Emberek/Oktatás

"arcképek"

2002.04.30. 14:06

avagy építészek és építészhallgatók találkozása az Építészet Alapjai 2. tárgy keretében / képes beszámoló a záró-óráról

A közelmúltban az immár hagyományossá vált Alkotóhétről számoltunk be, ezúttal az elsőéves építészhallgatók egy másik fontos munkájáról. Idén az Alkotóhéttel majdnem egybeesett az Építészet Alapjai 2. feladatának záró-órája, melyre az Építészfórum is meghívást kapott. Tavaly volt az első alkalom, hogy a hallgatók nagyon izgalmas leckét kaptak: tervező építészek egy-egy családi házának megrajzolását és makettezését.

Nyersen fogalmazva az elsőévesek stúdiuma: műszaki rajz és makettkészítés – de valójában annál sokkal több. Hiszen fontos, hogy építész(mérnök)i tanulmányaik legelején a hallgatók amellett, hogy a szakmai fogások alapjait elsajátítják, találkozzanak minél több hús-vér építésszel is. Ezt is célozza a feladat, amikor hat építész bevezető előadáson személyesen elmondja, hogy melyek voltak a legfontosabb szempontok a családi házak megtervezése során. Nem egy esetben ezek külön érdekessége, hogy az építészek saját házáról van szó.

 

 

 

Idén Bachmann Bálint, Basa Péter, Csongrádi János, U. Nagy Gábor, Vadász Bence és Zsuffa Zsolt egy-egy épületének feldolgozása volt a feladat – a tavalyinál voltaképpen egy fiatalabb, de szintén markáns generációval találkozhattak az építész-gólyák. A hallgatók munkáit és személyes érdeklődésüket látva igencsak megérintette őket a feladat. Nem csak a rajzok feldolgozását, a míves maketteket építését végezték nagy lelkesedéssel, de sok esetben további kutatásokat végeztek a tervező építészekről is. Minderről ezekben a hetekben kiállítás látható a Lakóépülettervezési Tanszék előtti folyosói tárlókban. A munkák egyébként igen tanulságosak az eredeti tervezők számára is, hiszen nem egy esetben olyan kisebb változtatásokkal, értelmezési nüanszokkal látják viszont házaikat, melyek megszívlelendő tanulságot, jól értelmezhető visszacsatolást jelentenek.

 

 

 

Fontos és jellemző kérdés hangzott el egy diák részéről: a hallgatók által megrajzolt dokumentációk alkalmasak lennének-e arra, hogy egy önkormányzathoz beadják engedélyezési tervnek. A válasz – sajnos, a jelenlegi állapotokat tükrözően – az volt, hogy nem minden munka lenne megfelelő erre a célra, mert a hivatalos elvárás meglehetősen bürokratikus, az engedélyezők maguk sok esetben fontosabbnak tartják az előírások pontos megtartását. Az építészeti minőségről – miután arra előírás nincs – csak ember és ember közötti diskurzus útján lehet értekezni, sok időt szánva a folyamatra magára. Pontosan ilyesféle diskurzus-folyamat indítását, alapfokú elsajátítását célozza az Építészet Alapjai 2. tárgy ezen feladata, melynek évfolyamfelelőse a Lakóépülettervezési Tanszék részéről idén is Varga Tamás építész volt.