Épületek/Lakóépület

Hagyományos kubusba rejtett passzívház – Bessancourt, Franciaország

2012.02.21. 11:48

Bessancourt városa Párizstól körülbelül 28 km-re, északnyugati irányban fekszik. A régi, érintetlen városközpont, illetve a városrendezési előírások hamar eldöntötték a Karawitz Architecture építészei által tervezett családi ház formai elrendezését, hagyományos kubatúráját. A klasszikus tömeg egyszerű, kortárs belsőt rejt, melynek műszaki megoldásai nem csupán passzívvá, de pluszenergiássá is teszik az épületet.

Bessancourt városa Párizstól körülbelül 28 km-re, északnyugati irányban fekszik. A 12-13. századból származó templomot régi, érintetlen városközpont veszi körbe keskeny utcákkal, udvarokkal és apró házakkal. A városrendezési előírásoknak köszönhetően a tervezendő épület egyszerű kubatúrája hamar letisztult. A bambusz rudak finom, levegős réteget képeznek, így szoborszerű forma jön létre, az áttetsző homlokzatkialakítás oldja a tömeget, mélységet teremt és könnyedséget kölcsönöz az épületnek. A fény a bambusz rudakon megtörik, és a napállástól függő, különös atmoszférát hoz létre a ház belsejében.

 



 

A tervezés során nagyon fontos elemet jelentett a "gerinc". Ez a gerinc 60 cm széles, 90 cm-ként kiosztott fakorongokból áll, melyek 1:2 arányban osztják két részre az alaprajzot. A nagyobb terület a déli oldalra esik, ide tartoznak a nappali és hálószobák, míg a kisebb rész az északi oldalon található, helyet adva a mosdóknak, illetve kiszolgáló tereknek. A szobák felosztása egyszerű, a közlekedők rövidek, a felhasznált építőanyagok kezeletlen, természetes anyagok; még a világítás esetén is felfedezhető a tiszta rendezőelv – az energiatakarékos fénycsövek és gépészeti kábelek a "gerinc" mentén futnak, egy-egy helyen akár látszóan elhelyezve.

 

 

A "gerinc" bizonyos részei teherhodró támaszként funkcionálnak, emellett helyet adnak a gépészeti szerelvényeknek is. Ez a központ építészeti elem néhol zárt, néhol felnyílik, mindkét oldalról megközelíthető, és szekrényként, polcként vagy válaszfalként is működik. Ez ad helyet a konyhának, a mosókonyhának, valamint a világításnak és szellőzőcsöveknek. Utóbbiak az esztétikai koncepciónak megfelelően részben láthatóak, ami érthetővé, világossá teszi a szellőzőrendszer felépítését.

 


 

A déli homlokzat mentén fém rácsokból álló gyalogjáró húzódik, mely erkélyként funkcionál, illetve a harmonikaszerűen nyitható árnyékolók megtámasztásaként szolgál. Az ily módon létrejött köztes tér újabb mélységet kölcsönöz az enteriőrnek. A házat főleg természetes anyagokból építették meg – fa panelekből készült a vásszerkezet, cellulózból és farostból a hőszigetelés, bio-festékkel kezelt gipszkartonból a belső falak. A tetőre szerelt fotovoltaikus panelek a francia szabvány értelmében pluszenergiás házzá teszik az épületet.


Új építésű, minősített családi ház
Helyszín: 95550 Bessancourt, Franciaország
Lakótér alapterülete a PHPP szabályozás szerint: 161 m²
Kivitelezés éve: 2008
Építész tervezők: Mischa Witzmann, Milena Karanesheva (Karawitz Architecture)
Fényképek: Hervé Abbadie

SZERKEZETEK

Külső falak: keresztben rétegelt fenyő, lég- és párazárás, fa alapú szálas hőszigetelő tábla, 24 cm I-gerendák cellulóz kitöltéssel, fa alapú szálas hőszigetelő tábla, alátétfólia, bambusz

Tető: keresztben rétegelt fenyő, lég- és párazárás, 30 cm cm I-gerendák cellulóz kitöltéssel, fa alapú szálas hőszigetelő tábla, alátétfólia, bambusz vagy PV panel

Födémlemez: cementsimítás, 20 cm EPS, betonfödém

U-értékek
Külső falak: 0,14 W/(m²K)
Tető: 0,12 W/(m²K)
Födémlemez: 0,17 W/(m²K)

Ablakok
Fa ablakkeret alumínium burkolattal, falcsatlakozásnál extra hőszigeteléssel
Uw = 0,80 W(m²K)
Tripla üvegezéssel, Low-E bevonattal és argon gáz töltéssel
Ug = 0,60 W(m²K) g-érték = 50 %

Szellőztetés, fűtés, melegvíz
Kompakt geotermikus szivattyú egység kereszt ellenáramú hőcserélővel, ŋHR = 76 %; külső légbeszívás földalatti talajhőcserélőn keresztül, napelemek

Épület légzárása: n50 = 0,48/h

Fűtési igény (a PHPP szerint számolva): 11 kWh/(m²a)

Elsődleges elektromos áram igény (a PHPP szerint számolva, a teljes elektromos áram igényt tekintve, a napkollektor-rendszerből származó áram figyelembevétele nélkül): 90 kWh/(m²a)

Építési költségek:  1.800 Euró/m²