Helyek/Városépítészet

Liberland Design Competition 2020 – A MICROarchitects majdnem díjazott pályaműve

2021.10.11. 16:06

Liberland a világ legfiatalabb majdnem országa. A Liberland Design Competition 2020 pályázat konkrét városépítészeti és építészeti megoldásokat keres a szerb-horvát határon fekvő dunai sziget beépítésére. A terület érzékeny geopolitikai és emberi helyzetével, miszerint 20 éve a jugoszláv polgárháború folyt itt, ugyanakkor sem a kiírás, sem maga Liberland nem foglalkozik. Ezt a fájó űrt tölti ki a MICROarchitects, Borsos Melinda DLA és Dimitrijevic Tijana DLA, majdnem díjazott pályaműve.

ELŐSZÓ A SZERZŐKTŐL

Csapatunk, a MICROarchitects 2021 júniusában részt vett a Liberland Design Competition 2020 pályázaton. A pályázat célja Liberland város/ország komplex és konkrét építészeti és városépítészeti megtervezése. Helyszíne Liberland, egy kis dunai félsziget a szerb-horvát határ mentén, a világ legújabb miniállama. A zsűri elnöke Patrik Schumacher építész és filozófus, aki nem csupán Zaha Hadid irodájának új vezetőjeként ismert, hanem neo-liberális, provokativ, a szociális lakhatás és a közterek eltörlése mellett érvelő publikációi miatt is „hírhedt". Jelenléte és aktív részvétele Liberland megtervezésében szakmai súlyt ad az ugyan részletesen kitalált, ám sok szempontból ingatag Liberlandi történetnek.

Liberland 2015-ben már írt ki tervezesi pályázatot hasonló tartalommal. Mind az akkori, mind az idei pályázat kiírása és célkitűzései figyelmen kívül hagyják a Liberland által elfoglalt földterület háborús múltját és összetett kontextusát. Véleményünk szerint ugyanez elmondható a 2015-ben – és a mi projektünk kivételével a 2021-ben – beérkezett pályamunkákra is. Ezt emberileg és szakmailag elfogadhatatlannak tartjuk. Ezért indultunk a pályázaton egy kifejezetten kritikai – és szándékaink szerint konstruktív – pályaművel.

A következő szöveg a leadott pályázati anyagunk magyar fordítása.

1
LIBERLANDI TÖRTÉNET
ISMERD EL A KONTEXTUST!

Bár Liberland egy illékony – ám részletesen kidolgozott – virtuális utópia, a földterület, melyet elfoglal valós. A félsziget az utóbbi húsz év bizarr harcainak állít mementót: egyike azoknak az ún. “zsebeknek" a szerb-horvát dunai határ mentén, melyre a vérontások után ma éppen senki sem tart igényt. 7 hektárnyi senki földje.

Liberlandnak e valós kontextusa teljesen hiányzik az eddigi Tervpályázatok kiírásából. A pályaművünk célja, hogy ezt a fájó űrt kitöltse, és párbeszédet indítson az utópia, a kontextus és a felelősség hármasáról – Liberland esetében és általánosan is.

Úgy gondoljuk, Liberland több lehet, mint egy mindentől független, kontextus-mentes, virtuális cyber-ország. Ha felismeri és elismeri a saját történetét, valós “common ground" lehet belőle - emberi, ökológiai, geopolitikai értelemben egy valóban egyedi, különleges és szabad hely.

2
LIBERLANDI VÍZIÓK
EZ NEM SCI-FI! DE NEM IS EMLÉKHELY

Két szélsőséges – és szerintünk egyaránt elfogadhatatlan – víziót vázolunk fel Liberlandról. Az egyik a sci-fi filmekbe illő futurisztikus nagyváros, a másik a háborús bűnök megemlékezési helyszíne.

Van valami mélyen bántó és felkavaró abban, ha szemet hunyunk a háború utáni, trauma utáni, konfliktus utáni kontextus felett, és egy újabb Dubait tervezünk a Duna partján – egy olyan területen, ahol ma is újabb tömegsírok kerülnek elő, a háborús bűnöket még tárgyalják Hágában, az elveszett apákat, testvéreket, fiúkat még keresik; ahol a kiontott vér még szó szerint nem száradt meg, mindezt a tettesek nem ismerik el, és a normalizáció csupán egy messzi elmélet.

Egy ilyen elképzelt liberlandi metropolisz azt is üzeni, hogy ennek a föld darabnak itt nagy politikai és gazdasági értéke van – amelyért érdemes háborút indítani. Ebben a helyzetben ez egy potenciálisan, ha nem is szándékosan veszélyes üzenet.

Mély meggyőződésünk, hogy valamilyen módon fejet kell hajtani a környék fájó története előtt. Ugyanakkor, alapos vizsgálódás után, arra jutottunk, hogy a liberlandi félsziget nem megfelelő hely a háborús emlékhelynek. Egy független, az áldozatok/tettesek részvétele nélkül létrehozott emlékmű itt ugyanis tovább mélyíthetné az amúgy is friss konfliktust.

Ehelyett egy harmadik utat mutatunk be: egy fizikailag és virtuálisan is szabad "common ground" Liberlandot.

3
LIBERLANDI SZABAD SZIGETEK
SENKI FÖLDJE HELYETT “COMMON GROUND"!

Javasoljuk a dunai senkiföldje-zsebek egyesítését, és a Liberlandi Szabad Szigetek megalapítását.

Helyi lokális szinten Liberland egy természetes/semleges találkozóhely lenne a megosztott helyi közösségek számára – egy vad dunai strand, egy burjánzó kirándulóhely –  amely felvillantja az egymás mellett élés egy új alternatíváját.

Tágabb, globális léptékben a Liberlandi Szigetek egy 21. századi live-and-let-live utópia, amely hálózatait nem a megszokott módon építi, téglából és betonból, hanem olyan kortárs irányelvek mentén, mint az  ún. imaginative geographies, cyber space és blockchain.

4
VILÁGÍTÓTORONY LIBERLAND
TEDD LÁTHATÓVÁ!

A pályázatunk egy építés-mentes, korlátozás-mentes Liberlandot fest meg, amelynek lakosai világszerte élnek, és amelynek egyetlen egy épített eleme van: a Liberlandi Világítótorony.

A Világítótorony messziről látható, egyszerre fizikai és szimbolikus jele Liberland különleges értékrendjének.

Liberland maga földi útról közelíthető meg Horvátországból, vagy vízi úton Szerbiából, az ún. Napredak területéről. A Liberlandiak és a látogatók a környező településeken szállhatnak meg a Duna mindkét oldalán, míg a liberlandi Bitcoin-Freedom hajó minden egyéb működéshez szükséges funkciót szolgáltat.

5
LIBERLAND FESZTIVÁL
KEZDD EL MA!

Liberland eddig is zarándokhely volt világszerte elszórt lakosai számára, az új és egyedi szabad/common ground/utópia státusza pedig további látogatókat vonz ide.

Illékony, megfoghatatlan és szabad tere ideális helyszín minden olyan eseménynek, amely futurisztikus utópiákkal és altarnatív életformákkal foglalkozik; ahol összeveszett/konfliktusban álló csoportok neutrális közegben találkozhatnak; nyári fesztiválok színtere – mint a Floating Man – és találkozópont mindazok számára, akik keresik a helyüket a mai társadalomban.

Így Liberland több síkon és rétegben létezik, mint a vágyak és álmok helyszíne, egy valóban szabad és felszabadító élmény és hely.

UTÓSZÓ A SZERZŐKTŐL

A pályázatunk nagy meglepetésünkre elnyerte a zsűri tiszteletdíját, de csak majdnem, mert a díjazott, publikált pályaművek között már nem szerepeltünk. A később megkapott indoklás szerint, a tervünk mégsem felelt meg a kiírásnak. Ezután személyesen Liberland elnöke meghívott bennünket, hogy mégis bemutassuk a javaslatunkat az idei liberlandi Floating Man fesztiválon. Azonban ez megint csak majdnem valósult meg, mert az előadásunkkal kapcsolatos szervezés az utolsó pillanatban megszakadt.

Ebben két dolgot látunk: egyrészt pont azt az ambivalens elzárkózást a valós kontextustól, amelyre a pályázatunkkal kritikusan reagáltunk; de egy előremutató szikrát is, amely arra utal, hogy új, felkavaró szempontokat dobtunk be a Liberland körüli diskurzusba. Bízunk benne, hogy a jövőben ebből egy párbeszéd indulhat el! Mi készen állunk!

Borsos Melinda DLA
Dimitrijevic Tijana DLA
MICROarchitects (Team 237)

 

REFERENCIÁK:
PÁLYÁZAT ADATAI:

Pályázati kiírás 2020:  https://design.ll.land/

Nyertes pályázatok: https://liberlandpress.com/

Liberland hivatalos weboldala: https://liberland.org/en/

HÁTTÉRKUTATÁS/IRODALOMJEGYZÉK (1. sz. plakát):

1         Riding, J. Mobility and Humanity: The Former State Project | Progress Post #2 On Imagined Geographies And The Gaze From Afar. 2021.  [Online]  Available from: https://www.mobilityandhumanities.it/2021/04/01/the-former-state-project-progress-post-2/  [Accessed May 05, 2021]
2         Baillie, B.: Vukovar’s Divided Memory: The Reification of Ethnicity through Memorialisation. Electronic Working Papers Series. 2012.  [Online]  Available from: http://www.conflictincities.org/PDFs/WorkingPaper25(DividedMemory).pdf from website: http://www.conflictincities.org/workingpapers.html [Accessed May 05, 2021]
3         Vukovar massacre. [Online]  Available from Wikipedia. https://en.wikipedia.org/wiki/Vukovar_massacre [Accessed May 05, 2021]
4         Malenica A., Prusina T.: Pripadnici Jugovojske uz pucnje uhitili pa pustili Vladimira Štengla, Nikolu Šafera i još 26-ero ljudi. 2002. [Online]  Available from: http://www.hsp1861.hr/vijesti2/020729tp.htm  [Accessed May 05, 2021]
5         Lewis-Kraus, G. The New York Times. 2015. [Online]  Available from: https://www.nytimes.com/2015/08/16/magazine/the-making-of-a-president.html [Accessed May 05, 2021]
6         Winners of Liberlands Architectural competition. 2016. [Online]  Available from: https://liberlandpress.com/2016/05/20/winners-liberlands-architectural-competition/
7         Dannenberg, N., Levitz,D. DW.: Serbian President Tadic apologizes for Vukovar massacre 2010.  [Online]  Available from: https://www.dw.com/en/serbian-president-tadic-apologizes-for-vukovar-massacre/a-6188935 [Accessed May 05, 2021]
8         Calvino I. (1997): Invisible Cities. Vintage Publishing.1997.
9         Socialist Federal Republic of Yugoslavia, [Online]  Available from Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Socialist_Federal_Republic_of_Yugoslavia#Dissolution_and_war [Accessed May 05, 2021]

KÉPJEGYZÉK (1.-5. sz. plakátok):

1         háttérkép alapja: “photo no. 4626077 by Photon" from pexels.com

2         háttérkép alapja: “photo no. 925743 by João Jesus" from pexels.com

           első grafika alapja: “Winners of Liberlands Architectural competition" cover image (6)

           második grafika alapja: The Memorial to the Murdered Jews of Europe in Berlin

3         háttérkép alapja: “george-hoyningen-huene-the-divers-photographs-platinum-print-zoom_550_703" from pinterest.com

4         háttérkép alapja: “photo no. 5022356  by João Vitor Heinrichs" from pexels.com

5         háttérkép alapja: “Плакат для танцевальной студии_Что можно улучшить" from pinterest.com/jazzup

Minden grafikai feldolgozás, és egyéb grafika, rajz, képi anyag: Team 237/MICROarchitects.

 

 

Szerk.: Paár Eszter Szilvia