A fenti címmel nyílik kiállítás május 10-én, 17 órától a győri Torulában. A tárlat történeti megközelítések és visszatekintések mentén tárgyalja az ipari múlt építészeti és társadalmi funkcióit – különösképpen Győr iparváros kontextusában. A megnyitó esemény a művészek tárlatvezetésével indul, majd egy nyitó performansz következik, május 24-én pedig egy kerekasztal-beszélgetésre, újabb tárlatvezetésre és kertmozira is sor kerül.
Kurátori koncepció:
A kelet-közép európai régióban az 1970-es évektől kezdődő, Magyarországon az 1990-es évekre tetőző dezindusztrializációs folyamat maga mögött hagyta a szocializmusban kiteljesedett termelési ideológia számtalan egységét – gyárakat, gyárvárosokat, ipari blokkokat – és vele együtt a munkahelyeket, valamint a munkáskultúra intézményesült tereit is, mint például a munkásotthonok vagy művelődési házak. A hátrahagyott monumentális építészeti terek a jelenkor örökségeként számos releváns kérdést tesznek fel a bezárt gyárak társadalmi hatásairól és e hátrahagyott épületek jövőjéről, az építés és a nemépítés dilemmájáról, vagy a kapitalista gépezet működéséhez szükséges infrastrukturális igényekről, a gyors, cserélődő iparágakról és a természeti erőforrások kizsákmányolásáról.
Az "EXOSKELETON (Külső váz)" című kiállítás történeti megközelítések és visszatekintések mentén tárgyalja az ipari múlt építészeti és társadalmi funkcióit – különösképpen Győr iparváros kontextusában –, valamint spekulatív elképzeléseken keresztül tárja fel az ipari környezet és a 21. századi ember viszonyát. Milyen funkciói, minősége, jövője lehet ezeknek a tereknek? Kik használják most, kik fogják használni őket a jövőben? A természet veszi majd vissza őket, a rothadás vagy az enyészet lesz a sorsuk, vagy új szerepet fognak betölteni? Emberek, növények vagy más lények otthonául fognak szolgálni?
A kiállítás a győri Torulában valósul meg a useless galeri kurátorainak (Petrányi Luca és Solymár Fanni) szervezésében. A useless galeri tevékenységeire jellemző a művészet intézményesült tereiből való kilépés és a művészet kihívások elé állítása; leggyakrabban off-spacekben rendeznek kiállításokat, eseményeket. A Torula ebből a szempontból egy felemás tér, amely egyszerre off-space, hiszen egy használaton kívüli gyárépület, egyszerre pedig már egy 2017 óta működő, a művészet befogadására "intézményesült" tér. A Torula épülete a győri szeszgyár csupán rövid ideig (kb. 15 évig) üzemelő, de az ország első és legnagyobb takarmányélesztő gyára volt. A torula-élesztő a szeszgyártásban létrejövő melléktermék, amely metaforája lehet a művészetnek, amely sokszor alulmaradt, mellőzött a politikai és társadalmi térben. A kiállítás témájának alapját a jelenkori krízisekre reflektálva a művészet térfoglalása, és annak lehetséges jövőorientált gyakorlatai adták.
A kiállítás helyszíne: TORULA, Győr, 9027, Budai út 7.
Kiállító művészek:
adO/Aptive, Buhera klub (SERESS Anna és ZSOLDOS Anna) + BORENICH Levente, Kateřina KONVALINOVÁ és Judita LEVITNEROVÁ, LŐDI Áron, PÁLL Tamás, Randomroutines (KASZÁS Tamás és KRISTÓF Krisztián), SZŐKE Eszter, TÓTH Márton Emil
A kiállítás kurátorai: useless galeri (PETRÁNYI Luca és SOLYMÁR Fanni), kurátor asszisztens: FARKAS Benedek
Megnyitó esemény: 2025.05.10. 17 óra
A kiállítás nyitvatartása: 2025.05.10. – 06.06. csütörtökönként és péntekenként 15:00 és 18:00 között, a hét többi napján előzetes bejelentkezéssel (írj a hello@torula.hu címre)
Nyitó performansz: adO/Aptive, When in Roam, 2025
Performerek: Felix Diefenhardt,Teuta Jonuzi, Raubinek Lili, Aimé Schikora, Vadas Zsófia Tamara, Vass Imre, Vavra Júlia, Pia Wurzer
Kísérőprogram:
2025.05.24. 17–22 óra
Kerekasztal beszélgetés:
Tematikus Vetítés:
Záróesemény:
2025.06.06. 18 óra