Közélet, hírek

Működési modellt vált több egyetem, építészképzések is érintettek

2020.06.19. 10:33

Több egyetem működési modellt vált augusztus elsejével; a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem mellett a Soproni Egyetem, illetve a győri Széchenyi István Egyetem fenntartói helyzetének megváltozásával a helyi építészképzések is érintettek. Összefoglaltuk, kik felügyelik majd ezen intézmények működését a jövőben.

A Fokozatváltás a felsőoktatásban elnevezésű kormányzati stratégia keretében összesen hat állami egyetem fenntartója változik meg. A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, az Állatorvostudományi Egyetem, a Neumann János Egyetem, a Soproni Egyetem, a győri Széchenyi István Egyetem, valamint a Miskolci Egyetem az Innovációs és Technológiai Minisztérium által létrehozott alapítványok fenntartásában működik 2020. augusztus elsejétől. (A kormányzati tervek szerint ez a jövő vár a Színház- és Filmművészeti Egyetemre is.)

„Modellváltásra van szükség ahhoz, hogy az egyetem képes legyen a saját minőségelvárásainak, valamint a piaci és tudásipari környezet követelményeinek megfelelő feladatellátásra. A jelenlegi működési modell több kritikus ponton akadályozza az egyetemet abban, hogy piaci igényekre rugalmasan reagáló, a gazdaság igényeit kiszolgáló kreatívipari szolgáltató központként tudjon működni" – olvasható a MOME honlapján.

A Soproni Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke Csányi Sándor, az OTP Bank Nyrt. elnök-vezérigazgatója. A kuratórium tagjai: Zambó Péter, az erdőkért és földügyekért felelős államtitkár; Ugró Sándor, a Kiskunsági Nemzeti Park igazgatója; Macsek Lajos, a Vértesi Erdő Zrt. vezérigazgatója; valamint Csóka Péter, a FAO Erdészeti Bizottságának elnöke. Az Alapítvány Felügyelő Bizottságában Tóth Gábor, az Ipolyerdő gazdasági és termelési vezérigazgató-helyettese, Csóka György, a NAIK-Erdészeti Tudományos Intézet tudományos tanácsadója és Szabó István, az OTP Agrárágazati Igazgatóságának ügyvezető igazgató-helyettese dolgozik majd.

A Széchenyi István Egyetemért Alapítvány elnöke dr. Knáb Erzsébet, az Audi Hungaria Zrt. személyügyért és szervezetért felelős igazgatósági tagja, a Széchenyi István Egyetem címzetes egyetemi tanára, a Magyar Tudományos Akadémia Wahrmann Mór-díjasa lesz. Az Alapítvány tagjai a győri születésű, iskoláit a városban végzett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter; prof. dr. Dézsi Csaba András, Győr polgármestere, a Széchenyi István Egyetem Egészség- és Sporttudományi Karának professzora, tudományos dékánhelyettese, a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház kardiológiai osztályának osztályvezető főorvosa; prof. dr. Bokor József, a Magyar Tudományos Akadémia alelnöke, az egyetem Járműipari Kutatóközpontjának elnöke; valamint dr. Pápai Lajos nyugalmazott győri megyés püspök, aki 1991-től 2016-ig állt a Győri Egyházmegye élén. Az Alapítvány Felügyelő Bizottságát Tarlós István volt budapesti polgármester, az egyetem egykori, üzemmérnöki végzettségű hallgatója vezeti; tagjai dr. Havasi Dezső, a Győr-Moson-Sopron Megyei Ügyvédi Kamara elnöke, a Magyar Ügyvédi Kamara elnökhelyettese, valamint Horváth Péter, a győri Révai Miklós Gimnázium igazgatója, a Nemzeti Pedagógus Kar elnöke.

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem új fenntartója a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Vagyonkezelő Alapítvány. Az Alapítvány elnöke Böszörményi Nagy Gergely, a Design Terminál főigazgatója, a Brain Bar alapítója. Böszörményi Nagy a Corvinuson, a CEU-n és a Stanford egyetemen végezte tanulmányait; startup szakértőként, stratégiai tanácsadóként a hazai üzleti világ és a design szcéna közös horizontján meghatározó szereplő – olvasható a MOME honlapján. 

Az Alapítvány tagjai:

- Fülöp József, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektora, egyetemi tanár, vizuális kommunikáció tervező, animációs filmrendező, producer, a hazai kreatívipar miniszteri biztosa; 

- Kopek Gábor fotográfus, médiaművész, egyetemi tanár, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem volt rektora, a Collegium Hungaricum Berlin volt igazgatója, a MOME campusfejlesztésének kezdeményezője, melyet miniszterelnöki megbízottként felügyelt, jelenleg miniszteri biztosként a 21st Laboratory Program vezetője; 

- Scheer Sándor mérnök, üzletember, a Market Építő Zrt. vezérigazgatója;

- Szemerey Szabolcs, a KEDO Zrt. (Kecskeméti Duális Oktatás) vezérigazgatója, oktatási célú fejlesztések szakembere.

A Felügyelő Bizottság elnöke Fellegi Tamás jogász, politológus, volt fejlesztési miniszter, üzletember; tagjai Grüner György fizikus, az amerikai UCLA professzora, műgyűjtő, Guggenheim ösztöndíja, valamint Jávor Márk ügyvéd. 

A kormány döntésének értelmében az Alapítvány tulajdonába kerül a MOME 2019 szeptemberében átadott, új campusa. A 1315/2020. (VI. 12.) kormányhatározat emellett az alapítvány induló vagyonára 600 M HUF, a fenntartói jogok átruházására további 300 M HUF költséget, működésére pedig három minisztériumi forrásból összesen egymilliárd forintot biztosít. Az öt másik egyetemi alapítvány is ugyanilyen forrásokkal számolhat.

A modellváltással a MOME Közép-Európa első számú kreatívipari tudásközpontjává szeretne válni 2030-ra, piaci bevételei arányát a finanszírozásban pedig a jelenlegi 33,5%-ról 60%-ra növelné.

„Az új szervezeti modellben adott lesz a lehetőség – ahogy a felelősség is –, hogy tanuljunk a világ legsikeresebb kreatív ipari felsőoktatási műhelyeitől. Közülük párat már a következő időszakban  közelről tervezek vizsgálni. Ilyen a kaliforniai Stanford Egyetem design iskolája, a híres D School, a bostoni MIT Media Lab, és a hozzánk földrajzilag és gondolkodásban is közel álló helsinki Aalto Egyetem. Hasznos és előremutató lenne, ha a legkiválóbb intézményekkel konkrét együttműködést, közvetlen tudástranszfert alakítanánk ki. A jövő az interdiszciplinaritásról szól, és az egyetem itthon sem lehet magányos szereplő. Különösen fontosnak tartom az együttműködést a Budapesti Corvinus Egyetemmel és a Budapesti Műszaki Egyetemmel" – mondta az Alapítvány elnöke, Böszörményi Nagy Gergely a portfolio.hu-nak adott interjújában

 

Nyitókép: A felújított Farkasdy-épület, azaz a MOME Master. Fotó: Oravecz István, MOME