Közélet, hírek

Megnyílt a hercegkút–kőporosi világörökségi pincesor új látogatóközpontja és infografika-kiállítása

2022.10.22. 18:27

A látogatóközpont fedett rendezvénytérként, kulturális közösségi térként és kóstolótérként funkcionál, valamint egy innovatív infografika-kiállítással egészíti ki a település látnivalóit. A fejlesztés célja a világörökségi pincesor méltó bemutatása mellett a helyi borászok támogatása is.

Újabb innovatív turisztikai fejlesztéssel gazdagodott Tokaj-Hegyalja egyik ékszerdoboza, Hercegkút: október 22-én, szombaton megnyitották a látogatóközpontot és benne az infografika-kiállítást. Az eseményen beszédet mondott Stumpf István, a Tokaj-Hegyalja Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke, Wáberer György, a Tokaj-Zemplén térség fejlesztéséért felelős kormánybiztos és Rák József, Hercegkút polgármestere, a kiállítást pedig Virág Zsolt, a Magyar Kastélyprogram Kft. igazgatója mutatta be.

A kiváló fekvésű település két kiemelt világörökségi pincesorral is büszkélkedhet: a falu alsó végén található a Gomboshegyi-pincesor, míg a másik, 87 tagból álló Kőporosi világörökségi objektum a település "felvégén" helyezkedik el. A látványos, domboldalba vájt, háromszög alakú oromfallal rendelkező pincékről a Magyar Turisztikai Ügynökség is forgatott korábban. 



Az 1750-ben alapított településsel egyidősnek tartott Kőporosi pincesor felett épült fel 2022-ben a domboldalba simuló látogatóközpont, amely kiváló kilátással rendelkezik a Hercegkút körüli hegyekre, a Zempléni-hegységre. Az elhelyezkedés és az atmoszféra nagyszerű adottságokat biztosít az épületnek, melynek terveit a Hello Wood csapata a BLOKK Építész Műhellyel együtt készítette. 

A pincesor felett húzódó terület környezetét rendezték, így a kültéri pihenés és a rendezvények számára is minden feltétel adott. Az új látogatóközpontot és borteraszát ennek megfelelően ugyanúgy birtokba veszik a helyi borászok kóstolóik számára, mint az ország különböző pontjairól érkező érdeklődők, akik a helyszín különlegességét figyelembe véve szerveznek ide rendezvényeket. A látogatóközpont amellett, hogy új, minden igényt kielégítő, fedett rendezvénytérként, kulturális közösségi térként és kóstolótérként működik majd, egy innovatív infografika-kiállítással gazdagítja a település látnivalóit, amelyet a Magyar Kastélyprogram Kft. készített.



Az épületbelső szinte minden szabad felületét információátadási célra használták fel, így nem csak a látogatóközpont falait és a kóstolótér asztalainak felületeit, de a vizesblokkok ajtóit és falait is a világörökségi helyszín szelleméhez illeszkedő, visszafogott, de látványos kiállítási infografikákkal és látványelemekkel vonták be.



Az infografikák lényegre törő megfogalmazással és játékos grafikákkal, élményszerűen mutatják be a helyi borkészítéshez kapcsolódó tudnivalókat, így a Botrytis Cinerea gombát és az aszúsodás folyamatát, a tokaji aszút és az esszenciát, hasonlóan a borkészítés hagyományos folyamatának lépéseihez és a hegyaljai szőlőfajtákhoz, kiemelve közülük a furmintot, mint Hegyalja legfontosabb szőlőfajtáját. Az asztalok felületén elhelyezett térképes grafikák kontextusba helyezik a Tokaj Borvidéket, bemutatva a többi európai világörökségi borvidéket is. Mindemellett az ideérkezők megismerhetik a település és híres pincesora keletkezésének történetét, a falu alapítóit, a Trautson hercegeket, illetve a ránk maradt különleges történeti emléket, a település 18. század közepéről származó telepítvényi levelét is.

A fejlesztés a GINOP-7.1.9-17-2018-00025 "Élménypontok létesítése Tokaj-Hegyalján" projekt keretén belül, a Tokaj Borvidék Fejlődéséért Nkft. és Hercegkút Község Önkormányzata beruházásában valósult meg. 

Projektgazda:
Hercegkút Község Önkormányzata – Rák József polgármester
Tokaj Borvidék Fejlődéséért Nonprofit Kft. – Dévald István ügyvezető igazgató

Tervezés:
Engedélyezési tervek : Hello Wood, BLOKK Építész Műhely

Építész és belsőépítész tervezők:
Hello Wood – Huszár András, Mangliár László, Bányai Csaba, Pozsár Péter, Szelecsényi Balázs, Ráday Dávid
BLOKK Építész Műhely – Börzsei Tamás, Nagy Nándor, kiviteli tervek: Rex-Bau Kft.

Generáltervezés:
Beke T. István

Kiállítás:
Élménypont infografika kiállítása: Juhász Anna, Virág Zsolt
Kiállításrendezés: Magyar Kastélyprogram Kft.
Grafikai tervezés: Antiqua Kft. – Antal Tamás