Technológia

A digitalizáció új korszaka

2020.03.13. 14:20

Az épülettervezés legmodernebb technológiái ezentúl lehetővé teszik, hogy minden információt egyetlen, részletes digitális épületmodellben kezeljünk, mely nem csupán a tervezés folyamatában, de az épület további fenntartását tekintve is hatalmas segítséget nyújt. (x)

A BIM rendszer nem csupán az épületek megszületésében, de fenntartásukban is nélkülözhetetlenné válhat hamarosan. Egyértelmű, hogy az építészet jövőjéről van szó, mely az egyre növekvő felhasználói igényekre és műszaki követelményekre nyújthat kielégítő választ. Ennek ellenére azt is ki kell jelenteni, hogy a technológia még gyerekcipőben jár és a BIM-ben rejlő valódi potenciált figyelembe véve még rendkívüli újdonságokra számíthatunk a jövőben. Nagy dolgokat várhatunk például a különféle projektfolyamatok összehangolásának megoldásaiban, vagy az információs modelleken alapuló jóváhagyások digitalis perspektíváiban. Hamarosan az építőipart is elérik az automatizációs innovációk és a robotika, a legnagyobb átalakulások pedig az épületüzemeltetés terén várhatóak.
A különféle információkat hordozó, de összekapcsolható (összeköthető) modellek egy nagy integrált adathalmaz részeivé válnak, amely egy épület, később pedig akár komplett városok teljes adminisztratív irányítását könnyíthetik meg.
 
A BIM és az MFS
A legnagyobb tanácsadó cégek a BIM nélkül már nem is volnának képesek közreműködni nagyobb projektek lebonyolításában. Az MFS nemzetközi irodája is reagált az építőipar fejlődésére, és magától értetődő módon élnek már a rendszer pozitív lehetőségeivel. 
Az MFS konzultációs cég elsősorban a homlokzattervezést érintő szolgáltatásokkal és tanácsadással foglalkozik. Többnyire az említett információs modellekkel, 3D látványtervezéssel, hiba lehetőségek kiszámításával szolgálják az adott projekteket. Ezek a modellek garanciát jelentenek az építkezés biztonságára, csakúgy, mint a kivitelezés szervezettségére, és a későbbi fenntartására. Mondani sem kell, hogy mindez hosszú távon jelentős pénzügyi megtakarítást jelent a megrendelők és az üzemeltetők számára.

A prágai, dublini, londoni és párizsi székhellyel rendelkelző iroda egyúttal stratégiai tanácsadást is vállal az épület homlokzatrendszereinek megtervezésében, kiválasztásában és kivitelezésében, legyen szó akár a legnagyobb kihívást jelentő elképzelések komplex geometriai megoldásairól. Az MFS reflektál a befektetők építőipartban tapasztalható ambiciózus céljaira.

A projektekről és szolgáltatásokról a stúdió honlapján olvashat többet: www.mfsgroup.com
 

Mi is az a BIM?

A Building Information Modeling (BIM) egy tervezési módszertan, mely során az épület tervezésének, építésének és üzemeltetési folyamatainak összes információját egyetlen digitális modellben tárolja, valamint az egyes szakaszok költségeinek optimalizálását is elvégzi. A BIM tulajdonképpen egy épület digitális képe, egy 3D modell, amely többet nyújt pusztán grafikai információknál. A modell alkalmas közvetítője a legmodernebb digitális technológiáknak, mivel a projektinformációk adatbázis-elrendezése lehetővé teszi a gépi adatfeldolgozást. A BIM modellből származó információkat meg lehet osztani a kivitelezők, beszállítók és épületfelhasználók felé is. Az elmúlt években a BIM fejlődése a legtöbb ipari ágazatot érintette, de különösen az építőiparban nyújtott jelentős hatékonyságot.

 

Kiemelt MFS projektek

Blavatnik School of Government, Oxford
Herzog & de Meuron

Az MFS a Herzog és de Meuron-nak is segédkezett az egyesült királyságbeli Oxfordi Egyetemre tervezett épületük homlokzati kialakítása esetében. 
A széles vastagságú, dupla héjú homlokzati szerkezet az alábbi komponensekből épül fel: a struktúra külsején alacsony vastartalmú, reflexiós, laminált üvegfelületekből, előregyártott íves betonstruktúrákból és egy moduláris aluminium belső függyönyfalból. Az előregyártott beton felületekbe integráltan illeszkedik az egységesített függönyfal, amely alátámasztja azt. Ez a kompozit homlokzati felépítés ily módon egy komplex kihívást jelentett mind a terv fejlődés mind a specifikációk és a beszerzési folyamatok terén.


Warsaw Spire, Varsó
Jaspers & Eyers Architects

Az MFS jól ismert munkája például az ötven emeletével magasba törő varsói, kereskedelmi irodaépület is. Az elegáns torony függönyfala testreszabott, előregyártott és íves üvegpanelekből épül fel.  


Varso Tower, Varsó
Foster + Partners

A világhírű Foster + Partners stúdió által tervezett Varso Tower a maga 310 méteres magasságával Közép-Európa legmagasabb épülete lesz, a kontinensen pedig a negyedik legmagasabb felhőkarcoló, amikor elkészül. Az MFS ebben az esetben a homlokzat kivitelezői dokumentalizáció felülvizsgálatáért volt felelős