Közélet, hírek

Kívül-belül megújult a válaszúti Bánffy-kastély

2023.11.24. 10:37

Csütörtökön adták át a felújított Bánffy-kastélyt az erdélyi Válaszúton. A több mint öt évig tartó helyreállítás során a homlokzatok és a belső terek mellett a kastélyparkot is rendezték. 

A Kolozsvártól 25 kilométerre található műemlék épület felújítása az Európai Unió és a Kolozs megyei közgyűlés támogatásával valósult meg. Erre a célra 2017-ben nyert csaknem 20 millió lejes (1,5 milliárd forint) uniós támogatást az önkormányzat, az összeget saját költségvetéséből egészítette ki. A tervek szerint kulturális központként fog működni az újjászületett épület, és a turisztikai körforgásba is bevonják majd.

 A csütörtöki átadón a tervezési és restaurálási munkálatokat összefogó Guttmann Szabolcs műépítész hangsúlyozta, hogy a válaszúti Bánffy-kastély azon kevés erdélyi nemesi rezidenciák egyike, amelynek teljes belső burkolata, sőt a párizsi világkiállításon díjazott egyedi cserépkályhái is megmaradtak, ez adja a fő értékét. Kiemelte, hogy Erdélyben többnyire csak a templomok őrizték meg eredeti berendezésüket, a kastélyoké szinte teljesen elveszett. Kitért arra is, hogy a munkálatok során a kastély udvarát, parkját is helyreállították, ami szintén nem gyakori Erdélyben. "Kolozs megyében először avathatunk fel igazi műemlékegyüttest" - fogalmazott beszédében a műépítész, amelyről az MTI tudósított. Tulogdy László építész elmondta, hogy mivel a kastély lakóépület volt, meg akarták őrizni a hangulatát, minőségi bútorokkal rendezik be. Nagy nyereségnek nevezte, hogy a pincét is sikerült megmenteni rendezvénytérnek.

A farestaurálási munkálatokat Rostás Árpád és Balla Csaba farestaurátorok végezték. A szakértői csapatnak a többi között Kolozsi Tibor kőrestaurátor és Weisz Attila művészettörténész is tagja volt.

A válaszúti kastély az egyik legfontosabb erdélyi nemesi família, a Bánffy család nyári rezidenciája volt. A 19. század második felében nyerte el jelenlegi formáját, egy jelentősen megrongálódott udvarház átalakításával keletkezett. Legnagyobb értékét az épen megőrzött belső burkolatok képezik. A csarnok földszinti falait tölgy- és kőrisfából készült neoreneszánsz jellegű burkolat borítja. Az ebédlő fő ékessége a zöld mázas cserépkályha, melynek két oldalfalán a magyar történelem jelentős pillanatait ábrázoló domborművek láthatók. Az épület államosítása után előbb gyermekotthonként, majd lerakatként funkcionált.    

Forrás: MTI