Emberek/Interjú

10+1 – Varga Noémi

2022.10.28. 17:48

"Felelősséged van és lehet nemet mondani." Az Építészfórum 10+1 sorozatában a hazai építészeti szféra legelismertebb és legizgalmasabb szereplőit kérdezzük ki. Ezen a héten Varga Noémivel, a Numbernow alapítójával és tervezőjével készítettünk interjút. 

Varga Noémi a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen végzett építőművészként 2013-ban, Ártér Élettér diplomamunkáját MÉSZ-MÉK diplomadíjjal ismerték el, és elnyerte a Média Építészeti Díja legjobb terv díját is. Saját irodáját, a Numbernowt 2010-ben alapította. A stúdió az egyetemi évek alatt szerveződő kislétszámú építész organizáció, mely mindig az adott projektek szerint bővül partnerekkel, illetve társművészeti alkotókkal. Az iroda legfontosabb törekvése a legfrissebb szakmai diskurzusokat figyelmemmel kísérve, holisztikus, érzékeny, de határozott álláspontot megvalósító tervek létrehozása. Építészeti, installációs és belsőépítészeti munkáikat kezdeti időktől mind a hazai, mind a nemzetközi szakmai sajtó publikálja. Többek között a Média Építészeti Díja finalista Ramenka és SA43 Társasház, a Nanushka üzlete és a Nexogen irodája fűződik a nevükhöz, de emellet gyakorta indulói olyan pályázatoknak, mint az Építészet Ligete, a Kopaszi-gát ELMŰ alállomás, vagy a Badacsonyi Kulturális és Turisztikai Központ. Az építész a HAN - Humanitarian Architects’ Network kezdeményezés egyik elindítója. 

Ha az építészetet három szóban kellene bemutatni, mi lenne az a három szó?

Mindenkori ember próbája.

Mi számodra a legkülönlegesebb, legfontosabb épület vagy hely? 

Talán a Balaton-parti strandok. Az ország jelentős része itt kapcsolódna ki, lenne alkalma, ideje megfigyelni dolgokat, ezzel szemben, silány épített környezet uralja le az ország még legértékesebb rekreációs területeit (is). Értve ezt a friss kommersztől az elöregedett bóvliig. Aggódom a Balatonért. Teljesen új hozzáállásra van szükség. 

Hogyan vélekedsz a régi és az új viszonyáról?

Lehetne jobb is. Értékelni kéne egymást.

Melyik munkádra vagy a legbüszkébb? 

Inkább a tervek sokféleségét érzem erősségnek. 

Mit jelent számodra a siker? Mitől érzed magad sikeresnek? 

Ha nem érdekel.

Milyen aktualitás, kérdéskör vagy téma foglalkoztat jelenleg az építészetben?

Doktori kutatásomban a Magyarországon és térségében fellelhető fenntartható építőipari nyersanyagokat rendszerezem, előrevetítve azt az állítást, hogy a jövőben az építészeti anyaghasználat leginkább környezettudatos szempontok előretörése miatt helyhez kötöttebb lesz ismét. A helyi anyagok korábbi, újszerű, illetve innovációs használata, és az ebből eredő építészeti megjelenés lehetőségei foglalkoztatnak.

Milyen terveid és céljaid vannak a jövőre nézve?

Egy tihanyi épület kiviteli terveit készítjük jelenleg, amit jövő évben kezdenek el megvalósítani. Emellet folytatom a pályázatokon való részvételt, amit egy éve kezdtem el itthon, és tetszik ez a fajta megmérettetés. Közben a BME-n készítem doktori munkámat a fent említett témakörben, illetve egy közös kutatást is végzünk. A Humanitarian Architects Networköt idén nyitottuk meg néhány szociálisan aktív építésszel. A független szakmai hálózat profilja, hogy összeköti a segélyszervezetek építészeti vonatkozású kérdéseit a szakmával, célunk, hogy az építészeti szerepvállalás hétköznapi normává váljon.

Mit üzennél a megbízóknak, kivitelezőknek vagy építészeknek?

Felelősséged van és lehet nemet mondani.

Egy könyv, film, zene, amit mindenkinek ajánlanál? 

Inkább könyvesboltot ajánlanék: a RIBA könyvesboltját Londonban, vagy online.

Külföldi építészek, építészirodák közül kivel dolgoznál szívesen?

Kivel készítenél interjút a sorozat keretében?

Janesch Péterrel.

Szerk.: Sütöri Laura