Nézőpontok/Kritika

Csontos Csaba levele az Istvánmezei tervpályázat kapcsán - a kizárások ügyében

2012.07.20. 13:07

Csontos Csaba levele a nagyszámú kizárással végződő Istvánmezei rehabilitációs tervpályázat kapcsán.

Hozzászólás az „Istvánmező rehabilitációs programjához kapcsolódó városépítészeti koncepció kialakítása” ötletpályázathoz, a mezőny felének kizárása ügyében.

A 23 beadott pályázatból 11 kizárása megmagyarázhatatlan és elfogadhatatlan. Ebbe a képtelen helyzetbe a zsűri maga juttatta önmagát, a pályázókat és mindannyiunkat azzal, hogy a kérdésekre adott válaszok során a digitális adathordozó beadásának tekintetében a vonatkozó kormányrendelettel ellentétesen rendelkezett. Megmagyarázhatatlan, hogy a Kamara és a Mész képviselői, élükön az országos főépítésszel, nem vették észre ezt a hibát és részt is vettek a bennmaradt fél mezőny úgynevezett elbírálásában, majd „eredményt” is hirdettek.

Miközben egészen biztos, hogy a kizártak nem csaltak, nem akartak jogtalan előnyre szert tenni, a méltánytalanság Őket éri, holott megítélésem szerint a Zsűri hibázott. Ha ezt az eljárást a szakma és a közönség elfogadja, Istvánmező fejlesztése szempontjából ez a 11 mű veszendőbe megy. A kár a legszerényebb becsléssel is bizonyára meghaladhatja a 35-40 millió forintot.

Az Építész Kamaránknak megítélésem szerint kettős a feladata:
1. Ki kell kényszeríteni, hogy ennek a kormányzati fejlesztési szándéknak legyen méltányos eljárás után pályázati eredménye, vagyis azok a tervek is részesüljenek lelkiismeretes bírálatban, akiket a zsűri fent említett hibájából zártak ki. A mostani „eredményhirdetés” alapján ugyanis a továbbiakban bármi megtörténhet, mert ez az eredmény senkit semmire nem kötelez.

Amennyiben a sportvezetés képviselői a hiba elismerésére rá nem vehetők és a zsűrizés folytatását visszautasítanák, a MÉK-nek kellene egy testületet felállítani, amely az összes terv tartós és nyilvános bemutatása mellett felállítja a saját értékítéletét és a sportvezetésnek illetve a kormányzatnak javaslatot tesz a terület komplex fejlesztésére a pályázati tervek alapján.

2. Az Építész Kamara másik teendője kiharcolni a pályázati rendszer lehető leggyorsabb felülvizsgálatát, pl. az álszent titkosság végleges eltörlését, a tervezési és bírálati futamidők meghosszabbítását, a bírálat során a tervezői tervismertetés -és vita bevezetését, a szavazással való döntés helyett a vitával kieszközölt egyetértést a zsűriben.

Budapest, 2012.július 20.

Csontos Csaba