Épülettervek/Tervpályázat

Az SZTR stúdió III. helyezett terve a Himnusz-emlékhely tervpályázatán

2025.07.01. 08:04

„A beépítés – szinte egyedüliként a pályaművek között – a tervezési helyszín és környezete egészével foglalkozik úgy, hogy az épülettömegek telepítésével tagolt, de azonos színvonalú téri minőségeket nyújt mind a Kölcsey utca, mind a Kossuth utca felől érkezéshez." Részlet a bíráló bizottság zárójelentéséből. A tervet a tervezők szavával adjuk közre.

 

DICHOTÓMIA

“A dichotómia egy olyan fogalom, amely arra utal, hogy két ellentmondó, de egymást kiegészítő részre osztjuk a valóságot, gondolatokat vagy jelenségeket. Ez a megközelítés lehetővé teszi, hogy éles kontrasztot teremtsünk két dolog között, hangsúlyozva azok különbözőségét és gyakran az ellentétességüket is. A dichotómia egyik legszembetűnőbb vonása, hogy képes arra, hogy leegyszerűsítse a komplex dolgokat, azokat ellentétes pólusra redukálva. Ugyanakkor, ez a leegyszerűsítés néha torzítja a valóságot, mivel sok esetben a jelenségek között fokozatos átmenetek vannak, és nem mindig lehet őket élesen elválasztani.“ (szinonímák.hu - dichotómia: kettősség, szembeállítás, megosztottság, poláriság, dualitás)

A telepítés és az azzal szoros összefüggésbe állítható funkcionális rendszerek legfőbb szervezőelve abban a kettősségben keresendő, mely a két eltérő célcsoportból, nevezetesen a helyi lakosok (FALU) és a kulturális feltöltődés céljából (TURISZTIKA) érkező nem helyi lakosok megérkezési módjából fakad. Míg a helyi és környező falvak lakosai a főút irányából (Kölcsey utca) gyalogosan, kerékpárral, távolsági busszal közelíthetik meg a területe, addig a nem helyi lakosok jellemzően autóval és turistabusszal - a főút menti parkolás korlátozott lehetőségei révén - szükségszerűen a vízmű irányából (Kossuth utca). Ennek az ellentmondásos, vagy kétpólusú helyzetnek következménye, hogy minden telepítés, ami a két területet elvágja egymástól hierarchikus viszonyt eredményez a két fő használói csoport között. Az ellentmondás feloldásának módja a fő épülettömegek utcára merőleges tájolása, nyitva mindkét megközelítési módra, valamint a rendezvénytér központi helyre húzása, átmenetekkel csatlakoztatva az egyéb közúti infrastruktúrához, biztosítva annak szükségszerű intimitását.

A helyi lakosok által napi szinten használt funkciók a fő utca felé szerveződnek (könyvtár, csoportszoba, klubterem), míg a turizmus, esetleg nagyobb rendezvények helyszínei a vízmű irányába, ahol mind a buszos, mind az autós parkolás könnyebben megvalósítható.

DIALÓGUS
A dialógus kialakítása a közvetlen és tágabb környezettel azért fontos, mert ezáltal válik részévé és végső soron hosszú távon fenntarthatóvá egy épület. Amikor ezen réteg nem kerül felfejtésre egy beruházásnál, gyakran, rövid távon bontásra ítéltetik az épület. A fenntarthatóság építészeti szempontból nem az épületbe helyezett technológiák, hanem a gondosan megválasztott geometria függvénye, mely elkerülhetővé teszi a létrehozás - bontás energia igényének messzemenő pazarlását. Ha egy épület fenn tud maradni 100 évig, mert nem áll be gyorsan múló divatok sorába és alkalmas a dialógusra a környezetével, akkor a befektetett energia megtérül. A bontással végződő rövid életciklus az építészet tragédiája.

A dialógus jelen munkában 4 meghatározó minőségben érhető tetten:

  1. Az épületegyüttes a közvetlen épített környezet folytatása. A rendezvénytermek (klubszoba, többfunkciós nagyterem) méretéből kifolyólag az egészségházhoz, míg a könyvtár és a múzeum a szomszédságban álló lakóépületek léptékéhez igazodik, átmenetet képezve a nagyobb struktúrából a kisebbe.
  2. A klubterem, mint a falu legfontosabb rendezvény és közösségi helyszíne a nagyméretű utcára tájolt nyílászárón keresztül betekint az utcába, gyakorlatilag kiterjeszti a belső teret és annak rendezvényeit vizuálisan, mint egy cégér nélküli cégér.
  3. A klubterem és a többfunkciós rendezvényterem a duplaszárnyú ajtókon keresztül közvetlenül bekapcsolható a kültéri rendezvénytérbe fedett (klubterem)- fedett-nyitott (tornác)- nyitott tér (rendezvénytér) átmenettel.
  4. A víztorony, mint műtárgy a víz szimbolikus, távolról is jól beazonosítható, tájat meghatározó eleme. A délre megnyíló rendezvénytér és “rét" elől nem rejteni, hanem központi témává kell tenni a nyárfák alkotta térfalat és a mögötte szoborként tornyosuló víztornyot, mivel jelenléte megkerülhetetlen. Fontos koncepcionális elem a terület vízmű felé eső határán, a víztorony közelében a felelős és fenntartható vízhasználatot bemutató edukációs tér kialakítása. Turisztikai szempontból hozzáadott értékké válik.

METAMORFÓZIS
A metamorfózis kifejezés alapvetően átalakulást jelent. Az egyik legismertebb építészeti példa a görög templom átalakulás az anyag szintjén. A kőből épült templom feltételezhetően a fa építészet formai lenyomatait hordozza magán a triglifek és metopék mintázatában. Ezen analógia mentén az épületegyüttes a tágabb és szűkebb kontextusban fellelhető fa szerkezetű tornác elemeit váltja magas minőségű előregyártott, világosszürke, szinte tört fehér beton elemekre, azaz műkőre.

Az épületek átalakulásának, illeszkedésének módja hosszú évszázadokon és évezredeken keresztül, időnként innovációk mentén, de lassan alakult és ezáltal könnyen befogadhatóvá vált az új építészet is. A radikális váltás egy kialakult környezetben - hacsak nem kifejezett szándék az ellentét alkotása - gyakran okozott nehezen befogadható építészetet, mely a korábban említett fenntarthatósággal összefüggésben káros is tud lenni (rövid életciklus - bontás). Jelen tervben az átalakulás a régi építészetből az újba vállaltan nem radikális. Sem a régió, sem a falu nem indokolja az ellentétpár megalkotását az organikus fejlődéssel szemben. A metamorfózis morfológiai értelemben a hosszú ház absztrakciójában jelenik meg, melyre számos példát találni a közvetlen környezetben. A kúria építészeti minősége a nagyobb termeket szegélyező tornác magas minőségű, úgyszintén előregyártott beton elemeiben válik taktilisan is érzékelhetővé konkrét formai megfelelés nélkül. Ez a fajta átalakulás tűnik adott helyen, adott funkcióra adekvátnak.

A falu közösségi helyszíne az utcába tekintő tornác, mely alatt kialakul a találkozások tere és az évenként egyszer esedékes koszorúzási helyszín. Itt kap helyet az új képzőművészeti alkotás, a Himnusz Emlékmű is.

TÁJÉPÍTÉSZET - ÁTMENETEK

KERT
Gyümölcsös

A kert szó a kerül, kerít, kering igék ker- alapszavából származik, a régi magyar nyelvben és néhány mai nyelvjárásban ´kerítés´-t is jelent. Elsődleges funkciója puffer képzése a szomszédos telek és a könyvtár, múzeum, üzemeltetés között. Másodlagos, nem kevésbé fontos funkciója a szellem művelésének térbeli kivetülése nem csak szimbolikusan. Az épület falai közül kilépve a kert az oktatás terévé válik.

A fák megválasztása és fenntartásának módja a helyi közösség döntése alapján kell megszülessen. A gyümölcsöskert például a falu identitásának része, ha a helyi lekvár-, illetve pálinkafőzési szokásokra gondolunk. Igény esetén a fenntartás módja lehet közösségi, mely inkább urbánus jelenség, mintsem a falura jellemző, de lehet a terményért cserébe bérlemény.

Egyéb esetben alacsony igényszintű dísznövények használata javasolt.

LIGET
Szoborpark

A tervezett két új és meglévő épülettömeg által közrezárt fenyő liget a Kölcsey utcában a korábbi aszimmetrikus, szétfolyó rendszertelenségével szemben kiemelt, fókuszált helyzetbe kerül, a tervezettség állapotát tükrözve. Két alapvető funkciója van: a kültéri rendezvénytér és az utca közötti szükséges átmenetet, akusztikai puffert biztosítja, valamint árnyékos koszorúzási helyszín. Az úthálózat természetes, parkokra jellemző murva borítást kap. A szobrok változatlanul a ligetben kapnak helyet.

TÉR
Rendezvénytér

Átlátható, az utcákhoz átmeneti terekkel kapcsolódó, központi elhelyezkedésű burkolt tér, melyről az összes fő funkció egyenrangúan megközelíthető. A klubterem és a többfunkció rendezvényterem átmenettel, a fából kővé nemesült tornácon keresztül összenyitható a kültérrel. Ez a zárt és nyitott terek közötti közvetlenség változatos működési lehetőséget nyújt a különböző rendezvények számára. A tornác értelemszerűen biztosítja a nap- és az eső védelmet. A tér 300 fő befogadására alkalmas, a burkolat sík, természetes kővel burkolt felülete kijelöli a székekkel borítható területet. A mobil színpadhoz szükséges infrastruktúra az üzemeltetői iroda irányából biztosítható közvetlenül. A bazalt kiskockakő pufferként, gyalogos zónaként szegélyezi a nagyelemes sík természetes kő felületet.

RÉT
Piknikpark

Az alapvetően füvesített, vadvirágokkal borított, ligetszerűen fákkal szegélyezett park a pihenés és a kikapcsolódás tere. A szükséges árnyékolást részben a vízmű területét szegélyező, részben a ligetesen telepített fák biztosítják. Az iskolás csoportokat itt lehet kiengedni a szabadba játszani, a látogatók itt teríthetik ki plédjeiket, rendezvények alkalmával sátrakat, bográcsot lehet felállítani. Egyik térfala a nyárfa sor a vízmű területén, benne a víztoronnyal, mint a víz nem csak szimbolikus tájeleme, hanem meghatározó infrastrukturális műtárgya, másik a többfunkciós nagyterem tornáca. Szervesen kapcsolódik a burkolt rendezvénytérhez. A víztorony környezetében alakul ki a felelős vízháztartást bemutató edukációs tér. Az úthálózat természetes, parkokra jellemző kavicsborítást kap. A használathoz kapcsolódóan javasoljuk egy ivókút létesítését.

UDVAR
Gazdasági udvar

A Kossuth és Kölcsey utcát összekötő útról nyílnak az épület üzemeltetéséhez szervesen kapcsolódó infrastrukturális elemek. Az “L" alakú tömeg és az Egészségház tömbje keretezi a régi játszóteret és tömegükkel árnyékolják a rendezetlen szomszédos területeket. A konyha és a rendezvénytermek feltöltése, gépészete zárt, fallal körülvett üzemi területen belül helyezkednek el.

Az egészségház parkolója biztosítja az elzárható, delegációk számára fenntartható külön parkolót. Az új funkciókhoz tartozó parkolók a többfunkciós nagyterem oldalát szegélyező tornácon keresztül esőmentesen vezeti a központi rendezvénytérre a parkolóból a vendégeket.

A külső rendezvényterem ideiglenes berendezéseit, mint például a mobil színpad, az új gépkocsi parkolóból nyíló kavicsos úton lehet beszállítani. Ugyanezen az úton érhető el a kert gazdálkodásához szükséges tároló és a hosszú ház gépészeti tere karbantartási céllal időszakosan.