Közélet, hírek

Egyetemi épület lesz a győri kekszgyár volt raktárából

2021.12.10. 16:54

A "Kockaként" is emlegetett, régóta üresen álló épületet a város modern ipari örökségének részeként tartják számon. 2022-re új funkciót nyerhet a Széchenyi István Egyetem nagy volumenű fejlesztésének részeként. 

A közeljövőben elkezdődhet a Győri Keksz- és Ostyagyár volt raktárépületének teljes felújítása, környezetrendezése. A beruházás tervezésére és kivitelezésére kiírt közbeszerzést a West Hungária Bau Kft. és az Euro Generál Zrt. nyerte; ahogy az erről szóló értesítőben írják, a megbízás a tervezési feladatok elvégzését, teljes körű kivitelezési munkáit és a projekt megvalósítását foglalja magában. A leírásban az is szerepel, hogy a tervezés folyamán "az elkészült Jóváhagyási Tervdokumentációban megfogalmazott igények, építészeti- és műszaki megoldások figyelembe veendők" - ennek kapcsán az ajánlatkérő Széchenyi István Egyetemnél érdeklődtünk a tervezés részleteiről, valamint arról, hogy az egyetem honlapján szereplő látványterveket melyik építésziroda jegyzi, ám cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ. 

Az azonban már biztos, hogy itt kap helyet a jövőben az egyetem Tudományos és Innovációs Park „Brand" épülete, amely közösségi és oktatási funkcióknak ad otthont, emellett az új Művészeti kar oktatási tereit is itt alakítják ki.

A helyszín Győr Sziget városrészében a Töltésszer, a Stromfeld Aurél és a Lazaret utcák határolta tömbben található, a telek területe közel 11 ezer m2. A már használaton kívüli, földszint plusz négyemeletes raktárépület 1976-ban épült Benczik Lajos tervei alapján, jelenleg állami tulajdonban és a Széchenyi István Egyetem vagyonkezelésében van.



A leírásból az is kiderül többek között, hogy a meglévő épület nyugati oldalán egy új, könnyűszerkezetes funkcionális egységet hoznak létre, az ötödik emeleten pedig egy szint magas könnyűszerkezetes ráépítést terveznek. Az épület tömegét öt szint magas, a földszintről elemelt transzparens felület veszi körbe, a keleti oldalon interaktív médiafelületként kialakítva. Mellette készül egy földszintes kávézó-büfé funkciójú új épületrész is, a flexibilisen változtatható közbenső szinteken a „kreatív ipar"-nak helyet adó szint, egy innovációs szint a startup jellegű tevékenységek téri igényeire, illetve két, oktatási célokra használható emelet helyezkedik el. A legfelső szinten a TIP (Területi Információs Platform) projektirodája kap helyet külső teraszokkal. A ház körüli kertben további mobil pavilonok, árnyékolók és köztéri elemek támogatják a projekt oktatási és innovációs eseményeit.



A volt kekszgyár területét néhány éve vásárolta meg az állam az egyetem számára. 2018-ban Filep Bálint kancellár azt nyilatkozta a Kisalföldnek a fejlesztési koncepció kapcsán: "... a raktárépületről köztudott, hogy igen nehéz volna lebontani, s az egyetemnek ez nem is áll szándékában. Emblematikus és igényesen felújítható, kiválóan illeszkedhet az elképzelésbe, szolgálhat akár a campus központjaként, akár az ideköltöző startup és spin off jellegű informatikai, pénzügyi vállalkozások épületeként. Az irodaépület sorsa még kérdéses."

2019-ben egy, az egyetem által szervezett nemzetközi építészeti alkotóhét helyszíne és egyben tárgya is volt az épület, amelyet a város modern ipari örökségének részeként, egyfajta mementóként tartanak számon. Ennek során olyan installációkat, téri akciókat képzeltek el a hallgatók, melyek a helyszín sajátosságait kihasználva reagáltak a felvetett témára, úgymint az épület újraintegrálása a városi kontextusba, illetve visszahelyezése a köztudatba. A gyorplusz.hu-nak az alkotóhetet vezető Bach Péter DLA, tanszékvezető egyetemi docens így nyilatkozott a témáról: "Az épület teljes mértékben alkalmas arra, hogy Győr emblematikus közösségi helyévé, közösségi és művészeti terévé is váljon. Az elkészült installációk is ezt a meglátást sugározzák. Az újraálmodott Kocka erős szálakkal kötheti össze az egyetemet a várossal."

Az egyetem honlapján az olvasható a fejlesztésről, hogy a tudományos és innovációs park projekt első ütemét várhatóan 2022-ben adják át. "A világban számos példa mutatja, mekkora jelentősége van a nemzetközi térben »science park«-ként ismert innovációs központoknak. Nem titkolt célunk egy olyan egyetemi központú, innovációs ökoszisztéma kialakítása, mely teret ad a spinoff és startup vállalkozásoknak, kreatív ipari alkotótérrel rendelkezik, inkubációs feladatokat lát el, fontos eleme a felsőoktatási tehetséggondozásnak, ezáltal tökéletes áramlatot biztosít az ipar, a kutatás és a felsőoktatás között. Mindezt kimagasló színvonalú környezetben, ahol a minőség elengedhetetlen elem", írják. 



2022-ben a kockaépületben hat szinten, több mint 4000 m2-en biztosítanak majd teret a vállalkozási, inkubációs, kutatási és oktatási tevékenységnek, emellett az épület ad majd helyet az egyetem új design képzéseinek is. 2023-tól pedig a következő beruházási ütemekben, a régi kekszgyári terület teljes rehabilitációjával folyamatosan adják át az új épületeket.