Épülettervek/Középület

Debrecen, Egyetemi Sportcsarnok meghívásos tervpályázata – Kendik Géza és munkatársainak megvételt nyert pályaműve

2012.09.13. 09:25

A Debreceni Egyetemi Sportcsarnok építésére és a sporttelep rendezésére kiírt meghívásos pályázaton megvételben részesült Kendik Géza és munkatársainak koncepciója, mely a külső kialakításakor egy – a mozgást szimbolizáló – lamella sor mögé helyezett dizájn elemre helyezi a hangsúlyt, amely érdekes és különleges homlokzati megoldást és játékosságot eredményez.

Részlet a műleírásból

Építészet

A tervezett terület az Egyetemi Sporttelep észak-keleti sarkában került kijelölésre, a területtel közvetlenül szomszédos tervezett Hallgatói Klub és tanulmányközpont mellett.
Az építési hely geometriájából adódóan a csarnok és a hozzá kapcsolódó kiszolgáló funkciók az építési helyen belül a Hallgatói Klub mellé kerül.

Alapvetően két eltérő funkció kerül a tervezett épületbe, melyekhez eltérő tömegforma és alaprajzi kiterjedés társul. A két funkció – sportcsarnok és az öltözők, irodák, termek – minél jobb alaprajzi kapcsolata érdekében előnyös a földszintes elrendezés, melynek eredményeképpen a csarnokot több oldalról is jó kapcsolattal rendelkező kiszolgáló funkciók tudják körbe venni, és mindamellett az épület akadálymentesítése is megoldódik.

 

 

 

A terület adottságait megvizsgálva a bejárat helyét a Sporttelep súlypontjában találtuk ideálisnak. Az innen való megközelítés mind a gyalogos, mind a kerékpár, mind a személygépjármű, busz mind pedig a teherforgalom szempontjából ideális.

Az így telepített épület, megfelelő távolságban a Hallgatói klubtól – utcaképileg annak folytatásaként elhelyezve – valamint a Sporttelep Dóczy utcai bejáratától optimális kapcsolatba kerül a természeti és az épített környezetével.

Építészeti kialakítás, funkció

Az épület tervezése során kiemelt szempont volt a tiszta, jól szerkesztett, minimális, de jól használható közlekedőkkel ellátott, ideális funkció kapcsolatokkal bíró világos, feszes alaprajz kialakítása.

A funkcionális alaprajz magában foglalja a kiváló működtetés-működés lehetősége mellett az egyszerű, zárt tömegformálást is, mely nem csak esztétikailag lehet érdekes, szerkezetileg is egyszerűbb és az üzemeltetés során is fontos, mivel az egyszerű geometrikus – dobozszerű tömeg – térfogat – felület aránya igen jó, ami az üzemeltetés költségeinél jelentkezik.

Funkció kapcsolatok - alaprajzi kialakítás

A programnak megfelelően kialakított csarnok nagy belmagasságú teréhez 3 oldalról, U alakban földszintes épülettömböt illesztettünk. Az U alak alsó szára a kiszolgáló úttal párhuzamos, két szára pedig a Dóczy utcával valamint a Hallgatói Klub épületével.
Így a sportcsarnok nagy homlokzati felülete a sportpályák felé néz – a sport funkciók vizuálisan és funkcionálisan is „telken belül” maradnak, összekapcsolódnak. Az utcával párhuzamos tömegben az öltözők, orvosi szoba, dopping ellenőrző szoba, valamint a vizesblokkok kaptak helyet. A sportcsarnok hossztengelyével párhuzamos folyosó oldalához – sportcsarnok terében – csatlakozik a kihúzható lelátó.

A Dóczy utcával párhuzamos tömegben a fitness-kondi-relax termek valamint az edzői öltözők, tanszékvezető került elhelyezésre. Ezek a funkciók a sportpályára néznek. A konditerem mellé közvetlenül helyeztük a szabadtéri kondicionálót, így szorosan kapcsolódnak az azonos funkciók, elmosva a külső-belső határait.

A két egymásra merőleges tömb metszésébe került a bejárati előtér, melyet a fedett-nyitott téren keresztül érünk el, amiből közvetlenül – egymástól elválasztva – érhető el a csarnok tere és az öltöző folyosó valamint a fitness-kondi-edzői szobák stb. Szintén az előtérből nyílnak a mosdók – egy paravánfallal leválasztva, valamint ide helyeztünk szendvics és italautomatákat, a szekrényes – nem őrzött – ruhás szekrényeket. A ruhás szekrényeket-automatákat belsőépítészeti elemként együtt kezelve képzeltünk el.
A Hallgatói Klub felőli tömbben kapott helyet a gépészet, a sporteszközraktár, gazdasági bejárat, valamint a szervezői szoba, mely az öltözők folyosójáról érhető el, de a gazdasági bejárathoz is közvetlenül kapcsolódik.

A gazdasági bejárat mellé helyeztük a sporteszközraktárt, így az könnyen tölthető.
Az alaprajzi kialakítás során fontos kritériumként kezeltük, hogy a csarnok ne csak sportra legyen használható, hanem bármilyen rendezvényre alkalmas legyen – állófogadás, hangverseny, táncmulatság, diszkó stb., ezért a nézőtér betolható, az öltöző folyosók lezárhatók, a gazdasági bejárat pedig közvetlenül a csarnok terébe nyitható.
A TV közvetítések kiszolgálására a nézőtérrel szembe egy galériát terveztünk, mely családi vagy egyéb sport rendezvények esetén nézők számára is megnyitható, amennyiben igény van erre.

A sportcsarnok – galéria felőli homlokzata – a sportpályák felé nagy üvegfelülettel nyit - melynek felső része lamellákkal árnyékolt – erősítve a sportpályák közötti vizuális kapcsolatot a kint-bent érzését.

 

 

 

Tömegformálás

A két egymáshoz illesztett épülettömeget az utca vonalától kissé hátrahúztuk – így az épület és a kiszolgáló út között kialakuló területen az útra merőleges parkolók valamint széles gyalogos járda és egy értékes növényfelület jött létre.
Az épület lapostetejének – zöldtető – bejárat felőli végét kihúztuk a kiszolgáló útig – telekhatárig – így kialakult az épület utcai homlokzatán egy ék alakú előtető, mely az előtér visszahúzásával, a bejárat előtt kiöblösödik. Ennek a formálásnak köszönhetően szinte a Hallgatói Klubtól fedetten érhetjük el a sportcsarnokot. A bejárati öblösödében helyeztük el a szintén fedett egy oldaláról nyitott kerékpár tárolót.

Az így létrehozott ék alak önmagában egyértelműen kijelöli a bejáratot. A telekhatáron a Dóczy utca sarkáig épített – beton lamellás – kerítést terveztünk a meglévő fasor és a meglévő teniszpályák közé. Ez a kerítés a Dóczy utcára is kifordul majd a Sporttelep bejárata előtt fallá „tömörödik” és a Sportcsarnok bejáratához hasonló ék alakú fedett nyitott bejáratot létrehozva, a meglévő-megmaradó lelátót is körbefogva egy - a Dóczy utcával párhuzamos épületállomány helyett, azok funkcióit megába foglaló – épületbe végződik. A tervezett és meglévő-megmaradó lelátó közötti „távolságot” eltüntetve összekötjük, egy egységbe formáljuk a két utcán lévő építményeket. Az így létrejövő elnyújtott „L” alak, mint egy ölelő tenyérként fogja körbe a sporttelepet.

Sportfunkció

A sportpálya kialakításakor a kiíró szándékának megfelelően a különböző sportok kiszolgálása volt a legfontosabb cél. A pálya padozata HARO sportpadló kétirányú rugalmas fa alépítménnyel, és a sportszerraktárban tárolható – rendezvények estén használandó – TARAFLEX BATECO védő felülettel.

A sporteszközök – kapuk, hálók - és a különböző sportokhoz szükséges kiegészítő bútorok – zsűri asztal, cserepadok – mobilak, kivehetők. A kosárlabda palánkok a mennyezetről függesztettek, felhajthatók. A pálya a csarnok közepén leengedhető elválasztó rendszerrel osztható.

A kihúzható lelátó mögötti folyosó – melyről az öltözők érhetőek el – elválasztható-elzárható, így a szurkolók, sportolók egymástól elválasztott útvonalon mozoghatnak. Az öltöző folyosó végén nyíló menekülés miatt is szükséges – kijárat, az ide érkező csapatok külön bejárataként is használható, így a nézők nem csak az épületen belül, hanem a bejáratok szempontjából is elválaszthatók. Az épületbe a kiíró által kért öltöző szám mellet egy mozgássérült öltözőt is kialakítottunk.

 

 

 

Kültéri sportpályák

A tervezett épület helyén lévő teniszpályákat a kiíró által javasolt – a Móricz Zsigmond utcával párhuzamos – területen pótoljuk, a meglévő növényállomány megóvása mellett. Az épület közvetlen környezetébe helyeztük a kültéri kondicionáló és a lábtenisz pályákat.
A területen belül így a Móricz Zsigmond utca melletti területen összpontosulnak a teniszpályák 16 db – 4 db marad a Dóczy utca - kiszolgáló út sarkán.

Hosszútávú fejlesztési terv

A terület további fejlesztési lehetőségeket rejt magában. Javaslatunk szerint a teniszpályák mellé egy, azok igényeit kiszolgáló épület –Teniszcentrum – kerülhetne, a Móricz Zsigmond utca felől egy új bejárattal.

A teniszcentrum és a tervezett Sportcsarnokot egy előtetővel – tetején lelátó minkét focipályára – kötnénk össze, így a területen belüli épületek egy kompozíciós elemként jelennének meg, ugyanakkor a meglévő lelátók is fedettek lennének.

Homlokzati kialakítás

A sport a mozgás és az egészségmegőrzés mellett a közösségépítés, identitás kifejezésének egyik legfontosabb, legelemibb eszköze. A tervezés során az épületünkkel ne csak funkcionális, hanem vizuális szempontból is törekedtünk a fenti értékek kifejezésével. Az épület a Debreceni Egyetem sok éves példaértékű ingatlanfejlesztéseinek sorába fog tartozni. Az egyetemi épületek szinte mindegyike egy-egy jól kivehető önálló értékkel rendelkező, a funkciójára is utaló mű. A sport egyik legjellemzőbb vizuális leképeződése a mozdulat látványa. A mozgás. Az általunk tervezett épület a mozdulatot, a mozgást próbálja a homlokzati rendszerén keresztül felvillantani, de nem öncélúan, hanem több réteg egymásra építésével – használati szempontból is értelmes kialakítással.

A homlokzatok elé – a tájolástól függően – különböző sűrűségű lamellás burkolatot helyezünk. A lamellák mögött a homlokzati falfelületre különböző sportokból kiragadott mozdulatot vagy mozdulatsorokat festünk.

A lamellákkal párhuzamosan haladva – gyalogolunk a ház előtt – a nézőpontunk folyamatos változásának köszönhetően a mozdulatsor lassan elhalványul – kitakarják a lamellák – míg a következő lassan előtűnik. Ennek köszönhetően úgy érezzük, hogy egy pillanatra valódi mozdulatot – mozdulatsort láttunk. A lamellák mindemellett hőtechnikai szempontból is fontos szerepet játszanak, a déli homlokzatokon az üvegezett felületek elé is befutnak, árnyékolva a belső teret. Az edzői irodák, tanszékvezető, fitness-kondi-relax-előtér homlokzatain lévő nagy üvegfelületeket fém keretbe foglaltuk, melyben a homlokzati felülettel azonos ritmusú lamellák elhúzhatók, elfordíthatók, így minden évszakban-időjárási viszony mellett optimális fényviszonyokat tudunk létrehozni.
A bejárat mellett kialakított kerékpártároló tömör beton falára – betonmatricával egyszerűen létrehozható – mozdulatokat „nyomunk” bele, mely hasonlóan működik a lamellás-festéses elvhez. Az egyetem területén kiemelkedő minőségben létrehozott épületek sorába kíván mind funkcionális kialakításával, mind gondolati tartalmával, mind pedig aranyszínű homlokzatával-megjelenésével beilleszkedni az általunk tervezett sportcsarnok.

 

 

 

Megvilágítás

A csarnok és kiszolgáló területeinek jó használhatóságához megfelelő megvilágítás szükséges, lehetőség szerint minél nagyobb mértékben természetes fénnyel. A sportcsarnok esetén a különböző tájolású homlokzatain kialakított – fedetlen vagy árnyékolt ablakok mellet a tetőn kialakított felülvilágítók biztosítják az egyenletes, állandó természetes megvilágítást. A teherhordó rácsos tartók alsó-felső síkjain készül fedés. A tartók teljes magasságában felnyílik a tető, állandó, szórt, egyenletes megvilágítást biztosítva, külön szerkezet alkalmazása nélkül.

Közlekedés, parkolók, kiszolgáló forgalom

A terület adottságait megvizsgálva helyeztük el az épületet, bejáratait, parkolóit, gazdasági bejáratát. A területre érkező gépjármű forgalom a kiszolgáló útról érkezik.  A szükséges számú személygépjárművek legnagyobb hányadának elhelyezését az útra merőleges parkolósáv kialakításával célszerű megoldani.

A teherforgalmat a Hallgatói Klub felöli északi homlokzat elé vezetjük be, így a tehergépjárművek - nem a viszonylag kis keresztmetszetű kiszolgáló úton töltik az épületet, nem akadályozzák a gyalogos-kerékpár-személygépjármű forgalmat. A Hallgatói Klub gazdasági feltöltésével szembe kerül - így a két kevésbé frekventált homlokzat néz egymásra.

A kiszolgáló útra merőleges parkolók – 16 db – a sportcsarnok – figyelembe véve a diákok jellemző közlekedési szokásait – rendeltetésszerű használatához elegendők lesznek. Azonban az időszakosan előforduló nagyobb parkolási igényű sportesemények – vagy rendezvények – esetén szükség lehet további parkolókra. Ezeket a gazdasági feltöltés útjáról nyitnánk, „kavicsfix” zöldfelülettel – UV álló nagy teherbírású műanyag sejtek, melyekbe fű-föld keverék kerül – mivel időszakos használatúak ezért az év nagy részében a terület igen értékes növényállományát gazdagítaná.

Parkoló és kerékpárszám:

OTÉK szerinti parkolószám:
nézőtér után: 200/5 = 40 db
irodák után: 35/10 = 4 db
öltözők: 18x8/5= 29 db

Az épületben helyet kapó irodák, nem klasszikus irodák, így a méretezésnél kevesebb is figyelembe vehető. Az öltözők és nézők egyidejűségével számolva valamint a diákok közlekedési szokásait, és a sportpálya várható használatát figyelembe véve, az OTÉK szerinti parkolószám felére méreteztük a parkolókat.

Épület előtt kiszolgáló útra merőlegesen kialakított parkolók: 18 db, az épület mögött további 17 db-ot helyzetünk el.
OTÉK szerinti kerékpárszám:
200+4+144=17,4x2= 35 db
A bejárat mellett 36-40 db kerékpár elhelyezésére biztosítottunk lehetőséget.
A bejárattal szemben 2 db buszparkolót is elhelyeztünk.

Kiszolgáló épületrészek

A csarnoképület 3 oldalán kiszolgáló épületrész készül. Ennek a szerkezeti rendszerhez mért alaprajzi kiterjedése (42,53 x 68,78) igen nagy, ezért a csarnoképületen kívül összesen 4 dilatációs egységgel tervezzük kialakítani. Ezen épületrészek blokktégla teherhordó falazattal, valamint monolit vasbeton födémmel készülnek. A blokktégla teherhordó falazatok minimális vastagsága 20 cm. Azokon a helyeken, ahol teherhordó fal szükséges, viszont ez a vastagság funkcionális okokból nem építhető meg, ott vasbeton falat terveztünk.

A csarnok ÉK-i oldalán készülő épületrész feltámaszkodik a csarnok kitöltő tégla falazatára, a DK-i, valamint a DNy-i oldalon készülő épületrészek teljesen függetlenek a csarnok szerkezetétől.

 

 

 

Épületgépészet

A sportlétesítmény területén 14 db teniszpálya mellett egy fedett tornacsarnok kerül kialakításra, kiegészítő funkciókkal. Az épület egy szintes, a gépészeti helyiségeket a csarnok ÉK-i szárnyába helyeztük.

A rendszerek kialakításakor ügyeltünk arra, hogy alacsony hőmérsékletű fűtővízzel is üzemképesek legyenek, hogy lehetőséget biztosítsunk a szekunder hálózat átalakítása nélkül alternatív, környezetbarát technológiák telepítésére. 


vezető tervező: Kendik Géza
építész munkatársak: Maza Orsolya, Vilics Árpád
generálervező cég: A4 STUDIO Kft.    


A Bíráló Bizottság értékelése

Építészet

A tervező az épület megközelítésénél érezhetően nem tudta eldönteni, hogy melyik a megközelítés valódi iránya. Ezért - bár a bejáratot a déli oldalra helyezte, - annak tölcsér alakú megformálásával nyitott a Dóczy utca felől is, számítva a városból érkező külső nézőközönségre. Mivel a pályát szintben helyezte el és a bejárat az egyik sarokra került, a nézőtér megközelítése a pálya mellől történik, ráadásul úgy, hogy a nézők vagy a pálya és nézők között haladnak el, vagy át kell menniük az öltözők közlekedőjén. Ez sporttechnológiai szempontból kedvezőtlen megoldás. Ennek a jelentős hibának kivételével az épület egyéb funkciói egymástól megfelelően elkülönülnek. A Sportcsarnok a környezetével egy – a pálya szintjével megegyező - parapet magasságú üvegfallal kommunikál, amely a pálya használata szempontjából zavarólag hat. Az épület tetején elhelyezett felülvilágítók, azok - kedvezőtlen tájolása miatt - a játék szempontjából zavaró fényviszonyokat eredményeznek.

A terv külső megjelenésében egy – a mozgást szimbolizáló – lamella sor mögé helyezett dizájn elemre helyezi a hangsúlyt, amely a valóságban kétségtelenül érdekes és különleges homlokzati megoldást és játékosságot eredményez. Ez a fajta homlokzatképzés érdekes színfoltja lehetne az egyetemi épületek között (a bírálók megjegyzik, hogy az épület homlokzatára elhelyezett teniszező főalakok csak ortogonális nézetben képeznek egy testet, a valóságban az alakok lába és törzse egyetlenegy más nézetből nem képez összefüggő figurát).

A lepényépületen alkalmazott zöldtető megoldás olyan értelemben öncélúnak nevezhető, mi szerint funkcionálisan sem a külső térhez, sem az épület belső tereihez nem kapcsolódik.

A Bíráló Bizottság a pályaművet megvételben részesítette.

Sporttechnológia

Pozitívumok: Az épület funkcionális elrendezése a kiírásban foglaltakat kielégíti.

Negatívumok: A küzdőtér hosszanti oldalfala üvegfelülettel van ellátva, a lelátó feltöltése csak a küzdőtér felől történhet.

Gépészet, elektromosság

A pályamű készítői előremutatóan olyan berendezéseket telepítését javasolják, melyek alacsony hőmérsékletű fűtővízzel is üzemképesek, így lehetőség van a későbbiekben – amennyiben elegendő fedezet áll rendelkezésre – környezetbarát technológiák alkalmazására.

A használati meleg vizet napkollektorokkal tervezik biztosítani, téli időszakba rásegítés szükséges lehet.