Közélet, hírek

Átalakul Siófok egyik két világháború között épült emléke

2022.05.29. 14:54

A hajdani "Siklós-penzió" 1930-as években épült architektúrájából luxus nyaralók otthona lesz hamarosan, hátsó telkén egy komoly bővítéssel, belsejének teljes átalakításávával, homlokzatának "modernizálásával", ám mindenképpen becsülendő, hogy leglább megőrzik az épületet és egy-egy részletében még reflektálni is akarnak az eredeti stílus hangulatára.

 

Siklós Vilmos, a siófoki kaszinó egykori igazgatójának panzió épületéről van szó, melynek felújítása-bővítése már javában zajlik, a nyaralók értékesítését a Budapest Art Deco vette észre és posztolta ki.

Az idők során átalakult épületet nem messze a Petőfi sétánytól, a Köztársaság utcában találjuk. A beruházó a hajdani szálló mellett egy teljesen új komplexumot is emel: összesen 24 lakás kerül így a telekre, a 2500 négyzetméternyi kertben parkolók is megvásárolhatóak lesznek majd, az új komplexum legfelső szintjén pedig egy 250 négyzetméteres wellness részleg is épül. A hajdani panzió átalakításának kivitelezése már előrehaladott állapotban van, a módosított tervek engedélyezési eljárását azonban május 12-én indították el. 

Bár a bővítés a régi épület mögött emelkedik majd, minden részletét, szellemiségét tekintve mégsem döntöttek az 1936-os emlék 1:1-es felújítása mellett. A régi architektúra belseje teljesen átalakul, homlokzatának felújítása már az újépítésű ingatlanok anyagait, megoldásait követi, a bejárat kajütablakos melléképülete sem kerül vissza, és végül a kerítés is leegyszerűsíti az eredeti izgalmas megoldásokat. Egy valami azonban vitathatatlan, látva a Balaton környéki fejlesztések méreteit és minőségét vagy éppen az olyan értékek, mint Virág Csaba OMFB Jacht Klub épületének brutális elbontását, kifejezetten értékelendő, hogy a főépületet megőrizték és egy-egy részletében még igyekeznek is némely két világháború közötti formát, részletet megidézni.

A projekt névadása azonban lehet, hogy elhamarkodottan sikerült. Mint azt a Budapest Art Deco bejegyzésében olvashatjuk: "A „Villa Bauhaus" ugyan nem a legjobb elnevezés, mert a klasszikus modern jegyek mellett a panzió áramvonalas formákkal is rendelkezik, ill. art deco motívumokat is tartalmazott (kerítésrácsok, ill. a sarkokon lévő volt domborművek)."