Épülettervek/Hallgatói terv

Otthon – könyvtár és stb. Szekeres Attila diplomamunkája az Otthon Áruház rehabilitációjára

2020.09.25. 14:03

A Rákóczi úti Otthon Áruház szellemépületét tervezte újra MSc diplomamunkájában Szekeres Attila. A cél az előzmények gondos tanulmányozását követően egy olyan adaptív téregyüttes létrehozása volt, amely a jövőben az esetleges változó igényeket is kielégítheti.

A Rákóczi út mentén a 74-76 szám alatt található a tervezési területem, mely az egykor szebb időket látott Otthon Áruház szellemépülete, ami 2002 óta üresen áll. A Rákóczi út az ötvenes évek árkádosításai következtében, valamint a szocialista nagyáruházak elsorvadásával elérte mélypontját. A vegetatív, állapotból úgy tűnik, hogy megindult a kilábalás, mivel a „bulinegyed" új értékes funkciókat vonzott a területre, valamint a Blaha Lujza tér is változások elé néz. A Blaha Lujza tér és Baross tér közti szakaszon megfigyelhető mozgolódás egyik akcelerátora lehet az Otthon átalakítása.

Az épület (Rákóczi út 74.) 1914-1915 közt épült Löffler Béla és Löffler Samu Sándor tervei alapján, majd ide költözött be az áruház elődje, a Magyar Divatcsarnok. 1921-ben. A folyamatosan növekvő igények miatt, 1928-ban Kozma Lajos tervei alapján átépítették a modernizmus szellemében. Az épület belső udvara üveg lefedést kapott, a homlokzat pedig elnyerte emblematikus formáját. Az áruház a következő években gyakorlatilag a tömb teljes szélességét elfoglalta, aztán 1956-ban megszűnt létezni, mert a harcok közepette súlyosan megsérült.
 
A 70-72. szám alatti épületeket elbontották, a 74-76. szám alatt pedig Csapó József tervei alapján elkészült az Otthon Áruház, mely 1961-ben nyitotta meg kapuit. Az Otthon Áruház szinte az egyetlen kifejezetten bútoráruház volt a hiánygazdaságban. A háborút követő lakhatási válság következtében épülő Hruscsov-féle lakótelepek bútorainak szolgáltatója volt az Otthon. A rendszerváltáshoz közeledve elkezdtek megjelenni a külső városrészeken a konkurens áruházak, melyek megpecsételték a komplexum sorsát, majd, ahogy a neonfények fokozatosan elaludtak a Rákóczi úton, úgy zárt be az Otthon Áruház is 2002-ben.

Az épületet az 56-os károk rendezésével árkádosították, az áruházi alsó szintek süttői mészkő borítást kaptak. Az épület saját sprinkler rendszerrel rendelkezett, melyhez a pinceszinten létesítettek tározót. Az árkádosítások közepette jelentős acél kiváltószerkezetek kerültek beépítésre a Rákóczi út felől. Az egykori nyitott, modernista homlokzati portálrendszer (melyet feltételezhetően Horváth Lajos tervezett), mely a Kozma-féle átalakítással harmonizált, nagy mértékben leegyszerűsödött. Az épületben az átlag belmagasság 2,80 méter körül van, amit a beépített álmennyezetek jelentősen legcsökkentenek. A létesítmény az áruházi területeken főként pillérvázas jellegű, melyek tövében kerültek kialakításra a felsőbb 5 szint lakásainak strangjai. Az Alsó erdősor utca az átalakítást követően egy kevésbé áttört homlokzati struktúrát kapott, a 2. emelet ablakai az 56 előtti állapothoz képest lecsökkentek. A belső fedett átrium kupolaszerkezete elavult, korszerűsítését az épületre eddig készült vázlattervek elvetették. A meglévő állapot egy átriumi főlépcsővel és egy gazdasági melléklépcsővel rendelkezik, mely az Alsó erdősor utca felől megközelíthető. Az áruház 2 lifttel rendelkezett, melyek a földszinten az utcáról is megközelíthetőek voltak. 

A rendelkezésre álló információmorzsák tudatában készítettem el a tervem, melynek célja egy folyamatosan változó adaptív téregyüttes megalkotása volt, melyet a használók a későbbiekben szabadon formálhatnak kedvük szerint, így kielégítve a folyamatosan változó igényeket. Az épületbelsőben új füstmentes lépcsőház került kialakításra, valamint az elavult gépészetet korszerű VRV-vel kombinált légkezelő váltotta fel, mely a tetőn kapott helyet.

A könyv nélküli könyvtárban a felhasználók, kedvükre kutathatnak és oszthatják meg egymással a tudást, valamint a pinceszinten az ehhez szükséges műhely funkciók is helyet kaptak. A variálható bútorrendszer következtében az átrium egyes zónáiban tanulószigetek, egyéni padok, de akár pop up-store-ok nyitására alkalmas polcrendszerek is létrejöhetnek. A földszinten kávézó, közvetlenül felette pedig étterem várja az idelátogatókat. A 2. emeleti szinten az egyes helyiségek mobilfalakkal alakíthatók, így itt akár bérleményeket is létrehozhat az üzemeltető. 

Cél volt egyfajta belső zöld környezet létrehozása, melynek növényvilága alkalmazkodik az épülethez. A külső homlokzatformálásnál törekedtem a Kozma- és Horváth-féle modernista elemeket és rendszert megeleveníteni, korszerű anyagokkal és zöldhomlokzattal. A homlokzatburkolat ökológiai lábnyoma közel nulla, míg a homlokzati növényzet megválasztása hozzájárul a helyi biodiverzitáshoz.

Azt beláthatjuk, hogy nem egyedüli eset az Otthon Áruházé, számtalan belvárosi szövetben található áruház jutott erre a sorsra az új fajta bevásárlóközpontok megjelenésével és az online vásárlás térhódításával. De mi lehet az a funkció, ami képes egy ilyen épületet újra élettel megtölteni és újra vonzóvá tenni ahhoz, hogy a közösség használatba vegye? 
 

Szekeres Attila