Közélet, hírek

Mutatjuk a XXV. Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázat nyerteseit

2023.11.24. 16:35

November 22-én a Néprajzi Múzeumban megrendezett gálán hirdették ki a XXV. Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázat győzteseit. A magyar és a nemzetközi szakmai zsűri 11 kategóriában díjazta a magyar ingatlanfejlesztések legjobbjait, amelyek 2024-ben a nemzetközi döntőn Szingapúrban is képviseltethetik magukat. Mindemellett pedig számos különdíjat is kiosztottak, idén az Építészfórum is odaítélt egy elismerést. 

A Magyar Ingatlanszakmai Egyesület – a FIABCI Hungary – 26 évvel ezelőtt, 1997-ben rendezte meg először a Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázatot azzal a céllal, hogy elismerje a magyarországi ingatlanfejlesztők kiváló teljesítményét, megismertesse a hazai szakmai és a szélesebb közönséggel a létrehozott fejlesztéseket és nem utolsósorban, hogy elősegítse a FIABCI World Prix d`Excellence nemzetközi ingatlanfejlesztési pályázaton való részvételt. Ez utóbbi cél sikeres megvalósítása érdekében a Magyar Ingatlanfejlesztési Pályázat kiírása és lebonyolítása igazodik a nemzetközi pályázat kritériumaihoz és menetrendjéhez.  Az eddig lebonyolított 24 Magyar Ingatlanfejlesztési Nívódíj Pályázat nyertesei sikeresen képviselték Magyarországot, 33 arany és 44 ezüstérmet nyertek nagy nemzetközi elismerést szerezve hazánknak. Ezzel Magyarország a legsikeresebb európai ország és a világon a harmadik Malajzia és Szingapúr mögött.

A pályázatok fogadását a FIABCI Hungary, a bírálati munkát magyar és a meghívott külföldi szakemberekből álló zsűri végzi. A magyar zsűri tagja volt idén az Építészfórum ügyvezető igazgatója, dr. Pásztor János. A bírálók első, második és harmadik díjat adnak ki a különböző kategóriákban.Ha a FIABCI World Prix d’Excellence pályázat kategóriái közül bármelyikben legalább 3 pályázat érkezik, a zsűri az adott kategória legjobb pályaművét is díjazza. Emellett a pályázatot támogató szakmai szervezetek különdíjait is elnyerhetik a pályázók.

A 2023-as díjazottak

A Szálloda kategória I. díját a Déli Klotild Palota átalakítása – Matild Palace, a Luxury Collection Hotel (Pályázó: Matild Palace, a Luxury Collection Hotel, Budapest) kapta. Az átalakítás terveit Dajka Péter és dr. Puhl Antal készítették el, a belsőépítészeti tervezést az MKV Design alapítója, Maria Vafiadis végezte. A beruházó a Melis Investment Kft., a kivitelező Melden Construction Kft. volt. Cikk az Építészfórumon.

Az Irodaház kategória győztese a Finta és Társai Építész Stúdió Kft. tervezte  MOL Campus (Pályázók: MOL Campus Kft., Finta és Társai Építész Stúdió, Market Építő Zrt., CÉH zRt., ÓBUDA Group) lett. A koncepciótervet a Foster + Partners dolgozta ki, a beruházó a MOL Campus Kft., a generálkivitelező a Market Építő Zrt. volt. Az épülettel az Építészfórumon több alkalommal is foglalkoztunk, a kritikák itt és itt érhetők el. 

A Lakóépület kategória nyertese az A47. (Pályázó: Bayer Property Zrt.) Az Andrássy út és a Liszt Ferenc tér sarkán álló, neoreneszánsz-eklektikus stílusban épült műemléki lakóépület, a Karsai-palota felújítása Nyéki Gábor és Vékony Tamás tervezők vezetésével valósult meg. a műemléki épületré­szek restaurálását követően, emelt minőségű lakófunkcióval 13db prémium kategóriás lakóingatlan, 2db kereskedelmi egység és 1db vendéglátóhely ke­rült kialakításra. A beruházó a BBID Ingatlanfejlesztő Kft. / BAYER PROPERTY Zrt., a kivitelező a Bayer Construct Zrt. Az épület bemutatása az Építészfórumon olvasható. 

Az Ipari kategória I. díját a Magyar Állami Operaház Eiffel Műhelyháza (Pályázó: Opera Vagyonkezelő Kft.) kapta. A tervező a KÖZÉPÜLETTERVEZŐ ZRT. (felelős tervező: Marosi Miklós), a beruházó a Opera Vagyonkezelő Kft., a kviitelező a STRABAG Konzorcium volt. Cikk az Építészfórumon

A Városi léptékű kategória győztese az Archi.doc Építésziroda Kft. (Józsa Dávid építész vezető tervező) tervezte Sopron Múzeumnegyed (Pályázó: Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata). A Múzeumnegyed projekt során meg­valósult a Sopron főterén, a Tűztorony szomszédságában múzeumként működő Fabricius-ház, Storno-ház és az egykor lakóházként funkcionáló Tábornok-ház összekapcsolása, mellyel egy komplex múzeumi egység alakult ki, az egész múzeum egy élményközpontú, látoga­tóbarát intézménnyé vált. A beruházó Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata, a kivitelező a FÉSZ Zrt. volt. 

Az Oktatási kategória nyertese a TSPC tervezésében, a Pécsi Tudományegyetem beruházásában és a ZÁÉV Zrt. kivitelezésében megvalósult Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Kar. (Pályázó: TSPC Technical Supervision and Planning Consulting Hungary Kft.) A Pécsi Tudományegyetem beruházásának célja egy korszerű, nemzetközi színvonalú, zöld és hallgatóbarát campus megvalósítása volt. A Modern Városok Program keretében egy 12.000 négyzetméteres új oktatási és kutatási épületszárny jött létre igen magas szintű szakmai követelmények figyelembevé­telével. Cikk az Építészfórumon

A Tájépítészeti kategória I. díját a XIII. kerületi Vizafogó park fejlesztése kapta. A projekt a Budapest Főváros XIII. Kerületi Közszolgáltató Zrt. beruházásában, az Objekt Tájépítész Iroda és az Archikon építész iroda tervei alapján, a Parkfenntartó-Kertészeti és Szolgáltató Kft. kivitelezésében valósult meg. A területet korábban beépítésre szánták, de a lakos­ság számára élhetőbb, a klímastratégia szempontjából megfontoltabb hasznosítása mellett döntött az Önkor­mányzat. A Vizafogó parkkal egy olyan ’ökopark’-jellegű zöldfe­lület jött létre, amelynek elvei között a klímavédelem, a fenntarthatóság és a minél inkább természetes felület­képzések szerepelnek. A hőmérsékletre gyakorolt hatás szempontjából a 938 m2 vízfelülettel rendelkező mes­terséges tó, jelentősen növeli a komfortérzetet a nyári időszakban. Cikk az Építészfórumon

A Vegyes funkcióju épület kategória I. helyezettje a budapesti Kozmo Hotel és Társasházi Lakások projekt (Pályázó: Kima Studio Kft.) lett. A premodern épületet a historizmus és szecesszió stílus­határán Ray Rezső telefonközpontnak tervezte 1910- ben. Az épület a korai magyar vasbetonépítészet kiemel­kedő példája. A technológia fejlődésével folyamatosan, az épület értékeit nem kímélve átépítették, míg végül funkcióját vesztve hosszú ideig üresen állt. A befektetők és tervezők egy 5*-os szállodát és egy 18 és egy 10 egységet tartalmazó apartmantömböt valósítot­tak meg a létesítményben. A tervező a Kima Studio Kft. (felelős tervező: Draskóczy Gergely), valamint az AVS Tervező Kft.(Mészáros Gabriella), a kivitelező a : Codecsa HU Kft., Climava HU Kft., Reticolo Kft. és a Traboré Design Kft. voltak. Az egykori Józsefvárosi Telefonközpont átalakításáról az Építészfórumon is megjelent cikk. 

A Környezettudatos kategória I. díját a H2Offices 1. fázis (Pályázó: Skanska Magyarország Ingatlan Kft.) kapta. A tervező az Arrow Architects és a Studo IN-EX Zrt., a beruházó a Skanska Magyarország Ingatlan Kft, a kivitelező pedig a Skanska Építő Magyarország Kft. volt. A Fővárosi Vízművek egykori telkén található H2Offices Budapest egyik legforgalmasabb pontján kínál zöld környezetet. Az összesen 65 000 m2-nyi bérelhető területtel rendelkező komplexum három épületből áll majd. Az első 27 000 m2-nyi bérelhető területű épület nyolc emeletét három föld alatti parkolószint teszi teljessé. A H2Offices első üteméről cikk az Építészfórumon

A Művelődés, illetve az Örökségvédelem kategóriák I. díját a Magyar Állami Operaház korszerűsítése (CÉH Tervező, Beruházó és Fejlesztő zRt. és ZDA-Zoboki Építésziroda Kft. együttesen) nyerte el, amelyet tervezőként a ZDA-Zoboki Építésziroda jegyez. A beruházó a Magyar Állami Operaház és az Opera Vagyonkezelő Kft. volt. Kivitelezői konzorciumok:A műemléki és üzemi területek a West Hungária Bau Kft., az ÉPKAR Zrt. és a LAKI Zrt., a színpadtechnika a Bosch Rexroth Hajtás- és Vezérléstechnika Kft., a Színpad- és Emelőgéptechnika Kft., valamint a Hidromatic Ipari Berendezéseket Tervező és Elektrotechnikai Berendezéseket Gyártó Kft. kivitelezésében valósultak meg. Az Operaház felújításának műemlékes szempontjairól cikk az Építészfórumon. 

A kategóriába nem sorolt létesítmények között a Nagykőrös Város Önkormányzata beruházásában megvalósuló, Kiss Járomi Építészeti és Belsőépítészeti Iroda Kft. által tervezett nagykőrösi Piaccsarnok (Pályázó: Nagykőrös Város Önkormányzata) győzedelmeskedett. A kivitelező az EU-ÉPÍTŐ Kft. volt. A klímatudatos épület tömege és egész struk­túrája úgy lett megkonstruálva, hogy minimá­lis energiafelhasználással magát szellőztetve, gépi hűtés és fűtés és légtechnika nélkül működik. Mindent az épület kialakításá­ból adódó természetes folyamatok üzemeltetnek. A két hétnél hosszabb téli fagypont alatti idő­szakban a napelemek által termelt energia egy része elektromos sugárzó ernyőket lát el fagy­mentesítési célból.

A kategóriák összesített versenyében 

  • I. díjat nyert: Magyar Állami Operaház korszerűsítése
  • II. díjat nyert: Déli Klotild Palota átalakítása – Matild Palace, a Luxury Collection Hotel
  • III. díjat nyert: MOL Campus

A Pályázók szavazata alapján

  • I. helyezett: Magyar Állami Operaház korszerűsítése, Budapest
  • II. helyezett: Néprajzi Múzeum
  • III. helyezett: Déli Klotild Palota átalakítása – Matild Palace, a Luxury Collection Hotel

Különdíjak

Ahogyan az lenni szokott, a pályázatot támogató szakmai szervezetek különdíjait is kiosztották. Idén az Építészfórum is odaítélt egy különdíjat, amelyet a budapesti Verno House (tervező: BIS Építész Iroda Kft., Losonczi Júlia) kapott. A projektről szóló cikk oldalunkon olvasható. A Magyar Urbanisztikai Társaság különdíjával a Sopron Múzeumnegyedet ismerték el. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége különíját a Néprajzi Múzeum (tervező: Napur Architect Kft., Marcel Ferenc DLA) zsebelhette be. A BKIK különdíját a budapesti Pillar Irodaház (tervező: ZDA-Zoboki Építésziroda Kft.), a HUGBC különdíját a Bosch Budapest Innovációs Kampusz (generáltervező: CÉH zRt.) nyerte el. A Lakásvásár Médiacsoport különdíját a MenDan Magic Spa & Wellness Hotel**** Superior tetőszinti SKY POOL medence (tervező: Jankovics és Társa Kft.), a Magyar Építőművészek Szövetsége különdíját a Pesterzsébeti Dunai-sétány fejlesztése - I. ütem (tervező: Platinium Group Kft.), a Magyar Ingatlanszövetség különdíját MERCURE Debrecen**** Superior (tervező: Bord Építész Stúdió) kapta. Az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület különdíját a DEAN’S Home (tervező: Avant Garde Építész Stúdió, Kertész András DLA), a Budapesti Építész Kamara különdíját a Pünkösdfürdő park (tervező: BKM BUDAPESTI KÖZMŰVEK Nonprofit Zrt.), az irodakereso.info különdíját a BudaPart Gate Irodaház (tervező: STUDIO’100 Építészeti Kft.) vihette el. A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének különdíját a Radisson BLU Béke szálloda belsőépítészeti felújítása (építészeti tervek: Archimánia Kft., belsőépítészeti tervek: Specialized Contract Design), a FIABCI Magyar Tagozatának különdíját a szegedi Cédrus Liget lakópark (tervező: B.A.D Architects and Design Studio Kft.) kapta. 

Idén a Kovács Attila Emlékdíjat a Kőbányai Mocorgó Óvoda új épületének megvalósításáért ítélték oda (tervező: KJT Építész Stúdió Kft.). A Legjobban előadott projekt a Boutique Hotel Gaia**** Kecskemét lett (tervező: Szabó és Társa Kft. - Szabó Balázs, Statikus Mérnöki Iroda Kft. - Sípos Szabó István). 

A gálaeseményen kihirdették a pályázat fennállásának legsikeresebb tervezőjét és kivitelezőjét is, előbbi az Archikon 4 arannyal és 4 ezüsttel, utóbbi a DVM Group 3 arannyal és 5 ezüsttel. 

Gratulálunk a nyerteseknek!

Forrás: sajtóanyag