Pályázatok/Nemzetközi

Alulról kezdeményezett taktikai urbanizmus

2020.06.29. 14:25

Gondolkozzunk másként a köztereinkről! A Tactical Urbanism Now! pályázat célja egy olyan város elképzelése, ahol a köztér fogalma túlmutat a park, a tér és az utca hagyományos értelmezésén.

Városaink és térhasználati szokásaink átalakulóban vannak, ezek egészen új forgatókönyveket követelnek. Ma már az is világossá vált, hogy a valóban okos városok lényege nem a minél több technológia alkalmazásában rejlik, hanem az emberek életminőségének javításában. A Tactical Urbanism Now! pályázat célja egy olyan város elképzelése, ahol a köztér fogalma túlmutat a park, a tér és az utca hagyományos értelmezésén. A szervezők olyan innovatív és rendhagyó koncepciókat várnak, melyek multifunkciós tervek megvalósítása során elősegítik a különböző társadalmi rétegek keveredését, a közösségépítést és a városlakók közötti interakciót. Hogyan fejlesszük a már meglévő köztereink? Hogyan tud ugyanaz a tér megfelelni a napi program és a használók különböző igényeinek, szükségleteinek?

Akár egy metropoliszban, akár egy kisvárosban élünk, egyre gyakrabban látunk példákat a kreatív, rugalmas és egyszerű beavatkozásokra, melyeket sokszor a változás reményében hajtanak végre, és sok esetben tényleg katalizátorként is működnek. Az alulról jövő taktikai urbanizmus nem a nagy beavatkozásokban, a hatalmas fejlesztésekben hisz, hanem a kisléptékben: alternatívaként elsősorban egy-egy utca, blokk vagy épület fejlesztésében látja a város regenerációját. Egy ilyen beavatkozás az egész környezetre pozitív hatással lehet és egy sor jó kezdeményezés elindulását hozza magával.

A pályázatban nincsen konkrét tervezési helyszín, a világ bármelyik országában, városában, akár kis utcájában is lehet, de mindenképpen egy már meglévő tér újrahasznosításáról, fejlesztéséről szól a feladat. Emellett a tervezési programnak vizsgálnia kell a tér és a helyi közösség vagy a potenciális felhasználók közötti lehetséges kapcsolatot is. A lényeg, hogy a beavatkozás a közvetlen környezetében fejtse ki pozitív hatásait, melybe a lakók gondolkodásának, hozzáállásának formálása ugyanúgy beleetartozik, mint a környezet regenerálása.

Zsűri:

Richard Ingersoll – Visiting Professor | Politecnico di Milano
Paloma H. Hermakova – Architect | Stefano Boeri Architetti
Hector Esrawe – Designer | Esrawe Studio
Patrizia Di Monte – Architect | GravalosDiMonte Arquitectos
Elena Barthel – Adjunct Professor | Rural Studio
Emanuele Barili – Architect | ECÒL
Elisa C. Cattaneo – Adjunct Professor |Politecnico di Torino
Massimo Triches – Architect | Babau Bureau

Határidők:

„Early" Regisztráció: szeptember 15.
„Standard" Regisztráció: november 15.
„Late" Regisztráció: november 29.

A pályázatok leadásának határideje november 29. Bővebb információ és kiírás a pályázat oldalán olvasható.