Közélet, hírek

Az ország történetének eddigi legnagyobb zöldmezős beruházása zajlik Iváncsán

2021.09.22. 10:34

A beruházás óriási volumenének megfelelően a helyszíni munkálatokat végző Market Építő Zrt. sem mindennapi apparátussal van jelen a területen: 14 cölöpöző géppel, 28 toronydaruval, 136 kilométernyi cölöppel és az ország legnagyobb betonkeverőjével valósítja meg a projektet.

2021 tavaszán startolt el a 135 hektáron épülő akkumulátorgyár építése a Fejér megyei Iváncsán, a projekt 2025-ben válhat teljessé. A Market Építő Zrt. az első ütem keretében mintegy 81 milliárd forintnyi munkát végez el közel 80 hektáron. A munkálatok során 28 toronydaru látja el a magasépítési feladatokat, a cölöpözést rekordszámba menően 14 géplánccal végezték. A projekt megfelelő haladásáról és a kellő mennyiségű beton biztosításáról az ország legnagyobb mobil betonkeverője gondoskodik, amellyel óránként akár 17 betonmixer is megtölthető. A beruházásnak köszönhetően Magyarország európai és világszinten is az elektromobilitás és az autóipar meghatározó szereplőjévé válhat.

Az ország történetének legnagyobb zöldmezős beruházása keretében a dél-koreai tulajdonú SK Innovation 681 milliárd forint összértékű akkumulátorgyárat hoz létre, az új létesítmény a koreai vállalat legnagyobb európai gyáraként épül meg. A Market többek közt japán, osztrák és magyar cégekkel versenyezve nyerte el a gyárépítést. 

Az akkumulátorgyár megvalósítása három ütemben történik, valamennyi ütem több részegységből épül fel. Az első ütemben egy évi 30 GWh gyártási kapacitású, lítiumion-akkumulátor előállítására alkalmas gyár, és egy évi 48 MW (megawatt) hőteljesítményű, gázüzemű tüzelőberendezés – négy gázkazán és egy gőzkazán – létesül, melyek várhatóan 2023 júniusára készülnek el.

Videó a projekt aktuális állásáról: 



A beruházás első ütemének összértéke 800 millió euró (kb. 270 milliárd forint), amiből a Market Építő Zrt. közel 240 millió eurónyi munkát nyert el, amely magába foglalja a 80 hektáron végzett nagytömegű földmunkákat, a cölöpalapozást, a szerkezetépítést, továbbá út- és közműépítési, illetve kertészeti munkálatokat, ezen kívül több épület kivitelezésénél összesen mintegy 254 000 négyzetméter hasznos alapterület építészeti kialakítását.

A nagytömegű földmunkák már véget értek, augusztusban pedig befejeződött a cölöpözés is, amit Magyarországon rekordszámba menően 14 géplánccal fúrtak. Nem csak a cölöpöző gépek száma igazi csúcsteljesítmény, de az általuk lefúrt cölöpök száma is: a területen összesen 136 kilométernyi cölöppel, három hónap alatt biztosították az épületek kivitelezését. A földmunkagépek számát tekintve csúcsidőben összesen 38 darab kotrógép, 10 darab dózer és 105 darab tehergépkocsi dolgozott a helyszínen, hogy időre sikerüljön a nagytömegű földmunkák részprojektjét teljesíteni.

A projekt csúcsidőszakában – tehát 2021. november és 2022. március között – összesen 28 toronydaru látja majd el a magasépítési feladatokat. Az épületeknél összesen 118 ezer köbméternyi előregyártott szerkezetet használnak fel, a felhasznált acélszerkezet tömege a projektnél pedig 3800 tonnát tesz ki. A lépcsőházak összmagassága pedig 483 méter lesz – ez annyit tesz, mintha négyszer egymás fölé raknánk a MOL Campus toronyépületét. 



A területen az ország legnagyobb mobil betonkeverője biztosítja a munkálatok megfelelő ütemű haladását és a kellő mennyiségű betont: ennek fő üzeme óránként 140 köbméternyi beton előállítását teszi lehetővé, segédüzeme pedig óránként további 70 köbméternyi betont tud biztosítani. Az MCM Beton mobilüzeme mindössze 5 nap alatt üzembe helyezhető, a legmodernebb technológiának köszönhetően pedig óránként akár 17 betonmixer is megtölthető.

A mobilüzemmel a környezet is sokkal kisebb terhelésnek van kitéve: ennek köszönhetően óránként csak 7,2 kilométert kell megtenni, míg ennek hiányában a 30 kilométerre lévő üzemből, 720 kilométer többletfogyasztással lenne terhelve a környezet. A mobilkeverő napi 2100 liter, éves szinten 525 000 liter üzemanyag-megtakarítást és ennek megfelelő károsanyag-kibocsátást jelent.

Az iváncsai termelőegység közvetlenül 2500 új munkahelyet fog teremteni, és számos helyi és régióbeli vállalkozás életére lesz hatással. 70 kWh-s átlagos teljesítménnyel és 400 kilométeres hatótávolsággal számolva évente mintegy 430 000 darab elektromos autó gyártását teszi majd lehetővé. A gyár 30 GWh éves gyártókapacitása egyben azt is jelenti majd, hogy hozzávetőlegesen 600 ezer elektromos autó (darabonként 50 KWh-s akkumulátorral számolva) előállításához elegendő akkumulátort gyárthatnak majd az SK Innovation harmadik magyarországi üzemében.



Jelenleg mintegy 300 fő dolgozó vesz részt a projekten, de a projekt csúcsidőszakában ez a szám el fogja érni az 1100-1200 főt is. Ekkora volumenű munka ennyi idő alatt korábban még sosem készült el Magyarországon. A beruházás a kivitelezési, út- és közműépítési, valamint kertészeti munkákkal együtt 2025-ben válhat teljessé.