Közélet, hírek

Képzési központtá fejlesztik az egykori SZÖVOSZ-üdülőt Balatonszepezden

2023.02.22. 15:42

A beruházás során az itt álló Makovecz-épületek felújításával terveznek, bővítenék a szálláslehetőséget, valamint egy konferenciaközpont is épül.

A korábban a Tranzit Ház-pályázatot kiíró Kommentár Alapítvány most a Balatonszepezd Képzési Központ fejlesztésére folytatott le közbeszerzést, derül ki az uniós értesítőből. A leírás szerint az elvégzendő munkálatok keretében elbontanák a helyszínen található, "rendkívül rossz állagú" épületeket (ez összesen 14 egységet érint), valamint tervben van a területrendezés, parkosítás, a zöldterületek karbantartása, az új funkciókhoz szükséges közműhálózat kialakítása, továbbá út- és járdaépítés.

Az ingatlan érdekessége, hogy itt találhatók a Makovecz Imre által 1965-ben tervezett, az egykori SZÖVOSZ (vagyis a Szövetkezetek Országos Szövetsége) üdülőjének egységei, amelyek a felújítás után új funkciót kapnak, így rendezvénypinceként, vendéglátóteraszként, szabadtéri grillezőként, kerékpártárolóként, férfi-női vizesblokként és öltözőként működnek majd. A szálláskapacitást tíz, tájba illeszkedő, téli-nyári üzemű, egyenként 4-6 fő befogadására alkalmas, közművesített, helyben felépített, helyhez rögzített faház építésével bővítik. Rendeltetésüket tekintve ezek az egységek szervesen csatlakoznak majd a konferenciaközponthoz.



A teljes, 11000 négyzetméternyi ingatlanegyüttes kertészeti-, tájépítészeti munkálatainak elvégzése után a terület "visszanyeri rendezettségét a korábbi elhanyagoltság után, valamint az egyes épületek és funkciók kapcsolata is kialakul", írják, hozzátéve, hogy "a megmaradt épületek gépészeti és elektromos vezetékektől megfosztva állnak, ezek pótlása, illetve felújítása elkerülhetetlen"

A dokumentum szerint "a Képzési Központ mérete indokolja, hogy bővítésre kerüljenek a jelenleg rendelkezésre álló szálláslehetőségek". Az ingatlancsoport északi részén korábban 10 faház állt, ám ezek állapota "menthetetlenül leromlott" volt, el kellett bontani őket. Jelen ütemben ezt a kapacitást akarják visszaállítani; a könnyűszerkezetes épületek egyenként 49 négyzetméteres alapterületű, vasbeton lemezalapra épített egyszintes, favázas, cserépfedésű házak lesznek pergolával. A nyertes ajánlattevő a felhívásra egyedüliként jelentkező Brillbau Építész Tervező és Kivitelező Kft. lett. 

A leírásban említett konferenciaközpont kivitelezését illetően még 2021 decemberében bonyolítottak le közbeszerzést, amit szintén a Brillbau nyert. Az akkori leírás szerint az épület 120 fő befogadására lenne alkalmas, benne egy 274 négyzetméter alapterületű, mobilfalakkal három részre osztható konferenciatér, egy 158 négyzetméternyi fedett terasz, egy látványkonyha-szerűen kialakított melegítőkonyha és a hozzájuk tartozó kiszolgálóhelyiségek kapnak helyet. Az ÉTDR szerint a konferenciaépület tervei 2021 júniusában kaptak engedélyt, ám az általános tájékoztatási felületre feltöltött tervlapok anonimitása miatt a tervezők kiléte egyelőre ismeretlen. Eközben egyébként a főváros VIII. kerületében, a Puskin utcában, a Magyar Tisztviselők Országos Egyesületének hajdani klubházában kialakítani tervezett Tranzit Ház kivitelezéséről még mindig nem született döntés, a legutóbbi, tavaly év végi eljárás során végül nem kötöttek szerződést egyik ajánlattevővel sem. Az APM Consulting által jegyzett győztes tervet ebben a cikkben mutattuk be. 



Makovecz Imre a Magyar Építőművészet 1968/1 számában mutatta be az általa tervezett SZÖVOSZ üdülőtelep első, addigra megvalósult ütemét; ebben az etapban hétvégi házak és kiszolgálóépületek épültek, míg a másodikban egy 200 férőhelyes üdülőt és szállót terveztek kialakítani.

"A telep a kijelölt terület felső, erdővel borított részén foglal helyet, és 20 darab hétvégi házból, tisztasági, konyha- és borozó-büféépületből áll. Az épületekhez úthálózat, gépkocsi parkoló és szennyvízkezelő berendezés készült. A telek a Balaton mellett húzódó országút fölött, a széles dombhát egy szakaszát foglalja el. Felső részét sűrű, fiatal erdő borítja.

A terület Ny-i oldalán sziklába vágott régi borospincét a borozóhoz felhasználtuk. Eléje fedett-nyitott fogyasztótér, kürtös szabadtűzhely épült és WC-t toldottunk hozzá. A három központi kis épület a lejtőn egymás fölött helyezkedik el. Karakterüket igyekeztünk a környezet sziklás, erdős formáihoz megtalálni. Az épületeknek ´profilja´ és ´arca´ van, egy irányba fordulnak, tömegük az egymásba átnyúló falakkal úgy kapcsolódik, hogy egymástól vizuálisan és szerkezetük szerint is elválaszthatatlanok.


A falak lefelé szélesedő talpukkal, sziklás és görgeteges talajon nyugszanak. A fölfelé elkeskenyedő és nyílásokkal felbontott falak sátortetőket tartanak, ezek közül egy — a borozóé — felnyílik a Balaton felé. A zártság megszüntetését a tetőszerkezet redőzetével érzékeltettük. A használat egyszerű igényeit a természet elevenségének tágabb értelmű és értékű eszméivel igyekeztünk gazdagítani. Ezért törekedtünk természetes anyagok, mint a kő, fa és kavics használatára, a szimmetria alkalmazására az egyes épületeknél, valamint arra, hogy a részletek és tömegek organikus összefüggésbe kerüljenek egymással" - foglalta össze Makovecz a cikkben.