Épülettervek/Hallgatói terv

Gyógyvíz és gyógyulás - István Nóra diplomamunkája

2021.10.06. 16:08

István Nóra diplomamunkájában a hazai gyógyfürdő-kultúrát gondolta tovább egy nemzetközileg már elterjedt alternatíva szerint, mely inkább a fizikai és lelki újjászületést helyezi előtérbe.

Témaválasztás

Külföldön a fürdőzésnek kultúrája van, melyek az elvonulásról, a rekreációról szólnak. Erre számos nemzetközi példa van, azonban hazánkban ilyen fajta szemlélet nem igazán elterjedt. Egy olyan fürdő épületet szerettem volna tervezni, ahol nem az élményvilág dominál, hanem a figyelem a befelé fordulásra, a gyógyulásra koncentrálódik. Diplomamunkámban erre keresem a választ. Egy olyan alternatívát, egy képletet boncolgatok, mely fogódzója, kiindulópontja lehet ennek a nézőpontnak.

Helyszín

A helyszínválasztás viszonylag egyszerű volt, ugyanis szülővárosomban, Tiszavasváriban és környékén az egyik legkiválóbb minőségű, 60 -79 fokos gyógyvíz található, ami jelenleg nincs kihasználva eléggé. Jelenleg egy strand üzemel a városban, azonban ez csak a nyári időszakban működik, télen nincs lehetőség fürdőzni. Az én tervem részben erre is kínál megoldást, egy olyan fürdő épületet, ahol télen-nyáron egyaránt lehet kikapcsolódni, valamint gyógyulni. Az épületben helyet kapna több fizikoterápiás célt szolgáló helyiség, ahol gyógykezeléseket végeznek képzett szakemberek.

A területen 79 és 60 fokos hidrogénkarbonátos, fluoridot, jódot, brómot, metakovasavat és metabórsavat is tartalmazó gyógyvíz van. Ezzel kezelhető betegségek: bőrbetegségek, mozgásszervi betegségek, ízületek kopásos betegségei, nőgyógyászati és urológiai betegségek. A Tiszavasvári strandfürdő nagyon híres, és népszerű volt a 80-90-es években a város határában található gyógyvíz forrás miatt, mely közelébe a strand épült.

A tervezési telek a Tiszavasvári Strandfürdő melletti hosszúkás üres terület. Ez a Nyárfa utcáról közelíthető meg, melynek túloldalán üdülő telep található. A város külső, üdülő - pihenő övezetében helyezkedik el, laza városszövetben. A szomszéd telkeken található a már említett strand, egy gyermek- és ifjúsági tábor, valamint egy mesterséges tó is. Mellette húzódik a Keleti főcsatorna, és a közelben egy horgásztó is van.

Telek beépítése

A telken az épületet úgy helyeztem el, hogy bejárata a Nyárfa utcára néz. Onnan azonban nem direkt módon lehet megközelíteni, hanem egy ösvényen át, a beépített fás környezetbe mely egy gyógynövénykert mellet fut, és azt megkerülve érjük el az épület bejáratát. Fontos szerepet játszik a tervben az épület köré telepített sűrű aljnövényzetes erdő, melyet úgy képzeltem el, hogy idővel szépen lassan körbenövi az épületet. Ez is egyfajta védőburkot képez az épület körül, hasonlóan, mint az épületet körül határoló tömör falak.

Az épület „előkertjeként" helyet kapott egy gyógynövény kert, melyben különféle, az itteni funkciókhoz hasznos növényeket termesztenének. Az épület mögött a sűrű erdő szövetbe két tisztás jelenik meg, melyből egyiket egy jóga udvarnak képzeltem, amihez egy kültéri pavilon is tartozik.

A tervemben igyekeztem egy alternatíváját megmutatni annak, hogyan lehet az itthoni wellness világból kilépni, és egy más aspektusát megvizsgálni a fürdőzésnek, gyógyulásnak az építészetben. A terv egyfajta kísérlet is arra, hogyan tud így működni ez a funkció, melynek célja az, hogy átéljük a fürdőzés egészét, valamint a gyógyulást, kiszakadjunk a valóságból, és forduljunk egy kicsit befelé, ha csak egy kis időre is.

Egy olyan saját világot alakítok ki a területen, ahova el tudnak vonulni az emberek a mindennapjaikból gyógyulni, és kikapcsolódni. Egy téglalap alakú épületet hoztam létre a telek közepén, mely belső udvarokkal tagolt, és ezeknek más-más funkciója van. Az épület körül egy sűrű fás, erdős környezetet gondoltam kialakítani, mely az épületet egy védőburokként veszi körbe. A fürdő épülethez tartozik egy 7 szobás szállás rész is, mely azok számára lett kialakítva, akik esetleg több napos kezelésekre érkeztek messzebbről, így itt meg tudnak szállni arra az időre. Az épület legfőbb koncepciója a befelé fordulás, a gyógyulás, így a külvilág felől elhatárolódik, a belső udvarokra néz nagy megnyitásokkal.

Tömegalakítás

Alapjába véve az egész épület földszintes, ami a kezdetektől fontos szempont volt számomra. Azonban voltak terek, amik megkövetelték a nagyobb belmagasságot, mint például a fürdő tér vagy az előcsarnok, így azokat megemelve, alakult a tömeg. Mintegy dobozok helyezkednek el az épületen. Ez is egy koncepcionális elv lett, az épület síkjából lefelé süllyesztve az átriumok, kiemelve pedig a nagy belmagasságot igénylő terek kiegyenlítik egymást. 

Az épület befelé fordulása miatt a külső homlokzatok egyáltalán nem harsognak, azokat a lehető legegyneműbbre, legsematikusabbra próbáltam alakítani. Kifelé a tömegnek 3 arca van, a teljesen tömör fal, a perforált részek, ahol a mögötte lévő világ átsejlik, és a teljes megnyitás, amit csak a bejáratoknál alkalmaztam. Befelé azonban az egész épület ki van üvegezve, az udvarok felé.

Konklúzió:

A fentebb említetteket szerettem volna valahogy egy terv formájában átadni, megfogalmazni, és ennek eredményként egy Gyógyterápiás fürdőt terveztem melynek célja, az ide érkezők számára megnyugvást, befelé fordulást, gyógyulást nyújtani. Itt megtapasztalhatják a fürdés kontemplatív élményét, elvonulhatnak a mindennapokból, és mint testi mind lelki feltöltődést kaphatnak. Célom az épülettel, hogy minél több embernek tudjon segíteni, és itt a gyógyulásnak egy pozitív folyamatát éljék át.

Szerző: István Nóra

 

 

Szerk.: Vermes Ráhel