Épületek/Irodaépület

ENTEL irodaház, Budapest, II., Szépvölgyi út 32.

2002.05.15. 16:02

Tervező: Vonnák János

Az ENTEL Műszaki Fejlesztő Kft. 4-5 fős kisvállakozásból igen gyorsan, néhány év alatt fejlődött majd tízszeres létszámú sikeres vállalattá. Emiatt a cégnek el kellett hagynia belvárosi lakásból kialakított irodáját, s a költözést olyan beruházással kívánták megoldani, amely rugalmasan szolgálja a további fejlődésből adódó igénynövekedést is. A tervezés során a program kialakításakor figyelembe kellett venni, hogy a vállalkozás létszáma a telek adta lehetőségeket most nem tölti ki teljesen, viszont egy építési fázisban kellett megvalósítani a maximális beépíthetőség szerinti épületkubatúrát.

A tervezők eleve kizárták az ütemezett építés lehetőségét, mert az jelentősen zavarta volna a cég működését. Tudatos programkialakítással és tervezéssel arra törekedtek, hogy a pillanatnyi létszám munkafeltételeit maximálisan biztosítsák, és a többlet területek is értelmesen, gazdaságosan felhasználhatók legyenek. Bérbe nem kívánták adni ezeket, hanem a cég tulajdonosa saját lakását rendezte be a legfelső szinti tetőteraszos térben, ami a későbbiekben majd az igazgatás helyiségei számára lesz átalakítható.



 

A több területből gondos mérlegelés után kiválasztott építési telek a Szépvölgyi út - Ürömi út által bezárt tömbben van, egy látványosan fejlődő környezetben (Lajos utca - Bécsi út), de a kisebb, barátságosabb épületeket magába foglaló részben. Szerencsés módon a Szépvölgyi út zajos forgalma a telek északi oldalára esik. Az épület magasságát, a beépítési lehetőségeket a telkekre bontott rendezési terv határozta meg.



 

Az építészeti szándékok:

  • illeszkedés a környezetbe;
  • ne akarjon lakóháznak látszani, tagadva a tényleges funkciót;
  • utaljon a terület építészeti hagyományaira;
  • a benne dolgozók számára nyújtson többet az épület, mint egy hagyományos irodaház;
  • igényességével alkalmazkodjon a cég színvonalához, de ne legyen hivalkodó.

Mindezek megvalósításához - amennyire lehetett - jelentős szerepet szántak a belső kertnek, ahol a fény-árnyék váltakozás játékossága oldja a számítógépes munkavégzés monotonitását. A minőségi környezet érdekében természetes anyagokat és formákat alkalmaztak (natúr fa, cserép, kő), és a hely szellemének megőrzése céljából a lebontott épület tégláit használták fel az utcai homlokzat megépítéséhez.

Tervező: Vonnák János Ybl-díjas építész
Kivitelező: Baustar Kft., Kecskemét

Fotók: Ligeti Edina