Nézőpontok/Vélemény

Túl a puszta optimizmuson

2010.12.07. 13:19

Levegőtisztító burkolólap világújdonság és magyar építészek pályázati sikere a Cersaie 2010-en.

Épületenergetika, világítástechnika, hőszigetelés, víztakarékosság, hulladékhasznosítás. Ezek azok a területek, amelyek kiemelt figyelmet kapnak akkor, ha korunk építőpari és építészeti innovációiról beszélünk. Ugyanakkor azt is érzékeljük, hogy ennél átfogóbb, ha tetszik mélyrehatóbb változások biztosíthatnak hosszú távú sikert, valódi fordulatot a fenntarthatóság terén.

Az ingatlanfinanszírozástól az urbanisztikai, városrendezési területeken át, a kiterjedt életciklus-elemzésekig igen sok terület összekapcsolása várat még magára. Igazi fordulatot tehát csak a mostani ökotudatos nézőpont, a fenntarthatóság logikájának áttervezésétől várhatunk el. Immár nem elég ugyanis az egyénnek pusztán saját, privát környezetében cselekednie, nem elég pusztán a havi villanyszámlán, gázszámlán lemérnie „energiatudatosságának” mértékét. Olyan felhasználói szemléletre van szükség, ami túllép ezen a személyes körön, és számot vet cselekedeteinek valódi társadalmi hasznosságával.

Vegyünk egy konkrét példát az építészeti tervezés és az építőpar területéről. Idén huszonnyolcadik alkalommal rendezték meg a Cersaie-t, a világ kő és kerámiaburkolat gyártóinak legnagyobb seregszemléjét Bolognában. Ottjártunk után az a meggyőződés alakult ki bennünk, hogy a legtöbb gyártó az elvárható minimumot teljesíti az ökotudatosság terén. Bár prospektusaikban bő lére eresztve taglalják a reciklálás fontosságát az alapanyaggyártás terén, és ugyancsak hosszas fejtegetésekkel lehet találkozni a gyártáskor hasznosított energia csökkentésére tett erőfeszítéseikkel, a valódi és érdemi újítások száma elenyésző. Ritka a valódi innováció, a marketing mázon, a „fössük ződre”-szemléletű öko-blablán átütő valódi építőpari találmány. Nagyon sok gyártó kínálatában a „zöld” szemlélet kimerül abban, hogy csempéik, járólapjaik színe természetes hatású: avarbarna, lombzöld, agyagszürke, illetve a korábban trendinek ható csillogás helyett a pasztelles mázak váltak általánossá. Ugyancsak ehhez a „látszatzöldüléshez” tartozik, hogy sok gyártó kínál természetes, vágott, hasított, csiszolt követ.

Ebből a mezőnyből ugrott ki a hazai tervező, építkező előt is ismert GranitiFiandre nevű gyártó, kissé bonyolultnak ható, Clean Air & Antibacterial Ceramic™ elnevezésű kőporcelán burkolata. Miről is van szó? Egy olyan padló- és falburkolatról, ami képes jelentően csökkenteni az alapvető légköri szennyezőanyagok (CO-NOx-SOx-VOC) mennyiségét, illetve antibakteriális hatású is. Egyfajta ökoaktív működés ez, ami a fotokatalízis elvén működik, ami a burkolólapok felületén magas hőmérsékleten kialakított mikronnyi titán-dioxid (TiO2) réteg jelenlétének köszönhető. Természetes vagy mesterséges fény hatására a burkolat felületén fotokatalízis megy végbe, amely folyamat csökkenti a légszennyeződést és antibakteriális hatású. A fotokatalizátorok ugyanis oxidokat hoznak létre, amelyek lebontják a levegőben jelen lévő szennyező szerves és szervetlen anyagokat.  

A GranitiFiandre első megközelítésben a építészeket, az építészek kreatív fantáziáját célozta meg. Pályázatot írtak ki, ami révén arra voltak kíváncsiak, hogy az új technológia milyen alkalmazási környezetben teljesíti a társadalmi hasznosság elvárásait is. Ezen a pályázaton magyar siker is született, hiszen a Cersaie egyik kiemelkedő kísérő esményeként a bolognai Sala Borsa nagytermében kihirdetett végeredmény szerint, az Active Architecture elnevezésű pályázat megosztott második helyét a Mészáros Gabriella és Bereczki Sándor vezette építészeti csoport (AVS Kft.) nyerte el. Koncepciójuk valóságos helyszínre, a 4-es metró beruházása során átépülő Keleti pályaudvari aluljárókba tervezte be az új burkolattípust. A White és Silver Ground burkolatok tehát a légszennyezés és egyéb szennyezőanyagoknak fokozottan kitett közforgalmú teret tesz egészségesebbé, tisztábbá. Bár ez az elképzelés jelenleg csak koncepció szinten létezik, a legújabb hírek szerint GranitiFiandre ACTIVE burkolat kerül beépítésre a Ferihegyi repülőtér SkyCourt elnevezésű bővítésén is, aminek vezető tervezője Tima Zoltán (KÖZTI).  

 


 

A nagy tekintélyű és a gyártóktól független TCNA (Tile Council of North America), illetve a Centro Ceramico Bologna (Bolognai Ipari Kerámiakutatási és Vizsgálati Központ) laboratóriumi tesztjei során arra a következtetésre jutottak, hogy az eljárásnak valóban számottevő tisztító hatása van. Ezt a nitrogén-oxidok (NOx) csökkentése terén úgy becsülték meg, hogy egy 1000 m2 -es, napsütötte ACTIVE felület nitrogén-oxid megkötő hatása húsz darab lombos fa hatékonyságával vetekszik. Az Active lapok hasonló hatékonysággal bántak el a coli, illetve a stafilococcus baktériumokkal is. Ráadásul a baktériumölő hatás okán csökkenthetők a környezetterhelő vegyszerek, felmosószerek használata szállodákban, éttermekben, iskolákban, kórházakban, fitness-termekben, illetve általában a lakóterekben.

 


 

A gyártók akkora jövő jósolnak az új technológiának, hogy a válság ellenére is intenzív terjeszkedésbe fogtak Kínában, ami a legnagyobb, ugyanakkor „legszennyezettebb” piac a világon. Folyamatosan nyitják bemutatótermeiket az országban, illetve a GranitiFiandre Active 7000 négyzetméteres burkolata került a Sanghaji Expo napi 40000 látogatót fogadó olasz pavilonjába is.           

Martinkó József