Emberek/Portré

100 éve született a feltaláló, aki egyben tartja a világot

2019.12.31. 13:45

A német Arthur Fischer még Edisonnál is több találmánnyal büszkélkedhet. A feltaláló a hétköznapok problémáira keresett választ, ami sikerült is neki mintegy 1100 szabadalommal. A 2016-ban elhunyt zsenit az Európai Szabadalmi Hivatal életműdíjjal is kitüntette. (x)

A Fekete-erdő egyik festői kisvárosában élt valaha Georg Fischer szabó feleségével, Paline-nal és fiával, az 1919. december 31-én született Arturral együtt. Mindenki kivette részét a vállalkozásból még a kisfiú is, akinek tehetségét édesanyja azonban hamar felismerte és különféle szerszámokat vásárolt neki egy otthoni munkaállomás létrehozására. Hamar kiderült, hogy Artur többre született egyszerű barkácsolásnál, és bár a háború viszontagságai megszakították karrierjét, túlélte azt és 1946-ban egy elektronikai cégnél kezdett asszisztensi munkát vállalni. Első híresebb találmánya ebből az időszakból származik. A szinkronizált vaku technikájáról van szó, melynek ötlete nemes egyszerűséggel abból az elégedetlenségből született, hogy Fischer képtelen volt beltérben is jó minőségű képet készíteni lányáról. A 19. századból ekkor már ismert volt ugyan a magnézium és kálium-klorát keverékéből készített villanópor, ám ezt nem lehetett időzíteni az expozícióhoz. Fischer technikája a villanást viszont már „szinkronizálni” tudta az exponáló gomb lenyomásához. 


 

1948-ban alapította meg saját családi vállalkozását Waldachtal-Tumlingenben, ugyanott, ahol annak idején édesapja indította el szabóságát. 10 évvel később aztán jött az áttörés, ekkor alkotta meg az első nylondübelt vagy „S” dübelt, amit az otthoni barkácsolásban csak Fischer-tipliként ismerhetnek. A rögzítéstechnikát forradalmasító eszköz feltalálása a mai napig az építéstörténet kulcspillanatának is tekinthető, azelőtt ugyanis csak a faéket tudták használni hasonló célra.  

Az 1960-as években jött az újabb forradalmi ötlet, mikor a fischertechnik rendszerek gyártásába kezdtek. A feltaláló karácsonyra valami egészen egyedi ajándékot szeretett volna küldeni a dolgozók gyerekeinek, amiből végül a vállalat egyik jelentős termékcsoportja fejlődött ki. A rendszer ma a legismertebb konstrukciós játék a LEGO után, és már évtizedekkel azelőtt olyan robotikai kollekciói léteztek, amiket a kor első számítógépeire csatlakoztatva lehetett működtetni. A fischertechniket ma még egyetemeken is alkalmazzák oktató jelleggel és egészen kicsi kortól jelent fontos tényezőt a mérnöki tehetséggondozásban.



Ma első sorban mégis a rögzítéstechnika specialistájaként ismerjük Fischer nevét. A szabadalmak sora a hagyományos S dübelből szép lassan olyan elemekig jutott el, amelyek lefedik az otthoni barkácsolást és a metropoliszok legnagyobb középületeinek rögzítését is. Az 1980-as évek végén fejlesztették ki az első hátsókúpos furatos fémdübelt is betonba tervezve, de az egyszerű gipszkartonba és a legnagyobb sűrűségű anyagokba is képes volt horgonyt, vagy rögzítőtechnikát kifejleszteni, melyeknek anyaga széles skálán mozog  már: az eredeti nylon matériától kiindulva ugyanis acél vagy újrahasznosított komponensű, sőt a professzionális vegyi alapú rögzítésig sokféle elemet gyártanak. Ha úgy tetszik, mondhatjuk, hogy a fischer újításai tartják egyben épített környezetünket. Sőt, eggyel tovább is mehetünk, hiszen Artur Fischer igyekezett ötleteit egészen speciális szilárdságú anyagokra is alkalmazni. Ilyen megoldás volt a törött csontokat rögzítő dübel konstrukciója, mely 1988-ban kapta meg a szabadalmi engedélyt.

 


 

Artur fia, Klaus Fischer 1980-ban vette át a családi vállalkozás irányítását, aki saját elképeléseit már az átalakuló társadalmi viszonyok és az évszázad végének globalizációs piaci versenye alapján formálta. Ma már a gépjárműipari termékek területén is aktívan szerepet vállal a fischer, például az autók belső szellőzőrácsait is többnyire ők gyártják. A márka legfontosabb privilégiuma, hogy az itt dolgozók szabadon ötletelhetnek, aminek meg is van a kézzel fogható eredménye. A fischer alkalmazottjaitól átlagosan sokkal több bejelentés érkezik az Európai Szabadalmi Hivatalba más európai cégekhez képest. A Klaus Fischer BildungsZentrum 10 éve áll fenn, itt pedig a szakmai képzésen túl nagyra becsülik a személyes érdeklődés fontosságát is. A tumlingeni birodalom ráadásul saját laboratóriummal is rendelkezik, így külső cég bevonása sem szükséges az új ötletek kikísérletezésére. Arthur Fischer feltaláló szellemisége így maradt fenn napjainkig a fekete-erdei kis üzemből nemzetközi cégcsoporttá fejlődött, 35 országban, köztük Magyarországon is működő, piacvezető világcégben.

 

 

támogatott tartalom