Közélet, hírek

A Balaton és a Nemzeti Fejlesztési Terv

2002.10.10. 09:36

Az európai uniós csatlakozást követő első három évben 1.100-1.600 milliárd forint értékű fejlesztés valósulhat meg Magyarországon; ennek 2,6 százaléka lehet balatoni beruházás.

Az európai uniós csatlakozást követő első három évben a 750 milliárd forint közösségi támogatásnak köszönhetően 1.100-1.600 milliárd forint értékű fejlesztés valósulhat meg Magyarországon; ennek 2,6 százaléka lehet balatoni beruházás - hangzott el a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT) ügynöksége által szervezett első térségi egyeztető tanácskozáson, Gyenesdiáson.Péterffy Ilona, a BFT ügynökségének munkatársa elmondta: 500 milliárd forintot a Nemzeti Fejlesztési Terv megvalósítására, 250 milliárdot pedig a közlekedési és környezetvédelmi beruházásokra kap az ország az unió különböző pénzügyi alapjaitól.

Ezek az összegek megkétszereződnek az állami, önkormányzati és vállalkozói hozzájárulásokkal - tette hozzá. Beszámolt arról is: a csatlakozás után megvalósuló fejlesztésekhez a Balaton-vidéken eddig 260 ötletet és kidolgozott elképzelést gyűjtöttek össze. A régiós fejlesztési elképzelések 90 százaléka a helyi önkormányzatoktól származik, és csak többi a vállalkozóktól. Ennek okát a szakember abban látja, hogy a vállalkozók óvatosak, üzleti érdekből nem akarják elárulni, mire készülnek a következő években.

A negyedmillió lakosú, 164 - somogyi, veszprémi, zalai - település által alkotott, tervezési régióként is működő balatoni kiemelt üdülűkörzet önkormányzatai és vállalkozói elsősorban turiszikai beruházásokat terveznek, de környezet- és tóvédelmi fejlesztések is szerepelnek az uniós segítséggel megvalósítható elképzelések között.

Az idegenforgalmi elképzelések között például szálláshely-bővítés, strandépítés, műemlék helyreállítása, lakópark-létesítés, sétaút és liget kialakítása szerepel. A helyi környezetvédelmi tervek zöme a szennyvíz- és csapadékvíz elvezetésével, valamint az ivóvíz biztosításával foglalkozik. De támogatásra számíthatnak azok az elképzelésnek is, amelynek megvalósulása esetén a tóparton elterjednének a kempingeket melegvízzel ellátó napkollektorok. A fejlesztési tervek között szerepel a tóvíz mináségének és mennyiségének a megóvása is.

A siófoki székhelyű Balaton Fejlesztési Tanácsot a Miniszterelnöki Hivatal Nemzeti Fejlesztési Terv és EU-támogatások Hivatala bízta meg a VÁTI által összeállított, 2004-2006-ra vonatkozó országos fejlesztési stratégia társadalmi vitájának a magyar tenger térségében való megszervezésére. A BFT ügynöksége a gyenesdiásival kezdte meg az egyeztetések sorát. A következő hetekben Siófokon és Révfülöpön tartanak hasonló fórumot a környező kistérségek önkormányzatainak, vállalkozásainak és civil szervezeteinek. (MTI)