Helyek/Infrastruktúra

Nem-kilátó szép kilátással - kerékpáros központ Tiszafüreden

2017.07.04. 14:16

Milyen épület is ez Tiszafüreden? Erek által ölelt szívre, körbeszalagozott vízcseppre, szexi közlekedőszalagokra, gitárpengetőre vagy épp kerékpáros kilátóra emlékeztet-e leginkább? Ferdinánd Árpád, az épület tervezője sajtószemlézett.

Funkcióját tekintve mindenképpen előzmények nélküli az épület az országban: biciklis benzinkút, ahol utazás közben fel lehet tankolni - evés, ivás, energiatöltés azaz pihenés. Másrészt intermodális csomópont: átszállás autóról vagy buszról esetleg vonatról kerékpárra és vissza. 




Zavarba ejtő épület, esetleg furcsa? Születtek szakmai cikkek: az Octogonban szívhez és a belőle induló erekhez hasonlították, az Új Magyar Építőművészet körbeszalagozott vízcseppnek nevezte, a ManzardCafe pedig szexi közlekedőszalagokként írt róla. Egyik barátom gitárpengetőnek nevezte, mentségére legyen mondva, hogy gitáros. Valójában semmilyen konkrét formai hasonlóság nem szándékos, de meglepő, hogy milyen sokféle dologra enged asszociálni.

Mi biztosan nem? Hát nem kilátó az biztos! Azért akadt újságíró, aki ilyen címet adott az épületről szóló cikkének: „Egy bringást sem engednek fel a félmilliárdból épült csecse kerékpáros kilátóba” (HVG). A csecse szerintem dicséret akart lenni. Maradjunk annyiban: ha bárki egy épületről ír cikket akkor névfeltüntetési kötelezettsége van, de nem csak a sajátját kell feltüntetnie. Ugye sok kolléga szokott így járni?




Tény, hogy a kávézót és pihenőteraszt a második emeletre tettük és a víz felé fordulva szép természeti kép tárul elénk. Az is igaz, hogy a 270 fokos látómezőnek vannak a tiszafüredi épített környezet minősége miatt kevésbé esztétikus részei is. Nézzük, mit tehettünk volna még a legfelső emeletre? Kerékpáros üzletet, szervizzel és bérbeadási ponttal - de azt a földszintre terveztük. Vagy az öltözőket a budiblokkokkal (bocsánat!), azok viszont a középső szinten kaptak helyet.

Ferdinánd Árpád