Épülettervek/Tervpályázat

Hajdúszoboszló multifunkciós csarnok - Praktikusság és belső meghatározás

2021.02.11. 07:53

Csépke Tamás, Molnár Kristóf és Szabó Kristóf terve az épület belső, a multifunkcionalizmust és praktikusságot lehető legjobban kihasználó szerkezetéből indult ki, és ez a belső rendszer határozza meg az épület külső jellegét is. Ehhez a vázhoz idomul hozzá a külső és belső terek jellege, alapvető ritmikusságot adva a környezetnek. A Hajdúszoboszló Multifunkciós Rendezvénycsarnok tervezésére kiírt ötletpályázaton a hivatalos eredmények alapján a terv díjazásban részesült.

Tervezési alapgondolatok

A tervezési terület Hajdúszoboszló peremterületén található. A helyszín közelében a város turisztikai övezete, sportpályák, családi házas lakóövezet, és a városba vezető főút mentén lévő szolgáltató épületek helyezkednek el, ezek mellett kihasználatlan zöldterület keretezi a helyszínt. A terület meglehetősen heterogén képet mutat és nincs kialakult karaktere, egyedüliként a kemping terület ligetes fás övezete, ami leginkább jellemzi a környezetet.

Ebbe a közegbe terveztük pályamunkánkat úgy, hogy még a település morfológiája is képlékeny elemként szerepelt a folyamat során. Az épület funkcionális kialakítása és a tervezési program jellegéből adódóan, valamint a környezet szabadon formálhatósága miatt egy olyan épület terve rajzolódott ki, ami szervesen rendezi és alakítja a környezetét.

Építészeti koncepció és tömegképzés

A tervezési terület "hely" jellege a heterogén környezet miatt és városszéli pozíciójából adódóan nehezen értelmezhető. Ezért az épület formai és tömegalakítását a belső logikai rendszeréből, és a tervezési program változatos használatú terek iránti szükségleteiből vezettük le. Az épület belső rendszere egy állandó üzemű és egy időszakos, ciklikusan intenzív használatú részből tevődik össze, amiket egy kiszolgáló térrendszer egységes keretbe rendező elemként kapcsol össze. Ezek a külön egységek jelennek meg a formaképzésben és tömegalakításban majd kapcsolódnak össze szervesen egy épületegyüttessé.

A főbb kiszolgáló funkciók elemei a „lábazati" földszintes keretbe foglalva masszívabb megjelenéssel szegélyezik az épületet. Ezt egy pilléres árkádsor keretezi, ami átmenetet teremt a közvetlen környezettel. A felépítményként megjelenő tömegek esetén könnyedebb, pavilonos jelleget szerettünk volna elérni, ezért az anyaghasználatában is a könnyedebb, transzparens, áttetsző felületek jelennek meg az üvegfelületek és polikarbonát burkolat alkalmazásával.

A földszinti tömegegység nagy kiterjedését lazítva egy belső udvart alakítottunk ki, ami a környező belső terek hangulatát is emeli, valamint szervezi a térrendszert.

Funkcionális felépítés

Az épület meghatározó két fő egysége az állandó és időszakos használati egységek, amiket egy központi elem kapcsol össze. Az így kialakuló fórumtér szolgál az épületegyüttes előtereként és kapcsolódik a belső udvarhoz is, ezáltal tágas, nyitott hangulatú helyet teremt. A látogatók számára több irányú megközelíthetőséget tesz lehetővé, méretéből és pozíciójából adódóan kisebb rendezvények lebonyolítására is alkalmas.

Állandó használatú épületrész

Az állandó használatú épületrész az előtérből több ponton keresztül elérhető. A játszóház, wellness és edzőtermi központ kapott itt helyet, valamint a konferenciatermek, illetve a nyugati homlokzat felől az üzlethelyiségek. Ezek közvetlen kapcsolatban állnak a külső területekkel és a Szép Ernő utca meghosszabbításával. Az edzőterem és a wellness részleg közlekedőrendszere szétválasztott, tiszta és koszos közlekedőre, ami az öltözőblokkon keresztül biztosított. A konferencia lobbyból közelíthető meg az épület működését biztosító irodahelyiség, tárgyalók és egyesületi irodák. A konferenciatermek közelsége lehetőséget ad arra, hogy hivatalos eseményeken az irodák közelében vannak és könnyen elérhetőek. Az állandó üzemű épületrész belső terei a már említett belső kertre néznek, ami ezáltal itt hangsúlyos szerepet kap.

Csarnok épületrész

A multifunkciós csarnok körül a földszinti épületrészben a csarnokot kiszolgáló helyiségek találhatóak, úgymint öltözők, raktárak, személyzeti szobák. A közlekedőrendszer kialakítása során a koszos és tiszta cipős útvonalak szétválasztását tartottuk szem előtt. A küzdőterek minden esetben a tiszta cipős közlekedőkről érhetőek el ezen épületrész területén. Két nagyobb küzdőteret foglal magába az épületrész: a nagy belmagasságú többfunkciós sportcsarnok és a kisebb küzdősport termeket befoglaló helyiségeket. A sportági szertárak a menekülési útvonalként is szolgáló közlekedőről érhetőek el. A multifunkcionális csarnok három részre osztható keresztirányban. A használhatóságot biztosítja a lelátók alsó sorainak mobilizált kialakítása, amelyek betolt állapota által a megosztott módon is három szabályos kosárlabda pálya fér el egymás mellett. A multifunkciós működést is segíti a sorok betolásával megnövelt küzdőtér adta lehetőség. A lelátó és az épület rendszerének szerkesztése következtében a pálya 28,00 méter széles.

Közlekedési rendszer és közönségforgalom

Az események alkalmával a közönség a sportolóktól teljesen elválasztva éri el kétoldalt a lelátó ülőhelyeit. Az előcsarnokból nyíló két lépcső és felvonó vezet a lelátószint előterébe. Az első emeleti szint a lelátók megközelíthetőségét biztosító közönségforgalmi terület, amit a pálya négy sarokpontjában található közlekedő mag és a rövid oldalak mentén található kiszolgáló blokkok szegélyeznek. Itt kaptak helyet a vendégforgalom számára szükséges mosdók, büfék, és ruhatárak. A pálya rövid oldalain található terekből belátási lehetőséget biztosítottunk a csarnokba, mely így folyamatos vizuális kapcsolatot biztosít.

A küzdőtérre, a földszinti előcsarnokból közvetlen bejutás is biztosított ez által lehetővé téve a változatos események lebonyolítását. Így könnyen használható a tér, kiállításra, koncertekre vagy egyéb nagy létszámú rendezvényre. Az elhelyezkedésükből adódóan a küzdősport termek is bevonhatók, mint egy-egy kisebb terem. Rendezvények előkészítése esetén az épület nyugati oldalán található gazdasági bejáraton keresztül közelíthető meg teherszállítási eszközzel, így zavartalanul megoldva a kipakolást és az állandó használatú terek működését.

Sportesemények alkalmával a sportolói bejárat az épület délnyugati sarkáról biztosított, ezáltal teljesen független a szurkolói bejáratként is szolgáló főbejáratoktól. Az előadói öltözők is ezen a bejáraton keresztül közelíthetők meg, illetve a VIP helyiségek is, amik a közönségforgalomtól elzárva saját lifttel juthatnak a lelátó szint felett, a második emeleten kialakított területekre. Ezen a szinten kaptak helyet a pálya közvetítő, sajtó, és technikai helyiségek is.

Az épület szerkesztése és szerkezetei

Az épület szerkesztésénél a tiszta, egyszerű geometriára való törekvés volt a cél, egy olyan szerkesztésmód használata, ami rokonítható az épület multifunkciós tulajdonságaival, mégse korlátozza az építészeti formálást és a térhasználatot. Alapmodulként az 5,6 méteres raszterre szerveződik a tartószerkezeti rendszer, ami kiegészül egy 2,8 méteres alapmodullal. Ebbe a rendszerbe szerveződnek bele a tartószerkezeti elemek a funkciós egységek és a helyiségek. A rendszer az egész épületet áthatja és a homlokzati frontokon is megjelenik.

Tájrendezés és telepítési koncepció

A terv a tágabb környezetrendezés szempontjából a szabályozási terv alapjaira építkezik. A tervezett útvonalak kialakítása nagyban hozzájárul a terület működésének javulásához, figyelembe véve az új épület és a városrész fejlesztésének szükségleteit. A meglévő úthálózat közlekedési irányait kiegészítve a területen olyan közlekedési rendszer kialakítása volt a cél, ami a közeli lakóterületek nyugalmát a lehető legkevésbé zavarja, arra nagyobb terhet nem helyez. Mindemellett kihasználja a városba vezető főút közelségét. A főbb közlekedési változás a terület tágabb környezetében a Sport út meghosszabbítása a Szép Ernő utcáig. A Sport utca eredetileg egyirányú forgalmát a Kemping utca és a Szép Ernő utca közötti szakaszon két irányúvá alakítva jelentősen mérsékelhető a kertvárosi övezet belső forgalma. Ezzel a kialakítással a terület a lehető legrövidebb úton tehermentesíthető. Ahogy a Szép Ernő út a Debreceni útra csatlakozik, közvetlen és közeli kapcsolatot tesz lehetővé a tervezendő többfunkciós sportcsarnokkal, valamint kialakul egy a szabadidős tömb körüli forgalomelvezető rendszer.

Az új épületegyüttes a tervezési terület keleti oldalán kapott helyet. Északról a vízmű telke, keletről, a meglévő erdős fás területrész, délről a szolgáltató épületek és fasor keretezi, nyugati oldalon pedig a Szép Ernő út tervezett meghosszabbítása, valamint az egykori kemping és a szabadidős park övezi. A telepítés főbb szempontja volt, hogy a meglévő szövetbe olyan módon kerüljön bele az új épület, ami a környezetet optimálisan alakítja. A jelentős számú parkoló elhelyezése az északi oldalra került. A Hajdú kemping és sportpálya melletti terület intenzív fás ligetes övezete nem sérül jelentősen, és a városi szabadidős park részeként további lehetőségeket rejt magában a későbbi fejlesztések során.

A terület hosszabb távú fejlesztése során az említett területrendezés alapként szolgálhat a város számára, hogy a Debreceni út mentén egy nagyobb szabadidős park jöhessen létre. A tágabb környezetben nagyméretű zöldfelület alakítható ki, amiben összekapcsolódik a Tessedik Sámuel utca irányába elterülő erdő és a szabadidős park, valamint a sportpályák területeivel, így a csarnok épülete egy zöldövezet központjában jöhet létre.

Csépke Tamás, Molnár Kristóf, Szabó Kristóf

 

Szerk.: Sulyok Georgina