigeteken, valamint Bulgáriában és Horvátországban tevékenykedtek.




A kezdeményezéshez hazánk is csatlakozott, a Holcim Hungária Zrt. munkatársai egy évnek megfelelő, közösségért végzett munkát vállaltak. Az önkéntességre fordított idő aránya az év során fokozatosan nőtt: július közepéig mintegy 1000 órát, augusztus végéig közel 1500 órát, december végéig pedig 2012 órát dolgoztak, így a kitűzött cél 90%-át teljesítették.




A kiválasztott helyszínek nagy része a Lábatlani Cementgyár közelében, jellemzően a munkatársak lakóhelyein (Bajna, Lábatlan, Tatabánya) található, de emellett Győrtől Nagykanizsáig és Miskolcig számos településen léptek akcióba az önkéntesek. Egy-egy alkalommal - a feladat nagyságától függően - 6, 20, vagy akár 30 munkatárs is segédkezett-, így a munkával töltött órák száma 100, vagy akár 200 körül is alakulhatott. A vállalt tevékenységek mindig az adott közösség, intézmény igényeihez igazodtak, ezért az összkép eléggé színes: szerepelt benne óvodai szoba felújítása, parketta csiszolás-lakkozás, padlóburkolás, betonozás, kültéri sportpályák rendbetétele, kerítés építés és festés, sőt az önkéntesek a lábatlani Búzás-hegyi sétaút környezetének szebbé tételében is segédkeztek. Ez utóbbi helyszínen az elnyert Holcim-díjnak köszönhetően új híd is épülhet, amelynek alapozása szintén közösségi munkával készült el 2012 júliusában.

A Holcim munkatársainak kezdeményezésére indított önkéntes munkához az érintett intézmények dolgozói, civil szervezetek képviselői is bekapcsolódtak, ezáltal egy-egy nap a valódi közösségi összefogás jegyében telhetett el - példát mutatva a gyerekek, a fiatalok és az adott településen élők számára, hogy együtt sokkal könnyebb tenni a lakóhely és a közvetlen környezet szépítéséért.

A Holcim üzleti filozófiájának meghatározó eleme a fenntartható fejlődés támogatása, így nem meglepő, hogy világviszonylatban a cég dolgozóinak mintegy 80 %-a végzett már korábban is hasonló munkát. A centenáriumi évben minden eddiginél több embert sikerült mozgósítani. Hazánkban összesen 25 alkalommal, különböző helyszíneken végeztek el kisebb-nagyobb feladatokat, amelyeket a jövőben várhatóan újabb, a helyi közösségekért végzett munkák követnek.

Garai Péter