Közélet, hírek

Elkészültek a tervek a Bethesda Gyermekkórház fejlesztésére

2022.08.26. 12:12

A beruházás során egy, a kor orvosszakmai és gyógyászati igényeit kiemelten figyelembe vevő tömbkórházi épületet valósítanának meg, ami összevonná a jelenleg több telephelyen működő ápolási egységeket és optimalizálná a gyógyító tevékenységet, lerövidítené a betegutakat és költséghatékonyabbá tenné az üzemeltetést, mindezt úgy, hogy rendezné a jelenleg a kórház területén található pavilonszerű elrendezést is – derül ki a koncepcióról.

Augusztus 29-én dönt a zuglói képviselőtestület egy, a Bethesda Gyermekkórházzal való településrendezési szerződés megkötéséről, amire egy jövőbeni beruházás miatt van szükség: a meglévő épületek felújításával, bővítésével egy új kórházi tömböt hoznának létre.

Ahogy az előterjesztésből kiderül, a Magyarországi Református Egyház fenntartásában lévő kórház fejlesztése az Egészséges Budapest Program keretében valósulhat meg, és nemzetgazdasági kiemelést is kapott. Mint írják, ez a státusz ugyan a gyorsabb hatósági ügyintézésről rendelkezik és mentesít bizonyos településképi eljárások lefolytatása alól, azonban a tervezett beépítés megvalósításához módosítani kell a kerületi építési szabályzatot. A projektben érintett a telekegyesítés alatt álló Bethesda utca 3-5. = Hermina út 51-53. = Hungária körút 200-202. és Bethesda utca 1. = Hermina út 55. számú ingatlanok, a fejlesztési terület alapterülete közel 16 ezer négyzetméter. A projekt generáltervezője az "A" Stúdió ’90 Építésztervező Kft., akik egyébként a Heim Pál Gyermekkórház korábban bemutatott bővítését is jegyzik. 



A beruházó által benyújtott telepítési tanulmányterv alapján a beépítés megengedett legnagyobb mértéke 50 százalék, a zöldfelület megengedett legkisebb mértéke 15 százalék, a maximális épületmagasság értéke 25 méter, a kialakítandó parkolószám 151 darab lenne, a telken belüli homlokzatok közötti távolság pedig egyedi szabályozás alá esne a ZÉSZ módosítása után. (Az övezetben a jelenlegi beépítési százalék 40, a zöldfelületi mutató 30 százalék, az épületmagasság 18 méter). 

A dokumentumban felelevenítik az intézmény történetét: a Bethesda kórház a Bartl-villa megvásárlását követően, 1871-ben költözött ma ismert helyére. Először átalakították, majd új épületszárnnyal is kibővítették az épületet, és 1915-ben megvásárolták a szomszédos Kobrák-villát is. Az ingatlan fejlesztése az államosítást követően is folytatódott. A rendszerváltás után a református egyházhoz átkerült intézmény "napjainkra kinőtte a rendelkezésre álló ingatlanállományt, az orvostudomány fejlődésével lépést tartva és a betegek körülményeit javítandó igényként merült fel egy új, minden szempontnak megfelelő, korszerű, fenntartható kórházi tömb megvalósítása, mely orvos szakmai követelmények szerinti funkcionális kapcsolataival eleget tesz, és kiszolgálja a XXI. századi gyógyászati elvárásokat" – írják. 



A koncepció szerint az elsődleges cél egy olyan kórházi tömb megtervezése, ami összefogja a most széttagolt gyógyászati egységeket, és a régi rendszert felszámolva egy tömbként működik, egy főbejárattal, centrumban elhelyezett betegfelvétellel és betegirányítással. A kórház fontos és hangulatához, történelméhez szorosan kapcsolódó épületeinek, zöldfelületeinek megőrzése, megtartása és megfelelő szintű kontextusba helyezése prioritást élvez, hiszen "mind a műemlékileg védett épületállomány, mind az ápoltak és dolgozók közérzetére is pozitív hatással bíró zöldfelület, »őspark« egyaránt a gyógyászati munka intézményre jellemző sajátos és nélkülözhetetlen összetevője".

A két pinceszinten főként dolgozói és látogatói parkolókat, valamint a központi steril és a központi öltöző helyiségeit alakítanák ki, a földszinten a legnagyobb betegforgalmat generáló gyógyászati funkciókat helyeznék el, és lenne itt egy központi, főbejárati előcsarnok, ami magában foglalná a betegirányítás és betegfelvétel helyiségeit is. Ugyancsak a földszinten kapna helyet a sürgősségi betegellátó osztály és a radiológia, valamint egy kápolna. Az épület hat emeletére költözne be az intenzívterápiás osztály, a szülészeti ambulancia, a szülőszobák, a műtétes mátrix és az üzemeltetéshez kapcsolódó irodák, tárgyalók, a fizioterápia, a rehabilitációs osztály, a neurológiai osztály, az EEG labor, a hospice részleg, az orvosi szobák és a rekreációs helyiségek.



Az egyik legfontosabb környezetalakítási és zöldfelületfejlesztési feladataként a határoló utcák zöldfelületi fejlesztését jelölik meg, így a fasor-hiányok pótlását, kiegészítését, a gyepfelületek és cserjesávok kialakítását, megújítását, valamint a Hungária körút felőli oldalon a járdaburkolat és a gyalogjárda egységes arculati kialakítását a főépület melletti gyalogos fogadótérrel együtt. A Bartl-féle épület körüli értékes faállomány megtartását, megfelelő szelekcióját elengedhetetlennek tartják. "Különös hangsúlyt fognak kapni a megmaradó zöldfelületek, mert a jelentős nagyságú beépítés felértékeli majd a telken belüli környezet szerepét képi és funkcionális értelemben egyaránt", írják, ugyanakkor azt is hozzáteszik, hogy "a tervezett beépítés és a belső utak, valamint a közművek kialakítása miatt a meglévő faállomány döntő többsége kivágásra szorul, egyedüli megtartható értékes idős fás növényzet a Bartl-épület előterében található". A Hermina út felől az elő- és oldalkertbe, a Bethesda utcai új gyalogos főbejárathoz és a tervezett játszótérhez fákat telepítenének.

Az előterjesztésben idézett főépítészi vélemény szerint támogatandó a fejlesztés, a beépítés pedig összhangban van a kerületi területfejlesztési koncepcióval. 

 

A cikk megjelenését az Építészfórumon a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.