Egyéb cikkek

Balatoni Regionális Könyvtár, Siófok Építész: ifj. Peschka Alfréd

2002.12.02. 09:38

Balatoni Regionális Könyvtár, Siófok. Építész: ifj. Peschka Alfréd. Látványterv: Kiss Gábor

Balatoni Regionális Könyvtár, Siófok
Építész: ifj. Peschka Alfréd
Látványterv: Kiss Gábor

Helyszín - beépítési koncepció

A Széchenyi tér és a fő tér sarkán levő háromszögletű "sarok"-telek helyzete alapvetően meghatározó tényező volt a tervezés során. Ezért a könyvtár tervezése legalább annyira városépítési-városépítészeti probléma, mint építészeti. A beépítés keresése, a térfalak és "erővonalak" megtestesítése, tehát elsődleges fontosságú mozzanat volt az épület kialakításakor. A könyvtár épületének feladata, hogy rendezzen sok félbehagyott "mozdulatot" a területen. A Főtér térfalának első eleme kell, hogy legyen. A Szabadság tér "kilukadt" sarkának megfogása. El kell "mesélnie" a Kele utca régi vonalát. Át kell vezetnie egymásba a két városi teret - de egyben jeleznie a határaikat is. Úgy döntöttünk nem élünk a sokszor elcsépelten divatoskodó "saroktornyot a sarokra" módszerrel. Ehelyett az épületrészek tömegalakítása adja meg a kívánt dramaturgiai hangsúlyt a két fő irányra szervezett - a sarok felé emelkedő - épületszárny helyzetéből és egymásra hatásából adódó feszültséggel. 

 

 
 

Tömegalakítás és építészeti karakter

A tömegek egyszerűek, szűkszavúak. Túl sok már a szomszédban a "mindent elmesélő" építészeti karakter. Kötődésében leginkább a szomszéd művelődési ház szerkesztettségével és méltóságával kíván rokon lenni. Fő elemek: a két antimetrikus "kő prizma ", melyek belül teljesen flexibilisen alakítható tereket tartalmaznak, a liftek és mellékhelyiségek tömbje, és a közéjük feszülő felülvilágítós előcsarnoki-közlekedő zóna. A kőprizmák kerete körbefut, az oldalfalak felfordulnak a tetőre is. A kereten belül a kirajzolódó födémélek közt szintmagas, keskeny ablakok táncolnak a faburkolatban (mint könyvespolcon a könyvek). A kiemelt belső tereknél nagyobb üvegezett felületek nyílnak ki- és betekintve külső és belső közt. A fő tömegeket üvegfelületek tagolják, melyek előtt horizontális falamellák futnak.


Alaprajzi rendszer

Az épület kétemeletes, alápincézett. A második emelet változó, nagy belmagasságú, melyben keskeny galériaszint is helyet kapott.

 

 

 

Pince: gépkocsi parkoló, tömörtárolós állományraktár , raktárak, személyzeti öltözők és gépészeti tér.

Földszint:

Klasszikus közösségi szint. A könyvtár életétől elkülöníthetően, annak zárása után is működőképes kulturális tér. A többfunkciós előcsarnoki térből nyílik az előadóterem, az Internet és folyóiratolvasó - mely a kávézó felé kinyílik -, a gyerek-foglalkoztató és a külön bezárható gyerekkönyvtár. Az előcsarnok így helyet tud adni komolyabb kulturális rendezvényeknek, kiállításoknak, kisebb konferenciáknak, klub összejöveteleknek stb.

Könyvtári szintek:

A korszerű könyvtáraknál alapvető igény a nagyfokú átrendezhetőség. A belső terek ezért jól átalakíthatóak és flexibilisek. Kereteként szolgálnak egy jól működtethető könyvtár technológiának, a kívánt területigények figyelembe vételével , szabad teret engedve azoknak a könyvtári szakemberek számára akik majd saját tapasztalatuk alapján kialakítják a legoptimálisabb rendszert. (Ezért sok esetben az alaprajzokon szerepeltetett berendezés inkább jelzés értékű, a sok közül egy lehetséges elrendezést jelenít meg.) Minden szinten a gazdasági Lifthez kapcsoltan található a fő információs és ellenőrző pult. A lépcsőknél és vendégliftnél elektronikus kapuk lesznek, melyek a pulttól ellenőrizhetőek.

Első emelet:

Az információs pult melletti szárnyban vannak az irodák, melyek a gazdasági Lift felől is jól megközelíthetőek. Az információs pult pedig az irodai blokk titkárságaként is működhet. A Fő tér felé vannak a lezárható kutatóhelyek, a helytörténeti és számítógépes részleg.

Második emelet:

Az emelkedő födémű térben található mindkét szárnyban a felnőtt részleg és a hozzá tartozó zenetár. Az olvasóhelyek részben ezen a szinten részben a galériáján találhatóak.

Galériaszint:

A felnőtt részlegből elérhető olvasó galériák külön lezárhatóak, nyugodt elkülönülést tesznek lehetővé. Fontos szerepük érzelmileg is megidézni a nagy múltú könyvtárak jellegzetes galériás tereit. 

 

 
 
 

Forgalom, feltöltés

Az épületnek két közönségbejárata van. A főbejárat a Fő tér felől nyílik, mely a kávézóként is működő zónán keresztül vezet az előcsarnokba. A másik a Szabadság tér irányába nyílik, az előadóterem és gyerekfoglalkoztató között. Gépkocsival a Kele utca felőli rámpán lehet lejutni a parkolóba. A kisebb volumenű gazdasági forgalom (kisfurgonos) is itt bonyolódik. A nagyobb mértékű szállításokra a Művelődési ház felőli szervízút melletti ideiglenes beálló szolgál, melytől a szerviz lift melletti bejárat megközelíthető.

Beépítési adatok
Telek területe: 1603 m2
Beépíthetőség: 80% 1282,4 m2
Zöldterület: 10% 160,3 m2

Beépített bruttó terület: 947,7 m2

Nettó alapterületek
    Galériaszint: 182 m2
    2. emelet: 822,6 m2
    1. emelet: 775,3 m2
    Földszint: 862 m2
    Összes szint feletti: 2641 m2
    Pince és lehajtó rámpa: 1224,5 m2
    Összes nettó szintterület: 3866,4 m2

A pályázat eredménye