Egyéb cikkek

Az óbudai Fő tér és környezetének rendezése

2009.01.29. 09:31

A Garten Studio Kft. megvételben részesült pályaműve: ”a pályázó jól használja a kertészet eszközrendszerét, a térburkolatok logikusan végiggondolt, változatos struktúráit, az utcabútorok rendszerét.”

megvételben részesült a 8. számú pályamű,
szerzője: Garten Studio Kft.
felelős tervezők: Remeczki Rita, Szentesné Dandé Eszter, Szloszjár György

 

 

 


Részletes bírálat:

A terv hangsúlyozott koncepciója a meglévő térsornak egy harmadik elemmel történő kiegészítése, amely a hídfőnél, a buszállomás helyén alakulhatna ki. Bár ez a térség nem tartozik a tervezési területhez, a közlekedési kapcsolatok megteremtése fontos szempontként értékelhető.

A Zichy kastély udvara alatt mélygarázst tervez, ennek feltöltése látszik a tervezett irányból problematikusnak. A kerékpárutat a kastélykerten és a déli épületszárnyon keresztül vezeti át. Ezt nem tartjuk életszerű megoldásnak, és a kastélykert hasznosítási elképzeléseivel is ütközik.

A közterek újrafogalmazásának rendező elve a pályázatban a térrészek hierarchikus elválasztása és funkcionális tagolása. Ennek érdekében a pályázó jól használja a kertészet eszközrendszerét, a térburkolatok logikusan végiggondolt, változatos struktúráit, az utcabútorok rendszerét.

Kiemelendő az egyszerű, nemes kőanyagokat variábilisan használó  burkolat, amely a hagyományt és a rendszertervezés modernitását ötvözi.

A téralakítás különösen jól sikerült a Szentlélek tér újraalakítása esetében, így átmeneti zónából igazi térré válhatott. A Fő tér funkcionális tagolása is jól sikerült, bár a kettős fasor pihenő zónája a tömbszerű növényzet alkalmazásával talán túlzottan is megosztja a teret. Áttörtebb, növényzet talán a hagyományokhoz jobban illeszkedhetett volna.

A térbútorok kortárs megjelenéséhez képest a gázfogadó formavilágát leképező  pavilonok vitathatók, a régi és az új között meglévő egészséges feszültséget feloldják, így nem tudnak hatásos szerepet betölteni a térarchitektúrában.

A műleírásban kiemelt szempontként említi a régészeti emlékek megóvását, a vízjátékhoz tartozó vízfúvókák elhelyezését és gépészetüket is „figyelemmel a romokra” helyezi el. A Hajógyár utca és a Szentlélek tér között lévő, a Zichy kastély mögötti területen lévő mélygarázs és a Hajógyár utca vonalában tervezett aluljáró megvalósíthatósága azonban a régészeti emlékek miatt aggályos, külön, előzetes  vizsgálatot igényel.

Külön, kiemelt jelentőséget tulajdonít az értékvédelemnek, beleértve a régészeti értékeket is, s ezekre a térberendezés során figyelmet fordít. Értékes gondolat a térburkolatban –„kulturális  üzenet”-ként – megjelenő bronzból készült érembemutató, mely végig vezeti az érdeklődőt a terület történeti korszakain.

A pályamű értékei és hiányosságai összegzéseként megvételre javasolt.