Programok

Egyhetes tervezési maraton a Római-partért

2019.07.03. 13:38

A Római-part fenntarthatóságáért nyílt, kutatás alapú tervező- és műhelytábor nyílik július 08. és 14. között a Római-part fenntarthatóságáért. A workshop célja, hogy a teljes Római-part rehabilitációjára és jövőképére vonatkozóan a döntéshozók számára segítő szándékú javaslatokat és alternatívákat dolgozzon ki, beleértve a teljes Csillaghegyi öblözet árvízvédelmi helyzetének megnyugtató, biztonságos és hosszútávú rendezési lehetőségeit is.

„A kutatás-tervezés célja, hogy a Római-part körül az utóbbi hónapokban tapasztalható átmeneti megnyugvást mutató időszakot kihasználva feltárja és szisztematikusan rendezze a Nánási út/Királyok útja, Barát-patak, Duna-part, Aranyhegyi-patak által határolt mintegy 70 hektáros terület (a továbbiakban Római-part) történeti, természeti és épített értékeit, valamint az árvízveszéllyel kapcsolatos körülményeket, majd mindezek tükrében, az elmúlt évek szakmai, jogi, civil és egyéb szervezetek által feltárt tények és szempontok felhasználásával a teljes Római-part rehabilitációjára és jövőképére vonatkozóan a döntéshozók számára segítő szándékú javaslatokat és alternatívákat dolgozzon ki, beleértve a teljes Csillaghegyi öblözet árvízvédelmi helyzetének megnyugtató, biztonságos és hosszútávú rendezési lehetőségeit is" – áll a szervezők, G. Szabó István mérnök és Jakabfi György tájépítész felhívásában.



A jogszabályi keretek között történő tervezés különböző, a témához közvetlenül és közvetve köthető szakterületek (városfejlesztés/urbanisztika, közlekedés, árvízvédelem, hidrológia, geotechnika, természet- és környezetvédelem, tájépítészet, kockázatelemzés, rekreáció, vagyongazdálkodás, fenntarthatóság, marketing stb.) képviselőinek lehető legszélesebb körű részvételével történne, a 21. századnak megfelelő színvonalú, jövőbemutató, innovatív megoldásokkidolgozását célozva.

Az egyhetes nyári iskola első 2 napján urbanisztikai, építész- és építőmérnök, vízmérnök, környezetmérnök, erdész, tájépítészmérnök, közgazdász, jogász szakemberek készítik fel a 20-30 fős csapatot, majd a hét hátralevő részében kisebb csoportokat alkotva, intenzív műhelymunka következik, melyet szakmai stáb felügyel, segítve a tervezőcsapatok munkáját. A tervezési/kutatási folyamat prezentációval zárul, majd rövid belső zsűrizést követően, a tábor befejeztével és részletek kidolgozását követően a kész anyagokat tematikusan bemutat kiadvány, illetve weboldal készül.

A szervezők fontosnak tartják, hogy a workshop semmilyen szervezethez vagy politikai formációhoz nem kapcsolódik, így biztosítva azt az alkotói szabadságot, ami minden szakmai munka alapja, a workshopra ugyanakkor meghívást kaptak az érintett önkormányzatok képviselői is a párbeszéd kultúrjának jegyében. Várják továbbá azon tervezők, mérnökök, designerek, művészek, a témához közelálló szakemberek, valamint a Római-part jövőjéért tenni akaró civil érdeklődők jelentkezését, akik a 7 napos tervezési maratonon aktív alkotóként szeretnének részt venni egy komplex, a Római-part egészét górcső alá vevő, a társadalmi, környezeti, és gazdasági jólét jegyében megfoganó koncepció létrehozásában.

Az esemény facebook oldala:
https://www.facebook.com/events/356578055046122/