Közélet, hírek

Marina City: A Dyer Group építészeti koncepciója

2024.04.26. 16:32

Múlt héten jelentette be a Corvin Sétányt is fejlesztő Cordia, hogy elindította legújabb városnegyed-rehabilitációs projektjét Budapesten. Az Újpesti-öböl partján lévő 14 hektáros rozsdaövezeti terület revitalizálásával jön létre a Marina City, ahol Dunára néző panorámás lakások, közpark, vízparti sétány, irodák és egy óvoda is létesül. Az alábbiakban az első ütemekben készülő épületek tervein dolgozó, Dyer Group építészeti koncepcióját közöljük, de előbb röviden a Marina Cityről.

 

A Cordia közleménye szerint a Marina City projekt 1,2 kilométer közvetlen Dunaparttal rendelkezik majd, ahol a társaság 20 milliárd forint közcélú beruházás keretében vízparti, mindenki által látogatható sétányt és 90 000 négyzetméter autómentes zöldterületet alakít ki, több mint háromszorosára növelve a meglévő zöldfelületet. Összesen több mint 2500 lakás épül, melyek egy része a Dunára és a budai hegyekre kínál panorámát. A lakóházak különlegessége, hogy a felfelé szélesedő, kehelyszerű tömegformálásnak köszönhetően a felsőbb emeleteken egyre tágasabb otthonok kapnak helyet, a zárószinten pedig luxusszínvonalú penthouse-lakásokat alakítanak ki.

A projektet közvetlen metrókapcsolat és több mint 100 üzlet szolgálja majd ki, éttermekkel, teljes körű szolgáltatásokkal, sportolási lehetőségekkel. A Marina City területén egy óvoda, valamint a városnegyed lakói és dolgozói által látogatható Klubház is felépül, amelyben fitness-, illetve wellnessközpontot, coworkingirodahelyiséget, valamint közösségi konyhát is kialakítanak, a gyerekeket pedig beltéri játszósarok várja majd. Az autómentességet úgy oldják meg, hogy nem csak a garázs területét, hanem a kiszolgáló funkciókat ellátó járművek útvonalát (kukásautó, költöztető, ételfutár) is a felszín alá viszik le. A beruházás részeként a Cordia egy különleges árvízvédelmi rendszert is kialakít, amelyet a környezetbe illeszkedő magaspart kiépítésével, tájépítészeti elemek alkalmazásával hoz létre – ennek kivitelezése már el is kezdődött. A beruházás értéke mai áron több mint 400 milliárd forint.

A Marina City fejlesztési koncepciójának meghatározó pillére a fenntarthatóság és az energiahatékonyság. Az építkezés során felhasznált hálózati villamos energiát zöld forrásból vételezi a beruházó, az épületek hőenergia-szükségletét pedig levegővíz és talajszondás víz-víz hőszivattyúk fedezik, így nincs szükség sem földgáz, sem távhő használatára. A lakóházak tetejére napelemrendszert telepítenek, ezáltal az energiatermelő berendezések üzemeltetéséhez szükséges hálózati villamos energiát zöld forrásból egészítik ki. Az elektromos autózás terjedésére válaszul egy saját fejlesztésű rugalmas töltésmenedzsment-rendszert is kiépítenek, amely képes kiszolgálni a járművek teljes töltési igényét.

A Cordia a városrehabilitáció terén nagy jártassággal rendelkező nemzetközi építészirodát, a Bjarke Ingels Groupot is bevonta a tervezésbe, a tájtervezési munkákat a Garten Studio, az árvízvédelmi rendszer tervezését a TÉR-TEAM mérnökiroda végzi, az épületek tervezésén pedig a Dyer Group építésziroda, a Közti, a Radius B+S építésziroda, valamint a Puhl és Dajka Építész Iroda dolgozik.

A Dyer Group tervei az építésziroda közleménye alapján:

A Marina City déli tömbjének a beépítési terve több körös tervezési folyamat eredményeként alakult ki, amelyben több külföldi és hazai építésziroda vett részt. A végleges beépítési koncepció és az első ütemek meghívásos tervpályázat során kerültek megformálásra, a pályázatot és a megvalósítást a Dyer építésziroda tervei nyerték el. A koncepció egy vegyes – magas és középmagas – épületekből, a használatokat tekintve is vegyes és autómentes, zöld szabad terekkel szabdalt épületegyüttest definiált. A beépítési terv a Duna-parton pontszerű, 65 m magas épületeket határozott meg lakó rendeltetéssel, a megengedett épületmagasságot kihasználva minimalizálva azok lábnyomát és maximalizálva a körülöttük lévő szabad tereket, átjárhatóságot és átláthatóságot biztosítva a tervezési terület belső részei felől. A pontszerű beépítéssel a homlokzatok távolsága az építési program keretein belül maximalizálva lett, a fenti telepítéssel emellett teljesíthetőek voltak a benapozással és a kilátással kapcsolatos igények is. A Duna Plaza oldalán a beépítés zártabb karaktert vesz fel, térfalat képezve a forgalmasabbá váló Cserhalom utcai oldalon.

Az épületek között egy autómentes, közhasználat céljára átadott parkos terület kerül kialakításra. Minden gépjárműforgalom térszín alatt halad, így lehetőség volt a zöldterületek maximalizálására.

Organikus szerkesztésű déli tömb

Az “A" tömb területét, szabad tereit organikus szerkesztésű formavilág jellemzi, ami a part menti területeken is visszaköszön. Ebben az organikus rendszerben megjelenik néhány határozott tengely és kisebb-nagyobb városi tér. A legkarakteresebb ezek között a terület délnyugati sarkában, a vízparton kialakuló főtér, amely kapcsolatot is biztosít a szomszédos, már beépült területekkel. A teresedéseknél a kialakított formavilág diffúz módon oldódik fel és képez átmenetet a más karakterű szomszédos területek irányába. A belső, az épületek között lévő védettebb terek csendesebbek, a nyitott tereket aktivizáló szabadidős funkciók elsősorban a vízparti sávban kaptak helyet. A Dyer építésziroda az “A" tömb kilenc épületéből négy épületet tervezett tovább a beépítési terv koncepcionális elveit követve, a vízpartra pedig három, egymáshoz hasonló, 65 m magas lakótömb kerül.

Kehelyforma és szirom-szerű erkélylemezek: Lakóépületek (A1-A2-A3)

A Dyer által megformált három Duna-parti lakóépület organikus formavilága a beépítési terv tervezési szempontjaihoz igazodik, azzal párhuzamosan alakult. Az épület vizuálisan meghatározó elemei a lekerekített, szirom-szerű erkélylemezek. Ezek szintenként más és más geometriát vesznek fel, illetve helyenként megszakadnak, ilyen módon függőlegesen is tagolva az épületet, erősítve annak vertikalitását. Az erkélylemezek szintenkénti változásai enyhe kehelyformát kölcsönöznek az épületnek, tovább oldva a beépítési terv által megengedett épületkubatúrából adódó esetleges tömbszerűséget. A lekerekített formák, sarkok vizuálisan tovább csökkentik az érzékelt épülettömegeket. A penthouse szintjén egy felszabadultabb, dinamikus tető zárja le az épületet.

A Dyer tervezői által megformált körbemenő erkélyszirmok, mint árnyékoló konzolelemek, kiemelt szerepet töltenek be az épület energetikai kontrollálásában, hőterhelés csökkentésében, a belső terek védelmében is. A geotermikusés napenergia felhasználásával működtetett épület tudatos tervezésével sikerült elérni, hogy az épület energiafelhasználása közel felére csökkent egy, a jogszabályi minimumkövetelmények szerint tervezett mai átlagos lakóépület összehasonlításában.

Forrás: Cordia sajtóközlemény, Dyer Group