Közélet, hírek

Europa Nostra 2020 – Három magyar díjazott is van

2020.05.07. 13:53

Kihirdették Európa legrangosabb örökségvédelmi kitüntetéseit, az elmúlt időszakból pedig egy magyar helyreállítást, méghozzá a Szépművészeti Múzeum felújítását is a kontinens egyik legjobb projektjének nyilvánítottak. 

2015-ben zárta be kapuit a Szépművészeti Múzeum, mely pillanatot egy 15 000 négyzetmétert érintő helyreállítási időszak követett. Mányi István és csapata ezek után érzékeny helyreállításba fogott bele, ahol a szakavatott és gyönyörű munkát végző restaurátorokkal és kivitelezőkkel együtt úgy tűnik, egy kontinenst letaglózó munkát végeztek, többek között az oly régóta zárva tartó Román Csarnok helyreállításával is.

Az Európai Bizottság felhívására minden évben várnak  pályázatokat és javaslatokat arra vonatkozóan, hogy melyek lehetnek az év legkvalitásosabb renovációi, illetve mely projektek tették le az asztalra a legtöbbet az európai örökség megőrzése és közvetítése szempontjából.  Ezeket egy független szakértőkből álló zsűri bírál el, akik idén 15 országból összesen 21 pályázatot részesítettek végül Europa Nostra Díjban. Van köztük felújítás, és például a honlapunkon is bemutatott barnamezős beruházás, vagy éppen olyan kezdeményezések is mint például a "Scanning for Syria" holland projekt az ország veszélyeztetett műemlékeinek feltérképezéséért és megmentéséért, és a román "Ambulance for Monuments"  mozgalom a civilek örökségtudatos mozgósításáért.

A Szépművészeti Múzeum átfogó modernizációs munkálatai 2018-ban fejeződtek be a Mányi Stúdió tervei alapján, a Liget Budapest projekt keretében. A II. világháborúban jelentős károkat szenvedett Román Csarnokot nem csak felújították, de sikerült fenntartható funkcióval vissza is csatolni a Múzeum vérkeringésébe. "Klimatizálták a kiállítótermeket, felújították a tetőszerkezet nagy részét, valamint új kiállító- és közönségforgalmi tereket és korszerű raktárhelyiségeket alakítottak ki az épületben." - olvasható a Liget Budapest közleményében. 

De nem csupán a Szépművészeti Múzeum felújítása érdemelt figyelmett hazánkból. A Gödöllői Királyi Kastély 2018 végétől 2019 nyaráig tartotta meg Zár(ol)va - Egy Kastély titkos élete című kiállítását. A tárlat a műemlék azon időszakáról szólt, amikor az épületben egymás mellett kapott helyet szovjet laktanya, idősek otthona és magyar honvédségi lakássor. 

A kastély szakmai irányításával nyár elején kezdte meg a munkát egy csapat diák, akik vállalták, hogy felkutatják ennek a 40 évnek a még fellelhető emlékeit és a korosztályuk számára is befogadható kiállítást rendeznek belőle." - olvasható a projekt leírásában. Díjazták az UCCU Roma Informális Alapítványát is az Oktatás, képzés és figyelemfelkeltés kategóriában: a program roma és nem roma fiatalok számára közvetít lehetőséget és kapcsolatteremtési tereket, valamint értékes oktatást a roma kultúra megismerését propagálva.

A nyertes projektek listáját az alábbi linken érheti el.