
Bejelentették az idei Prima Primissima díjazottakat
A Prima Primissima Alapítvány kuratóriuma a korábbi évek gyakorlatának megfelelően idén is 10 kategóriában nevezte meg a díj jelöltjeit. A 30 kiválóság között idén is olyan művészek, sportolók és a tudományos élet, a népművelés, oktatás és a sajtóképviselői szerepelnek, akik munkásságukkal kiérdemelték a legkiválóbbaknak járó elismerést. Az egyes kategóriák legjobbjait a díjátadó gálaest napján ugyancsak a kuratórium választja ki, akik a Primissima cím mellett komoly anyagi elismerésben is részesülnek
A jelöltek a hagyományoknak megfelelően idén is tíz kategóriában szerepelnek, köztük a magyar építészet és építőművészet is, ahol a három jelölt: Benczúr László, Dévényi Tamás és Tomay Tamás. A Primák fejenként 5 millió forint jutalomban részesülnek. Az eddigi évek tapasztalatai alapján a Prima Primissima Alapítvány Kuratóriumának idén sem lesz könnyű dolga a döntéskor, hiszen a jelöltek egytől-egyig kiérdemelnék a Primissima címet.
„A díjjal nem csupán elismerésünket kívánjuk kifejezni, hanem azt reméljük, hogy társadalomformáló erővel is bír, inspirációt és példamutatást ad a minél magasabb szintű teljesítményhez." – mondta Dr. Csányi Sándor, a Prima Primissima Alapítvány Kuratóriumának elnöke.
Benczúr László a Magyar Köztársaság Lovagkeresztjével kitüntetett, Ybl-díjas, Károly Gáspár -, Europa Nostra- és Csonka Pál díjas építész a kortárs evangélikus templomépítészet meghatározó alakja, nevéhez számos templom és egyéb szakrális épület kötődik. Gondolkodásmódjára az egyszerűség, az áttekinthetőség, formálására visszafogott nagyvonalúság jellemző. Ipari épületeken, sportlétesítményeken keresztül, lakóházakon át, az egyházi épületekig, műemléki épületrekonstrukciókig, filmstúdióig számtalan épületet jegyez. Résztvevője a Millenáris Park, valamint a Megyeri híd építészeti megformálásának. A sportlétesítmények és az irodaházak mindegyikét alapvetően a használhatóság, azaz a jó funkció jellemzi. Egyházi épületeit olyan homlokzat és tömegformálás jellemzi, hogy azokba belépve az ember meg sem lepődik a magától értetődő, az egyént befogadó látványtól.
Dévényi Tamás építőművészete a helyből és a hely minőségéből ered, amelyhez az építészet globális nyelvezete iránti fogékonyságával és érzékenységével közelít. Tudatosan és racionálisan ahhoz a tájhoz köti munkáit, amelyből azok kinőnek és amelyhez illeszkednek. A több száz éves múlttal rendelkező Rácz fürdő az ő tervei alapján éledt újra. Legutóbbi munkái között szerepel még a négyes metró Rákóczi téri állomásának tervezése és a Várkert bazár belsőépítészeti megújítása.
Tomay Tamás, az Ybl-díjas építész ma elsősorban családi házakat tervez. Elegáns, tiszta vonalú, egyszerű, természetes anyagokból készült építmények jellemzik munkásságát. Az ő házain mindig érzékien tapintható a tégla, a kő, a fa és az üveg. Úgy gondolja, a környezethez való alkalmazkodás lényeges módja a jelenidejűség felismerése, hiszen bármely kapcsolódásnak ez elemi feltétele. Azt tapasztalja, amikor a kép többet mutat, mint a megkomponáltság, számára akkor nyeri el a ház az "érvényességét". Az egyszerűség eleganciájával megtervezett, nyugodt, harmonikus házai olyan inspiráló példái az illeszkedésnek és a környezettel folytatott párbeszédnek, ami csak keveseknél születik meg. A Magyar Építőművész Szövetség Mesteriskolájának oktatója, és az Iparművészeti Egyetemen a leendő építészdoktorokat tanítja, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia tagja.
2015. évi Prima díjazottak
Magyar irodalom
Kodolányi Gyula, költő, esszéista
Marosi Gyula, író, dramaturg
Oravecz Imre, költő, író, műfordító
Magyar színház-és filmművészet
Börcsök Enikő, színművész
Máté Gábor, színművész, rendező
Sándor Pál, rendező
Magyar képzőművészet
Csáji Attila, képzőművész
Károlyi Zsigmond, festőművész
Vojnich Erzsébet, festőművész
Magyar tudomány
Csíkszentmihályi Mihály, pszichológus, egyetemi tanár
É. Kiss Katalin, nyelvész
Dr. Stépán Gábor, gépészmérnök, egyetemi tanár
Magyar oktatás és köznevelés
Csapó Benő, oktatáskutató, egyetemi tanár
Dr. Gyarmathy Éva, klinikai és nevelés lélektani szakpszichológus
Petőfi Irodalmi Múzeum
Magyar építészet és építőművészet
Benczúr László, okleveles építészmérnök
Dévényi Tamás, okleveles építészmérnök, belsőépítész
Tomay Tamás, okleveles építészmérnök
Magyar sajtó
Hajdú B. István, sportújságíró
Stumpf András, újságíró, publicista
Vinkó József, újságíró, dramaturg, műfordító
Magyar sport
Kásás Tamás, háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó
Keleti Ágnes, ötszörös olimpiai bajnok tornász
Taróczy Balázs, teniszező
Magyar népművészet és köznevelés
Ifjú Csoóri Sándor, népzenész, zenetanár
Fonó Budai Zeneház
Levente Péter - Döbrentey Ildikó, közösségalkotó társak
Magyar zeneművészet
Baráti Kristóf, hegedűművész
Budapest Klezmer Band
Kovács János, karmester
forrás: sajtóközlemény