Design/Vizuális kommunikáció

Milyen alkotás fogadhatna a MOL Campus előtt?

2020.06.19. 11:46

Javában folyik a BudaPart és a MOL Campus építése, és ahogy az egy elegáns nagyberuházáshoz illik, a monumentális méreteket öltő együttes designerek reprezentatív alkotásainak is otthont kíván majd nyújtani. A hetekben lezárult egy dohányzó pavilon és egy képzőművészeti installációra kiírt pályázat, ahol fiatal tervezők kaphattak lehetőséget az impresszív bemutatkozásra.

Mint arról a designisso beszámolt, a járványhelyzet némiképp felülírta a pályázat ütemezését, hiszen eredetileg májusban lett volna a díjátadó, valamint a nyertes pályázatokat bemutató kiállítás is. A programot még az idén megtartják, ennek ellenére a díjazottak pályaművei már napvilágra kerültek.
 

Kültéri pavilon I. helyezés: Dresch Anna, Szabolcs Kira

A zsűri a legattraktívabb alkotásnak Dresch Anna és Szabolcs Kira munkáját találta, de a látványos megoldás mellett nagyon fontos faktor volt az is, hogy maga a munka kivitelezése is reális tudna maradni a projektben. Anyagát tekintve égetett fáról van szó, míg a tükröződő felületek polírozott rozsdamentes acélból készülnének.


Kültéri pavilon II. helyezés: Bukovácz Lilla, Heim Lehel, Manhertz Albert

A munka amellett, hogy teljesen önálló művészeti alkotásként definiálja magát a Campus közegében, egyúttal gyekszik idomulni is környezetéhez, a toronyépülettel ugyanis rokon vonások bukkannak fel a high-tech, hajlított transzparens falainak köszönhetően. Az alaprajzi geometria jól illeszkedik a főépület formavilágához, és a dohányfüstre is reflektál, de a zsűri az egyik legkidolgozottabb tervként titulálva is felhívta rá a figyelmet.


Térplasztika (megosztott) különdíj: Maruscsák Dávid

Rendkívül látványos alkotás lenne a téren Maruscsák Dávid munkája, amely nem csak fluid, szoborszerű formája miatt látványos, de maga a struktúra gazdag fényeffektusai miatt is egy izgalmas momentum lehetne a Campuson. „A pályamű futurisztikus megjelenése ellenére a konvencionális térplasztikák körébe sorolható, bár nagyra növelt mérete, és a belső tere, amibe a műélvező is bejuthat, mégis elmozdítja ebből a körből." – olvasható a bírálatban.

Térplasztika (megosztott) különdíj: Besnyő Dániel

A szobor megfogalmazásának kiindulópontját az adatvizualizációkban kereshetjük, de kiolvashatunk belőle akár geológiai folyamatokat is, a MOL kapcsán pedig a földből feltörő olaj is eszünkbe juthat, tehát elgondolkodtató és a hely szellemére reagáló alkotásnak tűnik. A zsűri felhívja a figyelmet azonban arra is, hogy a mai, tágan értelmezett közgondolkozásban jelentése izgalmas módon akár ellentmondásos is lehet, mivel a föld és a természet kizsákmányolását is jelképezheti egyúttal.

A bírálóbizottság elnöke Ratatics Péter, a MOL Ingatlankezelő Kft. ügyvezető igazgatója, a bírálóbizottság társelnöke pedig Kovács Csaba, a MOME Építészeti Intézet igazgatója volt.
 

Forrás: designisso