Épületek/Lakóépület

Foghíjak a lakótelepen – a Mae Architects két önkormányzati szociális bérháza

2022.02.04. 08:07

Igényes anyagok, tágas lakások, privát teraszok és erkélyek, zöldellő közösségi kertek – ilyenek is lehetnek a szociális bérlakások. A Regent´s Park lakótelep kényszerű megújításának első ütemében két kiemelkedő minőségű bérház épült fel a többek között önkormányzati lakásépítésre speicalizálódó Mae Architects tervei szerint.

A régóta tervezett HS2 vasútvonal – a Csatorna-alagút angliai végétől Londonig tartó HS1 után – az Egyesült Királyság második nagysebességű vasútvonala lesz. Megvalósulását sokan támogatják és sokan ellenzik, azonban az első, Londonból induló ütem kivitelezése már 2019-ben elkezdődött. Bár a Camdeni Önkormányzat sokáig ellenezte a vonal építését, és megpróbálta elérni, hogy annak útját megváltoztassák, végül a kerület vezetőinek be kellett látnia, hogy a fejlesztés negatív következményeire muszáj felkészülniük.

Ennek egyik lépéseként az önkormányzat vállalta, hogy a vasút építése miatt lebontandó épületek lakói számára új szociális bérlakásokat épít, lehetőleg a környező területeken. A kerületi tervezők, a mesterterveket kidolgozó Mae Architects-el és Matthew Lloyd Architects-el közösen, 10 olyan telket jelöltek ki, amelyeken belül új épületek építésével vagy már meglévők bővítésével elhelyezhetők az otthonaikat elvesztő családok. A több évig tartó előkészítési folyamatba az építészeken és tájépítészeken túl a lakótelep lakóit is bevonták, akik emiatt egyrészt folyamatos visszajelzést kaptak arról, hogy az önkormányzat segíti őket, másrészt a konkrét épületek és lakások bizonyos részleteivel kapcsolatban is elmondhatták véleményüket. A végül 8 telken 122 új lakást, valamint több közösségi funkciót is létrehozó beruházás során a camdeni People’s Theatre épülete és a terület köztereinek egy része is megújul. 

A projekt 2019-ben befejezett első ütemében a Mae Architects tervei szerint 21 új lakás valósulhatott meg, két új szociális bérház felépítésével. A Robert Streeti Kirkfell épületben 13 új lakást , a Varndell Streeti Caudale épületben pedig 8 új otthont vehettek birtokukba a bérlők. Mivel a vasút építkezésének kezdete már rohamosan közeledett, a kivitelezőknek szűk határidőn belül kellett dolgoznia, ami azonban nem mehetett az építészeti minőség rovására. 

Az első új épület a Robert Streeten található, amely az új vasútvonal megépülte után minden bizonnyal a környék egyik fő közlekedési útvonala lesz. Éppen ezért a Kirkfell épület lineáris tömbje markáns homlokzattal fordul az utca irányába. A világos színű, többféle árnyalatú téglaburkolat, a konzolosan kinyúló vasbeton erkélyek és az ezeket felosztó oszlopok, melyek a földszinten kolonnádként folytatódnak, egyértelműen, de nem tolakodó módon emelik ki az épületet az utcaképből. Ezek a részletek, bár nem egy az egyben, de rímelnek az utca szemközti oldalán és az 1950-es években épült lakótelep több más pontján található, végigfutó erkélyekkel kialakított lakóépületekre. 

A korábban parkolóként funkcionáló területen épült lakóházban 11 kétszintes és 2 egyszintes lakás található, illetve a földszinten a Regent´s Park Tenants Associationt (a helyi lakóközösség szervezete) befogadó közösségi tér kapott helyet. Utóbbi nagy üvegfelületekkel néz az utca és a keletre található, megújult köztér irányába is. A közösségi térhez közösségi kert kapcsolódik, amely a közterületek irányából és a belső térből is megközelíthető. 

Az épület az utcai oldalon 5, északra nézve azonban csak 2 szint magas. Így egyrészt reagál az ebben az irányban szomszédos, alacsonyabb épületekre, másrészt a tetején kialakított gyalogjáróról érhetők el a 2-3. szinti lakások. A felső lakások hasonló megközelítése érdekében a tömeg a legfelső szinten ismét visszaugrik. A kétszintes lakások, bár hazánkban kevésbé elterjedtek, az Egyesült Királyságban közkedveltek – a lakók a megbeszélések során egyértelműen ezeket preferálták. A metszeteken jól látható, pár lépcsőfoknyi szintkülönbség miatt a földszinti közösségi tér és az első emeleti nappalik is nagyobb, 3,2 méteres belmagassággal rendelkeznek. 

A Verndell Street és a Stanhope Street sarkán található második épület két tömegből áll, reagálva a különböző irányokban található, egymástól erősen különböző lakótelepi házakra. A telek sarkát egy 6 szint magas lakótorony jelöli, míg észak felé 3 háromszintes sorház található, alkalmazkodva az épülethez nyugati irányból csatlakozó sorházak léptékéhez. A Caudale homlokazait a Kirkfellnél már látott, világos színű téglaburkolat fedi. A végigfutó erkélyek helyett itt visszahúzott loggiák hívják fel magukra a figyelmet, amelyek kompozíciója a környező sávházak sakktáblaszerű ablakelrendezésére utal. A két tömeget egy két szint magas, üvegezett falú előtér köti össze, ahonnan balra a saroktömb lakásaiba, tovább egyenesen a hátsó közösségi kertbe jutunk.

A kertben, amely a tömb átellenes oldaláról is megközeíthető, új ülő és játszó területeket, illetve a lakók által szabadon használható ültetőket alakítottak ki. A terület közepén gyümölcsfákat, a lakásokhoz közelebb cserjéket ültettek, persze ezek még jó pár év mire felcseperednek. A válaszott növények amellett, hogy növelik a környék biodiverzitását, a későbbiekben a teraszok privátabb használatát is segítik.

A Kirkfell és a Caudale lakóépületekről a tervezők akkurátus gondossága sugárzik, amelyhez persze az önkormányzat támogatása és a kivitelező nyitottsága is szükséges volt. A lakások alapterületi mérete meghaladja a központilag előírt követleményeket, emellett mindegyik legalább két oldalról benapozott, és valamennyihez tartozik 1 vagy 2 privát erkély vagy terasz. A bejáratok kialakítása külön figyelmet érdemel: a nyílászárókat oldal- vagy felülvilágítók egészítik ki, fényt juttatva az előterkebe, az ajtók pedig minden esetben esőtől védettek az előtetők, a felettük lévő erkélyek vagy a homlokzati sík beugrása miatt. A sárga szín mindegyik épületnél visszaköszön; hol a bejárati ajtókon, hol az üvegezett teraszajtók szárnyán, hol az erkélykorlátok tetején lévő kapaszkodókon talákozhatunk vele. Hiányosságnak tűnik a Kirkfell végigfutó erkélyeinél a szomszédos lakásokhoz tartozó részek kellő elszeparálásának hiánya – ezt a Google Streetview alapján a lakók saját megoldásaikkal orvosolták. 

A Mae Architects két szociális bérlakása az elmúlt években egész Nagy-Britanniában felívelő önkormányzati lakásépítés újabb kiemelkedő példája. Visszafogott, de magas minőségű építészeti kialakításuk kiváló példa arra, hogy a szociális lakásépítés lényege nem a minél olcsóbb és gyorsabb megvalósítás, hanem a minél jobb lakókörülmények kilakítása kell legyen. A Regent´s Park Estate-i projekt keretében azóta már a Matthew Lloyd Architects új lakóházait is átadták, amelyek bár egy fokkal talán ridegebbek, szintén jó minőségű lakásokat nyújtanak a korábbi otthonaikat elhagyni kényszerülő embereknek. Reméljük, hogy a beruházás további ütemei is hasonló minőségben valósulnak meg!

Winkler Márk