Épületek/Lakóépület

Apartmanház az Erkel utcában

2010.06.14. 16:41

A Ráday utca és a Nagycsarnok között egy apartmanház - mondhatnánk semmi különös, de mégis... egyszerű, nagyvonalú, ízléses, a friss Ybl-díjas Mikó László tervei szerint épült 2004-ben.

A helyszín a Belső-Ferencváros Kálvin tér mögötti foghíjtelke, zártsorú utcai beépítéssel, szomszédjában műemléki védettségű, klasszicista épülettel. A területre vonatkozó RRT a két tulajdonban álló telekrészre két önálló, de egymáshoz csatlakozó épületszárnyat irányzott elő, az Erkel utca felől egy T alakú, a hátsó, szomszédos 14/b ingatlanhoz tartozó telekrészen egy L alakú beépítés formájában úgy, hogy a tervezett épületszárnyak a 14/b épület udvarával egy tágas belső udvart hozzanak létre.

 

 

 

A beruházás két ütemben valósult meg. Az első ütemben az Erkel utcai szárnyban 4P+F+4+T magassággal 47 db lakás, 3 db utcai üzlethelyiség és 65 db gépkocsi parkoló létesült. A második ütemben, a hátsó telekrészben, az első ütemmel egyező épületmagassággal, de csak egy pinceszinttel további 21 db lakás és 21 db gépkocsi parkoló épült.

A II. ütem lépcsőházát egyrészt az I. ütem Erkel utcai főbejáratán és függőfolyosós udvarán át, másrészt a szomszédos 14/b lakóépület kapuátjáróján és belső udvarán keresztül lehet megközelíteni. A garázsszintek félszinteltolásosak, az I. ütem általános lakószintje zárt középfolyosós ill. nyitott függőfolyosós, a II. ütem fogatolt elrendezésű. A gépkocsi parkoló lehajtó rámpája - az RRT előírása szerint - a szomszédos 14/b épület tűzfala mentén épült, azért, hogy igény szerint kiszolgálja a 14/b épület belső udvarán esetleg létesülő terepszint alatti parkolót is. A lakások zömében 1 ill. 2 szobás garzonok, nagyobb méretű lakások csak a II. ütem hátsó traktusában épültek.

Építészeti kialakítás, homlokzatok
Az épület utcai homlokzatának homogén, egyenletes nyílásrendjével, első emelet feletti osztópárkányával, főpárkányának magasságával a szomszédos klasszicista műemlék épület nyugodt, kiegyensúlyozott homlokzatát kívánja folytatni.  A fegyelmezett, kis plasztikai mélységgel operáló homlokzat egyrészt a pesti belváros eklektikus épületeivel, másrészt a mai kor síkszerű homlokzati törekvéseivel igyekszik harmonozálni.

 

 

 

A belső udvarok homlokzatai az utcaitól eltérőek, a keskeny oldalkertre hagyományos "gang" néz, míg a tágas belső udvarra nagyobb üvegfelületek és teraszok nyílnak. Az új épületszárnyak traktusmélységei, párkánykialakításai, tetőidomai igazodnak a szomszédos épületek csatlakozó épületszárnyaihoz.

Az Erkel utcai homlokzat alsó két szintje süttői mészkőlap burkolatú, az összes többi homlokzati felület vakolt, a két ütem eltérő színben. A homlokzati párkányok előregyártott műkőből készültek. Az épület tetőhéjalása hódfarkú cserépfedés. A külső nyílászárók műanyag szerkezetek, az utcai oldal alsó két szintjén sötétszürke, az összes többi nyílásban fehér színben.  

A lakóépület létesítése mellett az Építtető felvállalta a hátsó telekrészen működött tömbkazán elbontását és annak visszapótlásaként a 14/b épület ill. a Lónyay utcai Általános lskola tetőterében egy-egy új kazánház létesítését, valamint a műemlék épület utcai és udvari homlokzatának tatarozását.

Mikó László

 


vezető tervező: Mikó László
építész munkatársak: Bréda Szilveszter, Fazakas Bálint, Kása Miklós, Svejkovszky Anita
generáltervező: Szántó és Mikó  
építés éve: 2004