Épülettervek/Hallgatói terv

Balatonalmádi móló jegypénztár, avagy kortárs építész válasz egy fel nem tett kérdésre

2022.07.05. 07:55

A Pécsi Tudományegyetem Építész mesterképzésének két hallgatója, Molnár-Sipos Csilla és Harmati Zoltán egy közelmúltban történt eseményre reflektálva szeretne nézőpontváltásra késztetni a Balaton-part hasznosítására irányuló tendenciák megváltoztatása érdekében.

A Balaton-part kiemelt tájképi helyzete egyértelmű mindenki számára. Mégis évtizedek óta tapasztaljuk, hogy a társadalmi környezet változásának az épített környezetben való megnyilvánulása oly módon történik, mely nem veszi figyelembe sem a természeti környezethez való illeszkedést, sem a területi identitást, csak az egyéni érdekeket. Ezen tendencia megváltoztatásához olyan szemléletváltásra lenne szükség, ami egyben elősegíti a térség fejlődését és versenyképességét, de közben tiszteletben tartja a helyi értékeket. 

ELŐZMÉNY 

Történetünk epicentruma egy tavaly május végén történt esemény, mikor a BAHART Zrt. a balatonalmádi mólóra egy ideiglenes felvonulási épületre emlékeztető létesítményt helyezett ki jegyárusítás céljából (nem ideiglenesen). Tekintettel arra, hogy a "terv" az épület kihelyezése előtt nem esett át településképi véleményezésen a létesítmény elbontásra és az eredeti állapot –már amennyire ez lehetséges – helyreállításra került. Az eset azonban véleményünk szerint nem egyedülálló és komolyabb problémákra, a bevezetőben leírt tendenciára világít rá.

CÉLKITŰZÉS, KONCEPCIÓ

Célunk egy olyan épület megalkotása volt, ami a tájba simulva, észrevétlenül működik, de funkciói által képes magához vonzani a helyieket és a turistákat egyaránt. Eközben pedig oly módon formálja a térhasználatot, hogy választ ad a jelen igényeire, miközben megmutatja a múlt értékeit.

Koncepciónk, hogy a tervezett funkciók azontúl, hogy egy a mólóhoz köthető maradandó élményt nyújtanak, ösztönöznek a város felfedezésére, a helyi identitás megismerésére. Ezenkívül pedig nagy hangsúlyt fektettünk a fenntarthatóság jegyében a multifunkcionalistára, hogy a tervezett épület az idők változásával is meg tudja állni a helyét egész évben és nem utolsó sorban rentábilis legyen az üzemeltetése.

FÓKUSZBAN A TÉRHASZNÁLAT

Felismertük, hogy ha nem csak a jegypénztár funkcióra hegyezzük ki ezt az egész feladatot, akkor ki tudunk alakítani a móló hagyományos használatához kapcsolható térhasználati módokat.

A móló látogatóforgalmához képest a balatonalmádiból induló személyhajózás forgalma elenyésző. Továbbá az automatából vagy applikáció segítségével való jegyvásárlás mára már gyakran alkalmazott megoldás. Tehát elsődleges funkcióként nem a jegypénztár funkciót tekintettük. Ellenben a mólónak a nyári szezonban komoly turisztikai vonzereje van és a nyári szezonon kívül is a helyiek szívesen sétálnak itt kikapcsolódás céljából. Ezáltal ezt az épületet egy apropóként használtuk arra, hogy korszerű eszközökkel kiszolgáljuk és egyben szélesebb spektrumra helyezzük a helyre jellemző használatokat.

FUNKCIÓK

Videófal

A fő haladási iránynak tengelyében az épületen esztétikusan elhelyezett beépített képernyőn bemutatható Balatonalmádi története, épített öröksége, természeti kincsei és a turisztikai látnivalók. Ez az idelátogatóknak segít megismerkedni a város identitásával és a kínált lehetőségekkel.

Interaktív digitális infótábla

Egy interaktív, frissíthető tábla segítségével az érdeklődők tematikusan válogathatnának a helyi szolgáltatások, programok közül. Ez azontúl, hogy az itt nyaralóknak a lehetőségek ismeretében segít az élménygazdag, minőségi idő eltöltésének megszervezésében, egyben segítené az épület rentábilis üzemeltetését is. A helyi vállalkozásoknak pedig kiváló, minőségi reklámfelületet biztosítana, a célcsoporthoz való eljutás pedig biztosan garantált.

Selfie automata

Terveink szerint beépítésre kerülne továbbá egy selfie automata, melynek segítségével a turisták Balatonalmádi ikonikus partszakaszával a háttérben jó minőségű fényképet tudnak készíteni, amit a város logójával, dátummal, vagy bármilyen városmarketing szempontjából előnyös megjelöléssel lehet ellátni.

BAHART jegyárusítás

Az épületben a lehető legminimálisabb helyigényű jegypénztár kialakítását terveztük. A BAHART tevékenysége nagy részben a turisztikai piacra koncentrálódik, azzal szorosan összefügg. Balatonalmádi mólón közforgalmú személyhajó kikötő található, az itt megálló járatokra biztosítanánk helyszíni jegyvásárlási lehetőséget.

Azonban szem előtt tartottuk, hogy automatából vagy online applikáció segítségével való jegyvásárlás mára már egy gyakran alkalmazott megoldás. Emiatt a jegypénztár épületében elhelyeztünk egy automatát is, hogy a későbbiekben a helyszínen is lehetőség nyíljon jegyvásárlásra emberi erőforrás nélkül, ezzel csökkentve a hajózás üzemeltetési költségeit és szem előtt tartva az épület jogosultságát a jövőben is.

Helytörténet

Az épületen körbefutó fa borítással keretezett betétekbe helyezett képek segítségével a városba érkező emberek megismerkedhetnek a móló történetével.  Gondolatban elidőzhetnek a régmúlt és a jelen különbségein és felismerhetik az emberek ősi vízhez való ösztönös vonzódását.

Téli használat

A fenntarthatóság egyik fő eszköze a multifunkcionalitás, a lehetőségekhez mérten a minél magasabb kihasználtság biztosítása. Emiatt az éves használat változatos igényeit nem lehet figyelmen kívül hagyni. Így terveink szerint a hajózási szezonon kívül a jegypénztár épülete forró tea és forralt bor árusítással, valamint díszkivilágítással válna a helyiek találkozóhelyévé, minden téli séta biztos állomásává.

TÖMEGALAKÍTÁS

Az épület meghatározó tömegalakítását a tető különleges hiperbolikus paraboloid formája adja, mely egy nagyon hasonló környezetben – az 1963-ban Dianóczky János tervei szerint készült szántódi Rév épület – már egyszer megmutatkozott. Tervünk szerint viszont a léptékváltással, a használt építőanyagokkal, a jól ismert forma kortárs újraértelmezése tud megvalósulni.

ANYAGHASZNÁLAT

A használt anyagokat az építészeti koncepciónak megfelelően a tájba való illeszkedést szolgálva, a helyi építészeti hagyományokat és a környezeti értékeket szem előtt tartva választottuk ki.

Az épület homlokzata helyben tradicionálisnak számító vörös homokkő burkolatot kapott.

Az épület formáját adó, UV álló, víztaszító anyaggal bevont, kültéri ponyvával fedett szerkezet, korróziómentes acél zártszelvényből készült. A zártszelvények között korróziómentes acél sodronykötélen futtatott növényzet biztosítja a kellemes mikroklímát és a tájba simulást. A csapadékvíz lefolyó csatorna a mólón jelenleg is több mobilián alkalmazott kék színnel azonos színben készült.

Molnár-Sipos Csilla, Harmati Zoltán

 

Szerk.: Hulesch Máté