Közélet, hírek

A szaharai nomádok hagyományos összejöveteléből merít ihletet a világ legnagyobb stadionja

2024.04.04. 15:10

A világ legnagyobb stadionját építi meg Marokkó a 2030-as labdarúgó-világbajnokságra. A Casablancától 38 kilométerre északra, el-Manszuria városában épülő, 115 ezer néző befogadására alkalmas stadion tervezői a szaharai nomád népek hagyományos marokkói társasági összejöveteléből, a moussem-ből merítenek ihletet.  

A hat év múlva sorra kerülő, 48 csapatos vb rendezését az észak-afrikai ország Spanyolországgal és Portugáliával közösen kapta meg és – az insidethegames.biz portál cikke szerint – az új aréna létesítésével nem elképzelhetetlen, hogy a torna fináléját is Marokkóban rendezik majd.

A Casablancától 38 kilométerre északra, el-Manszuria városában épülő stadion 115 ezer néző befogadására lesz alkalmas, amivel a világ legnagyobbja lenne, megelőzve az észak-koreai Phenjanban található Május elseje Stadiont, melyben 114 ezren férnek el.

A marokkóiak már meg is kötötték a kivitelezésre a szerződést, ennek értelmében atlétikai pálya és beltéri úszómedence, valamint bevásárlóközpont és szálloda is épül a komplexumban. A megállapodás szerint a beruházás költsége 5 milliárd dirham (499 milliárd forint) lesz, írja az MTI.

Az insidethegames.biz szerint a tervezésre szóló megbízást a spanyolok vezette építésziroda, a Cruz y Ortiz Arquitectos kapta. Ezen társaság tervei alapján épült fel 2017-ben a madridi Wanda Metropolitano stadion, de terveztek futball stadiont a franciaországi Clermont Ferrandba és a kínai Dalianba is. Az építésziroda neve egyébként az Építészfórum olvasóinak is ismerősen csenghet: 2022-ben szerepeltek a Nyugati pályaudvar pályázatán a magyar Szántó és Mikó Építészek és egy másik neves spanyol tervezőirodával, az Estudio Lamela Arquitectosszal közösen.

Az építésziroda honlapján megtalálhatók a marokkói stadion 2018-as látványtervei, melyek még egy 80 ezer fő befogadóképességű épületet mutatnak. A projekt jellemzése szerint a hatalmas befogadóképesség határozná meg a stadion kör formáját. Ez az a geometria, amely biztosítani képes a FIFA irányelveiben megfogalmazott maximum 190 méteres látótávolságot a lelátó bármely pontján ülő néző számára. 

Az akkori elképzelések szerint a tető az épület arculatának meghatározó eleme lenne, a kört egy kábelekből és feszített membránokból álló önhordó szerkezettel fednék le. A nézőteret 15 méter mélyre süllyesztenék, a földfelszín emelkedése pedig lehetővé tenné, hogy a bejáratokat különböző szinteken helyezzék el. 

A spanyol építészek mellett a stadion kivitelezésével a brit Populoust és a francia-marokkói Oulalous+Choit bízták meg, írja a brit, sporthírekkel foglalkozó hírportál.

Az Oualalou + Choi és a Populous közleménye szerint a nyertes terv a szaharai nomád népek hagyományos társasági összejöveteléből, a délnyugat-marokkói moussem-ből merít ihletet. Az 1963 óta minden évben megrendezett esemény alkalmat ad élelmiszerek és egyéb termékek vásárlására, eladására és cseréjére, teve- és lótenyésztő versenyek szervezésére, esküvők megünneplésére és a gyógynövényekkel kapcsolatos ismeretek megosztására. Emellett zenei előadások, éneklés, versmondó versenyek és különféle játékok is az esemény része. A Popolous közleménye szerint a stadion szerkezetét egy hatalmas, sátoros tetővel tervezik lefedni, amely drámai beavatkozásként jelenne meg az erdős tájban. Erről a tervről még nem érhetőek el a látványtervek. 

Forrás: MTI, insidethegames.biz, Cruz y Ortiz Arquitectos, Popolous, UNESCO