Közélet, hírek

Pázmány Campus: megvan a tervpályázat győztese

2021.11.11. 11:01

11 pályázó adott be terveket, magyar és külföldi tervezőirodák egyaránt, a munkákat anonim módon bírálták el. A bírálóbizottság egyöntetű döntése alapján született meg a pályázat eredménye. Egy pályamű megvételt nyert, két harmadik helyezettet és egy győztes tervet választott ki a kormányzati, egyházi, önkormányzati és szakmai képviselőkből álló zsűri.

November 11-én délelőt sajtótájékoztatón hirdették ki az új Pázmány Péter Katolikus Egyetem Campus-tervpályázat eredményét Fürjes Balázs Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár, egyben a tervpályázat bírálóbizottságának elnöke, Kuminetz Géza, a PPKE rektora, valamint Erő Zoltán, Budapest főépítésze részvételével. 

A campus oktatási célú ingatlanjainak bővítését és fejlesztését célzó beruházás előkészítése, a nyílt, nemzetközi tervpályázat lefolytatása a kormányzati Budapest Fejlesztési Központ (BFK) feladata volt, melyet az egyetemmel és a Magyar Katolikus Püspöki Konferenciával végzett. A projektet a kormány korábban kiemelten közérdekű beruházássá nyilvánította. 

A pályázatra közvetlenül nyolc résztvevő kapott meghívást: a 3h építésziroda Kft., az Archi-kon Építésziroda + Újirány Tájépítész Kft., a Bánáti+Hartvig Kft., az FBIS Architects - Feilden Clegg Bradley Studios, a Földes Architects, a Gereben Marián Építészek Kft., a Közti-Hamburg és az MCXVI Építészműterem Kft. Mellettük négyen nyertek részvételt: a Finta és Társai Építész Stúdió Kft. + Abud Mérnökiroda Kft. + Garten Studio Kft. + Zaha Hadid Ltd., a Hawkins Brown Design Limited + Plant Atelier Peterkis Kft., az M-Teampannon + Szántó & Mikó Építészek Tervezőirodája Kft. + kollektív műterem Kft., valamint a Fejérdy és Bartók Építészeti Kft. + CAN Architects Studio Kft. + Archi.doc Építésziroda Kft. + Narmer Építészeti Stúdió Bt. 

A zsűriben a kormányzat és az egyetemfenntartó egyház képviselői mellett Budapest Főváros Önkormányzata, a Józsefvárosi Önkormányzat, szakmai kamarák: az Építőművészek Szövetsége és a Magyar Építészkamara küldöttei, valamint független szakemberek is jelen voltak. 

Fürjes Balázs reggeli Facebook-posztjából kiderült: 11 pályázó adott be terveket, magyar és külföldi tervezőirodák egyaránt. A pályázatokat anonim módon bírálták el, kizárólag az építészeti gondolatokat vizsgálva, csak a rangsorolás után derült ki, melyik pályamű mögött ki áll. A sajtótájékoztatón az is kiderült, hogy a zsűri teljes egyetértésben szavazta meg a győztes pályaművet.

A sajtóeseményen a zsűri képviseletében Benczúr László építész ismertette a pályázat zárójelentését, ami alapján megvételt nyert a Finta és Társai Építész Stúdió Kft. + Abud Mérnökiroda Kft. + Garten Studio Kft. + Zaha Hadid Ltd. közös pályaműve, rangsorolás nélküli harmadik helyezett az Archi-kon Építésziroda + Újirány Tájépítész Kft. és a Fejérdy és Bartók Építészeti Kft. + CAN Architects Studio Kft. + Archi.doc Építésziroda Kft. + Narmer Építészeti Stúdió Bt. közös pályaműve. Második díjat nem adtak ki. 

A pályázatot a Közti-Hamburg konzorciuma nyerte (vezető tervezők: Tima Zoltán és Kruppa Gábor), az általuk jegyzett látványtervek cikkünk galériájában megtekinthetők. 

A projekt leírása szerint a tervezési terület a volt Magyar Rádió tömbjének területén helyezkedik el, a Nemzeti Múzeum mögötti Múzeum utca – Pollack Mihály tér – Bródy Sándor utca – Szentkirályi utca által határolt tömbben. Ahogy korábban megírtuk, a terület 2020 márciusában került a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tulajdonába, amely cserébe az államnak adta az egyetem által eddig használt piliscsabai campust.

A campus területén lévő Károlyi és Eszterházy paloták műemléki értékének megőrzése, tiszteletben tartása és az új beépítések színvonalas igazodása alapvető tervezői elvárás volt. "A Pollack Mihály tér felé néző paloták és az új beépítések együttesének struktúrája, tömeghatása és látványa építészeti értéknövekedést jelenthet, ezért kiemelt építészi feladat", áll a szövegben. "A tervezési feladat a műemléki védettség alatt álló épületek, tehát az Esterházy- palota és Károlyi- palota, valamint a Bródy Sándor utca 5-7 városképileg védett homlokzatának megtartásával a PPKE Új Campus funkcióinak (oktatási helyiségek, Központi Hivatal, sport, étterem, könyvtár, kollégium) a területen való elhelyezése. A műemléki épületek koncepcióba való integrálása, műemlékvédelmi értékeik építészeti eszközökkel való hangsúlyozása, például a paloták kiszabadítása, vagyis az új épületek visszahúzása az utcafrontról, illetve az Új Campus projekt és a Bródy projekt közötti kapcsolat megteremtése kiemelt feladat."

A cél egy 21. századi igényeknek is megfelelő egyetemi campus létrehozása, ahol a hallgatók, oktatók, kutatók egyaránt megfelelő minőségű oktatási és közösségi terekben folytathatják napi tevékenységeiket. Ennek alapján egy olyan modern, a kor és a katolikus egyetem szellemiségének megfelelő épületegyüttesre vártak építészeti javaslatokat, ami a lehető legmagasabb színvonalon képes kiszolgálni az előírt funkciókat és értékelési szempontokat. 

Az új campus tervezési területén prognosztizált létszám nagyságrendileg 4000 fő, a létrehozáshoz 53 ezer m2 nettó hasznos terület szükséges. Az oktatási és oktatáshoz közvetlenül kapcsolódó alapfunkciók mellett kiemelten fontos egy modern egyetemi könyvtár és ahhoz tartozó olvasótermek biztosítása. A campusfejlesztésben hangsúlyt kap az innovációs kihívásoknak való megfelelés, laborok, informatikai és műszaki kutatóközpontok létesítése, emellett kiemelt célkitűzés egy modern multifunkcionális sportlétesítmény, illetve szakkollégium megvalósítása. Az épületegyüttes a tervek szerint 2026 tavaszára készülhet el, a Bölcsészet- és Társadalomtudományi és részben az Információs, Technológiai és Bionikai Kar otthona is lesz.