Helyek/Tájépítészet

Ötletek a 2000-es évek elejéről

2005.08.01. 22:00

Sümeg
A Belváros városrehabilitációs tervét a Sümegi Püspöki Palotáért Közalapítvány felkérésére 2000-ben kezdtük előkészíteni. Miközben egyértelműen a Palota megújítását tekinthettük ”zászlóshajónak”, a kúriák felújítása és egy új turisztikai tengely kialakítása mellett a közterek megújítását javasoltuk kiemelt programként megvalósítani.

Sümeg
A Belváros városrehabilitációs tervét a Sümegi Püspöki Palotáért Közalapítvány felkérésére 2000-ben kezdtük előkészíteni. Miközben egyértelműen a Palota megújítását tekinthettük ”zászlóshajónak”, a kúriák felújítása és egy új turisztikai tengely kialakítása mellett a közterek megújítását javasoltuk kiemelt programként megvalósítani. Ennek érdekében ekkor még csupán festő(nő)i vázlatot készítettünk. Szerénytelenül állíthatjuk, hogy a finanszírozó, a Közép-Dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség e javaslat ismeretében tette meg a későbbi tervezési feladatok, majd a 2003-as Orpheus-PHARE programok általános pályázati céljaként a közterületek megújításának programját. Reméljük - bár bizonyítékunk nincs rá -, hogy mindez szerepet játszott abban is, hogy a Nemzeti Fejlesztési Tervben is megjelentek a közterületi programok.

 

 

 

Hatvan
A Város a PHARE programok kifutásának előestéjén, 2003 nyarán keresett meg bennünket a Főtér megújításának szándékával. A projekt kialakítása és ezen belül a tervezés nehézségét az okozta (okozza), hogy a teljes program várhatóan hosszú ideig tart, miközben a feladatot csak kisebb ütemekben lehet megvalósítani. Olyan módon kellett tehát a legelső ütemet is körvonalazni, hogy az egy távlati, számos bizonytalanságot is magába foglaló jövőképhez is illeszkedjék. Számolni lehet a 3-as út forgalmának jelentős csökkenésével (elkerülő út révén), számolni lehet a Buszpályaudvar kitelepülésével (a vasútállomás mellé), de az első ütemek idején erre még nem kerülhet sor. Mégis, koncepciót, útszegélyeket, növénytelepítést, csatornaösszefolyó-szinteket is ennek szem előtt tartásával kell meghatározni. Az I. ütem célja az üzletsor előtti ”Korzó” és a kastély környezetének megújítása volt. A pályázat révén a Város jelentős forrásokat nyert el, a munkák a közelmúltban kezdődtek meg.

 

 

 

Ajka
A Város 2004 elején kezdeményezte a Városközpont fejlesztési terveinek kidolgozását. A feladat magját egyes új funkciók - pl. multiplex mozi - elhelyezése adta, azonban számunkra kihívást jelentett az egész terület fejlődési pályájának áttekintése, problématérképének megrajzolása, az ebből fakadó feladatok megjelenítése is. Látni kellett, hogy az együttes épületei idővel elhasználódtak, s hogy minden igyekezet ellenére a későbbi fejlesztések egyes helyeken az eredeti koncepcióval ellentmondásba kerültek: még e karakteres, határozott arcélű modern együtteshez is lehetett édeskés, cirádás kertrészletet tapasztani. Javaslatunk gerincelemét azonban a kereskedelmi együttes fejlesztése, versenyképességének megőrzése adta, a folyamat megindítása érdekében a terület kereskedőivel intenzív párbeszédet kezdeményeztünk.